معاون گردشگری خبر داد:

رفع ممنوعیت ورود خودرو ها و موتورهای سنگین توریستهای خارجی به ایران

رفع ممنوعیت ورود خودرو ها و موتورهای سنگین توریستهای خارجی به ایران

به گزارش فقط سفر معاون گردشگری از رفع ممنوعیت ورود و تردد موتورسیكلت های بالای ۲۵۰ سی سی و خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی برای توریستهای خارجی در ایران اطلاع داد.


به استناد مفاد قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز، مصوبه شورایعالی امنیت كشور و سایر مستندات قانونی مترتب بر مبحث موتورسیكلت هایی با حجم بالای ۲۵۰ سی سی، استفاده از این وسیله به جز موارد خاصی مانند استفاده در پیست های ورزشی و... ممنوع بوده و حمل، نگهداری، تردد، خرید و فروش آن مجاز نیست. بر همین مبنا اداره راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی این موتورسیكلت ها را شماره گذاری نمی كند و از تردد آنها كه بیشتر جنبه ی وزرشی و مسافرتی دارند، جلوگیری می كند.
از سال قبل این محدودیت شامل حال توریستهای خارجی كه با موتورسیكلت به ایران سفر می كنند، شده است. ابراهیم پورفرج ـ رئیس جامعه تورگردانان ایران ـ نسبت به اعمال این محدودیت در مرزها و تردد گردشگران با موتورهای سنگین در جاده های كشور معترض شد و اظهار داشت كه «نامه ای به رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نوشته و دلیل این خود تحریمی را خواستم. او هم نامه ای به شورای امنیت فرستاد و آنها هم موافقت كردند و گفتند كه این بخش نامه و ممنوعیت شامل توریستهای خارجی نمی گردد. حالا باید پلیس آنرا اجرا نماید و مانع ورود گردشگران با موتورهای سنگین نشود. »
ولی تیموری - معاون گردشگری - سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ یك ماه بعد از آن اعتراض، حالا از رفع این ممنوعیت برای توریستهای خارجی اطلاع داد و در گفتگو با ایسنا اظهار كرد: مساله گمرك و قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز در بحث موتورسیكلت های سنگین این است كه در داخل خرید و فروش و یا نگهداری نشوند برای همین ورود موتورسیكلت های بالای ۲۵۰ سی سی توریستهای خارجی به ایران با محدودیت ها و گاه مشكلاتی روبرو شده بود.
وی اضافه كرد: طبق مكاتبات و رایزنی با گمرك و سایر نهادهای مرتبط، در این مرحله مشكل ورود موتورسیكلت های بالای ۲۵۰ سی سی به ایران و تردد در جاده ها برای توریستهای خارجی برطرف شده اما مقرر است برای حل همیشگی این مساله، این خواسته در چارچوب طرح به هیات دولت عرضه شود تا شكلی رسمی، مستند و لازم الاجرا پیدا كند.
معاون گردشگری درباره تشریفات گمركی برای ورود موتورسیكلت های بالای ۲۵۰ سی سی توریستهای خارجی به ایران توضیح داد: درحال حاضر برای ورود موتورسیكلت های ۲۵۰ سی سی توریستهای خارجی، آژانس مجری تور و یا واردكننده گردشگران موتورسوار باید به گمرك وثیقه محضری عرضه نماید و متعهد شود كه این وسایل در كشور نمی مانند. علاوه بر آن لازم است معاون گردشگری و ذی حسابی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به گمرك، تاییدیه و تعهدنامه هایی را در ارتباط با خروج موتورسیكلت توریستهای خارجی عرضه كنند.
تیموری درباره محدودیت ورود خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی توریستهای خارجی به كشور هم اظهار داشت: هماهنگی هایی كه برای ورود موتورسیكلت های بالای ۲۵۰ سی سی شده، به ورود اتومبیل های بالای ۲۵۰۰ سی سی هم مربوط می شود. نامه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دربرگیرنده هر دو وسیله نقلیه بوده است. درحال حاضر دو گروه از گردشگران موتورسوار با چنین تشریفات گمركی به ایران وارد شده اند، طبیعتا ورود خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی توریستهای خارجی هم نباید مشكلی داشته باشد.1398/05/23
14:59:13
5.0 / 5
4233
تگهای خبر: توریست , خرید , سفر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری