مشتریان سوئیت های ساعتی در تهران چه كسانی اند؟

مشتریان سوئیت های ساعتی در تهران چه كسانی اند؟

به گزارش فقط سفر مسافرانی كه برای درمان به تهران می آیند، توریستهای خارجی و برخی دیگر، همچون متقاضیان اجاره ساعتی و روزانه سوئیت و آپارتمان در تهران هستند. البته كسانی كه قصد اجاره دادن آپارتمان یا سوئیت به شكل روزانه و ساعتی را دارند باید از پلیس اماكن و سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی مجوزهای لازم را دریافت نمایند.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، یكی از علل ایجاد پدیده اجاره ساعتی و روزانه سوئیت و آپارتمان در تهران كه از حدود پنج سال پیش شروع شده به هزینه های بالای هتل ربط داده می شود و بنظر می رسد كه از رونق مناسبی هم برخوردار می باشد. بخشی از متقاضیان این خانه ها مسافران سایر شهرها و حتی كشورهای خارجی هستند و طبق قانون باید از این افراد شناسنامه دریافت شود اما برخی ادعاها از آن حكایت می كند كه در مواردی از متقاضیان شناسنامه دریافت نمی گردد.
عمده سوئیت و آپارتمان های مبله كه به شكل ساعتی و روزانه اجاره داده می شود در شمال و مركز تهران قرار دارد و نرخ اجاره آنها بر مبنای موقعیت مكانی و تعداد نفرات در نوسان است. اجاره روزانه این نوع واحدها حدود ۱۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است و در مواردی ارقام بالاتر هم مشاهده می شود.
سال ۱۳۹۳ و بعد از رسانه ای شدن مبحث اجاره سوئیت مبله برای چند روز در تهران، واكنش هایی به این مسئله ابراز شد. نمایندگان مجلس ضمن انتقاد به احتمال بروز مشكلات امنیتی، ولی این مورد را در صورت رعایت موازین شرعی و قانونی بلامانع دانستند.
اتحادیه صنف مشاوران املاك می گوید كه دفاتر املاك را از انعقاد قرارداد خانه های ساعتی و روزانه منع كرده و مشاوران فقط اجازه دارند قراردادهای یك ساله و شش ماهه امضا كنند. با این وجود مالكان این نوع آپارتمان ها در فضای مجازی حضور پررنگی دارند. یك آپارتمان مبله ۱۱۸ متری با حیاط دربست در محله پونك به قیمت روزانه ۴۸۰ هزار تومان اجاره داده می شود. در نواب نرخ اجاره روزانه یك واحد دو خوابه ۶۵ متری ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده است. در پاسداران یك واحد ۵۰ متری با قیمت ۲۵۰ هزار تومان به صورت روزانه اجاره داده می شود. در میدان ولیعصر هم اجاره یك سوئیت ۴۰ متری بدون اتاق با فرش و یخچال و گاز و كلیه لوازم منزل ۱۷۰ هزار تومان در روز است. فایل های خیلی از این دست وجود دارد و هر لحظه آگهی جدیدی به آن اضافه می شود.
طبق قانون، هر نوع اجاره سوئیت و منزل به افراد باید با دریافت كارت شناسایی آنان همراه باشد. دریافت نكردن كارت شناسایی از افرادی كه منازل و سوئیت ها را اجاره می كنند می تواند تبعات اخلاقی و امنیتی داشته باشد.
عباس قائدی رحمت، نماینده مجلس می گوید: باید نظارت دقیقی بر چگونگی اجاره سوئیت ها و منازل در تهران و سایر شهرهای كشور وجود داشته باشد و با سایت هایی كه بدون داشتن مستندات كافی مبادرت به انتشار آگهی اجاره منازل و سوئیت ها برای مدت چند ساعت یا چند روز می كنند برخورد شود.
لیدرها و صاحبان آژانس های گردشگری هم مشتریان دیگر این آپارتمان ها هستند كه گردشگران را برای مدتی محدود در این واحدها مستقر می كنند. قیمت این نوع خانه ها برای مستاجر ایرانی با متقاضی خارجی متفاوت می باشد. آپارتمانی كه اجاره ماهانه آن برای مستاجر ایرانی ۳میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است، برای متقاضی خارجی ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ دلار تمام می شود. این واحدها به مهمانان خارجی به شكل ماهانه اجاره داده می شود و این محدودیت به سبب نوع آپارتمان های اختصاص یافته به آنان است كه عموما لوكس هستند.
بعنوان مثال آپارتمانی لوكس در خیابان پاسداران به قیمت ۴ هزار و ۲۰۰ دلار یا آپارتمان دیگری در الهیه به قیمت ۳ هزار و ۵۰۰ دلار اجاره داده شده است. این آپارتمان ها از شش تا ۹ ماه و گاهی هم تا دو سال اجاره داده می شود. تفاوت دیگری كه این نوع اجاره دارد، پرداخت تمامی مبلغ اجاره بها در ابتدای مدت قرارداد است. بعضی از فعالان بازار مسكن درباره متقاضیان این نوع خانه ها می گویند: بیمارانی كه از سایر شهرهای كشور برای درمان به تهران می آیند، یا صاحبان مشاغلی كه برای مدت كوتاهی احتیاج به سكونت در پایتخت دارند، اغلب به صورت كوتاه مدت این آپارتمان ها را اجاره می كنند. مشاوران املاك معتقدند كه مالكان این خانه ها بیشترین بی انصافی را در نرخ گذاری انجام می دهند. متقاضیان هم بیشتر با رفتن به آگهی ها موارد مورد نیاز خویش را پیدا می كنند تا دفاتر املاك.1398/07/18
21:36:58
5.0 / 5
4673
تگهای خبر: آپارتمان , پایتخت , سایت , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری