معاون وزیر كشور:

یك سوم مراكز استان های كشور مهاجرت منفی دارند

یك سوم مراكز استان های كشور مهاجرت منفی دارند

به گزارش فقط سفر معاون عمرانی وزیر كشور اظهار داشت: یك سوم مراكز استان ها مهاجرت منفی دارند. شهرهای تبریز، اصفهان، قزوین، خرم آباد، اراك، اهواز، زاهدان، تهران، ساری و بجنورد دارای خالص مهاجرت منفی هستند.به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، مهدی جمالی نژاد در همایش ملی مصون سازی زیرساخت ها و صیانت از مردم كه با حضور شهردار تهران و رئیس سازمان پدافند غیرعامل و تعدادی از شهرداران و اعضای شوراها بامداد امروز در وزارت كشور برگزار شد، با اشاره به اینكه مبحث پدافند غیرعامل موضوعی است كه همه مدیران شامل شهرداران، دهیاران، مدیران استانی و ملی درگیر آن هستند و باید به آن توجه ویژه كنند، اظهار داشت: باید در بحث پدافند غیرعامل توجه ویژه ای به مهاجرت شود. مهاجرت بحث مهمی است. افزایش بی رویه مهاجرت و عدم كنترل جریان های مهاجرتی منجر به تغییر ساختارهای اجتماعی، جمعیتی، فرهنگی و... می شود و در نهایت بذر صدمه های اجتماعی یعنی حاشیه نشینی وكاهش امنیت و اجتماعی و... را اگر كنترل شده نباشد، می پاشیم.

وی با تاكید بر اینكه مانایی جمعیت ثبات و پخشایش منظم جمعیت در كشور به خصوص مرزها مهمترین بحث در پدافند غیرعامل است، اظهار داشت: مرزهای خشكی، دریایی و رودخانه ای در كشور ۸۵۷۴ كیلومتر است در حالیكه كمتر از ۱۳۰ كیلومتر آن دیوار مرزی دارد اما چیزی كه كمربند امنیتی كشور را محكم می كند، مرزنشینان هستند. روستاهای مرزی، شهرهای مرزی و استان های مرزی و تصمیمات مدیران مرزی نقش مهمی در مرزداری دارند.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور خاطرنشان كرد: حدود ۴۶ درصد از جمعیت كشور در ۱۶ استان مرزی زندگی می كنند. حدود ۱۸۹ شهر مرزی وجود دارد و ۱۴هزار و ۳۷۷ روستای بالای ۲۰ خانوار مرزی داریم. استان سیستان و بلوچستان با ۳۳ شهر و ۴۰۴۸ روستای بالای ۲۰خانوار بیشترین سهم را دارد ازاین رو اگر به مرزنشینان توجه داشته باشیم و اگر موقعیت مناسبی برای آنها ایجاد نماییم یقینا پدیده هایی مانند مرز گریزی، قاچاق كالا و.... را شاهد نخواهیم بود.

به گفته وی مرزنشینان ما مرزداران اصلی و عامل اعمال حاكمیت ما هستند.

جمالی نژاد در ادامه اظهار داشت: در سال ۹۵ برای نخستین بار آمارگیری درمورد مهاجرت انجام شد اما چرا مدیران شهری به آن توجه نمی كنند؟ چرا شهرداران شهرهای میانی بزرگ و كوچك به این مورد توجهی ندارد؟ اگر بعنوان شهردار شهرهای بزرگ و كوچك و میانی به این آمارها توجه می كردیم كه از شهرهای ما به چه شهرهایی مهاجرت می شود و اگر در آن شهرهای مبدا مهاجرت خدمات و امكانات مناسبی عرضه می دادیم، می توانستیم در مانایی جمعیت موثر باشیم. این آمارهای مهاجرتی برای تك تك شهرها احصا شده است.

وی با اشاره به اینكه مصادیق پدافند غیرعامل شامل تربیت و توسعه سرمایه های اجتماعی و عمومی توسعه متوازن جمعیت و.... است، اظهار داشت: اگر روستاها در مرز خالی از سكنه شوند، اگر شهرهای مرزی خالی از سكنه شوند، با دهها برابر تجهیزات و لجستیك هم نمی توانیم كشور را به امنیت پایدار برسانیم.

معاون عمرانی وزیر كشور اضافه كرد: وقتی توسعه پایدار می خواهیم باید در حوزه توزیع اعتبارات توجه ویژه ای به شهرهای محروم و كمتر برخوردار داشته باشیم. اگر به شهرهای كوچك و كمتربرخوردار و محروم دقت كنیم، بازی برد برد خواهیم داشت و كشور متوازن خواهد شد. در حقیقت دو مسئله در پدافند غیرعامل یعنی جمعیت و نقاط مرزی اهمیت بسیاری دارد. توجه به شهرهای مرزی، آبی و خشكی بازی برد - برد است و جابجایی جمعیت اگر كنترل شده نباشد می تواند معضلات بسیاری را به دنبال داشته باشد.

وی در ادامه خاطرنشان كرد: ۱۱۶ شهرستان با جمعیتی بالغ بر ۱۸ میلیون نفر را در مرزها وجود دارد. بیشترین شهرستان های مرزی در سیستان و بلوچستان، مازندران آذربایجان غربی وجود دارند. ۱۹۸ شهر معادل ۱۵ درصد كل شهرهای كشور در مرز هستند همینطور وضعیت مهاجرت از روستاهای مرزی نشان داده است كه خوزستان بیشترین میزان مهاجرت را دارد ازاین رو بایستی مدیران و شهرداران به این مورد توجه ویژه ای داشته باشند. از طرفی وضعیت بیكاری در استان كرمانشاه قابل توجه است. تمام مدیران كشور و دولتمردان و تصمیم گیران باید این تحلیل های مربوط به مهاجرت ها را داشته باشد.

معاون عمرانی وزیر كشور اضافه كرد: این آمارها برای اولین بار در سال ۹۵ با استفاده از تكنولوژی های نوین امكان گرداوری اطلاعات مربوط به جابجایی جمعیت جمع اوری شد اما چه كسی از آن استفاده كرد؟. ایا شهرداری از ان بهره برده است؟. این امارها به شهرداران كمك می نماید. رویكرد ها نشان داده است در ماتریس مهاجرتی مدل مهاجرت در دهه هفتاد از روستا به شهر بود اما امروزه مدل مهاجرت متفاوت و از شهر به شهر شده است.

جمالی نژاد در بخش دیگری از صحبت هایش به آمارهای دیگر مهاجرتی اشاره نمود و اظهار داشت: یك سوم مراكز استان ها مهاجرت منفی دارند. شهرهای تبریز، اصفهان، قزوین، خرم آباد، اراك، اهواز، زاهدان، تهران، ساری و بجنورد دارای خالص مهاجرت منفی هستند. این یعنی اینكه در این شهرها اقداماتی انجام شده است همینطور در شهرهای كرج، رشت، شیراز، سمنان و قم بزرگترین خالص مهاجرت داخلی را دارند. این شهرها باید اقدامات بیشتری انجام دهند همینطور تهران، مشهد، قم، اصفهان، شیراز و كرج از اصلی ترین مقصدهای مهاجران خارج از كشور هستند همینطور مهاجرت معكوس تهران به سمت شهرهای پیرامونی خودش كه در طرح مجموعه شهری حضور دارند، انجام می شود.

وی در انتها اظهاركرد: توجه به شهرهای كوچك و روستاها و توسعه متوازن در كشور از اهمیت بسیاری در بحث پدافند غیرعامل برخوردار می باشد و اگر مردم مرزنشین ثبات، همت و مانایی در حفاظت از مرزها داشته باشند احتیاج به دیوار كشی و سیم خاردار نداریم.
1398/07/13
15:19:25
5.0 / 5
4707
تگهای خبر: خدمات , شهر , مهاجرت , نوین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری