كشف كارگاه و مومیایی در مصر

كشف كارگاه و مومیایی در مصر

به گزارش فقط سفر بقایای دو مومیایی و تعدادی كارگاه و انبار، نتایج آخرین جستجوهای باستان شناسان مصری هستند.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا و به نقل از لایو ساینس، یك تیم دیرینه شناسی مصری روز پنجشنبه از كشف بقایای دو مومیایی مصری در دره پادشاهان اطلاع داد. «دره پادشاهان» گورستانی است كه مقبره «توت عنخ آمون» و سایر اشراف زادگان مصر باستان در آن قرار دارد.
باستان شناسان علاوه بر كشف این دو مومیایی، چندین كارگاه باستانی هم كشف كردند كه امیدوارند این اكتشاف بتواند اطلاعات بیشتری درباره كارگرانی كه در ساخت این مجموعه نقش داشتند، عرضه بدهد. این مجموعه كارگاه های باستانی در بخش غربی « دره پادشاهان» و در نزدیكی شهر باستانی «اقصر» واقع شده اند.
به قول «زاهی حواس» وزیر سابق آثار باستانی مصر و سرپرست این تیم باستان شناسی، این مجموعه كارگاه ها برای رنگ آمیزی ظروف سفالین، ساخت لوازم و ابزار مختلف و پاكسازی طلا مورد استفاده قرار می گرفتند.
باستان شناسان به محوطه ای ۵ متری در نزدیكی این مجموعه كارگاه ها برخورند كه بعنوان انباری برای نگهداری ابزار و لوازم مورد استفاده قرار می گرفته است. این تیم آثار مختلفی همچون یك ابزار چوبی كه متنی به خط «هیروگلیف» روی آن حكاكی شده بود كشف كرد. باستان شناسان معتقدند كارگران از این ابزار بعنوان اهرمی برای جا به جا كردن لوازم استفاده می كردند.


در این بین چندین بنای مختلف كه برای پخت نان، ساخت ظروف سفالین و ذخیره آب مورد استفاده قرار می گرفتند هم كشف شده است. دو حلقه كه بر روی یكی از آنها نام «آمن هوتپ سوم» حكاكی شده است و حلقه دیگری كه احیانا به ملكه تعلق داشته هم كشف شد. مقبره «آمن هوتب سوم» در بخش غربی این دره واقع شده است.
در بخش شرقی دره پادشاهان و در در نزدیكی مقبره «رامسس سوم» هم ۱۰ تكه سفالین كه نوشته هایی به خط «هیروگلیف» بر روی آن نقش بسته است، كشف شد.
«حواس» با اشاره به این مورد كه روند ترجمه این نوشته ها شروع شده است، بیان كرد: «می توانیم حدس بزنیم كه حداقل یكی از این نوشته ها درباره كارگری است كه برای كار به این منطقه سفر كرده است.»
كشف بقایای ۴۰ كلبه كوچك متعلق به ۳، ۳۰۰ سال قبل كه در نزدیكی مقبره «رامسس هفتم» قرار دارند و بعنوان انباری برای نگهداری ابزار مورد استفاده قرار می گرفتند هم از دیگر نتایج این تیم تحقیقات دیرینه شناسی است.


همینطور اكتشافات بیشتری در نزدیكی مقبره «حتشپسوت» - فرعون زن - رخ داد. بقایای دو مومیایی زن و تعدادی مجسمه كه به شكل انسان ساخته شده اند در این مكان كشف شدند.1398/07/20
19:36:49
5.0 / 5
4454
تگهای خبر: سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری