بانویی كه اولین نامزد عضویت در شورای جهانی موزه ها شد

بانویی كه اولین نامزد عضویت در شورای جهانی موزه ها شد

فقط سفر: طیبه (گلناز) گلصباحی اولین شخص و بانوی ایرانی، برای عضویت هیات اجرائی شورای بین المللی موزه ها (2019_2022) نامزد شد، تا بعنوان یك ایرانی، در شورای سیاستگذاری شورای جهانی موزه ها نقش داشته باشد.


این موزه دار در گفت و گو با ایسنا می گوید: شورای بین المللی موزه ها - ایكوم جهانی -، در حدود بهمن سال قبل از اعضای این شورا، دعوت كرد تا واجدین شرایط، كاندیداتوری خودرا برای - عضویت در جایگاه های گوناگون هیات اجرائی شورای بین المللی موزه ها - بوسیله فرم ها و مدارك موجودِ قابل ارائه به این شورا اعلام كنند. درخواست كاندیداتوری من نیز به واسطه ی یكی از كمیته های بین المللی این شورا یعنی كمیته ی موزه ها و مجموعه های آلات موسیقی كه در آن عضو هستم، ارائه شد.
او كه موزه دار موسسه فرهنگی موزه های بنیاد مستضعفان است، با بیان این كه كمیته های ملی یا كمیته های بین المللی این شورا قادرند اعضای خودرا كه تمایل دارند در سیاستگذاری های شورای جهانی موزه ها نقش موثر داشته باشند را معرفی كنند، ادامه می دهد: اعضا نیز با ارائه مدارك مخصوص مانند فرم های مشخصات فردی و حرفه ای، ارائه ایده ها و چشم اندازهای پیشنهادی و اهدافی كه آن كاندید می تواند پیشبرد آنها را متصور باشد، كاندیداتوری خودرا اعلام می كنند، در نهایت با بررسی فعالیت های حرفه ای، سوابق و چشم اندازهای ارائه شده توسط آنان و سایر خاصیت های حرفه ای، بعضی از این افراد موفقیت لازم را برای كاندیداتوری كسب كرده و به سایر اعضای شورای بین المللی موزه ها معرفی می گردند.
این عضو ایكوم ایران تاكید می كند: در زمان برگزاری كنفرانس بعدیِ ایكوم جهانی كه یكم تا هفتم سپتامبر ۲۰۱۹ در كیوتو ژاپن (نیمه دوم شهریور) برگزار می شود، ۱۹ كاندید عضویت در هیات اجرائی جدید شورای بین المللی موزه ها از كاندیداهای معرفی شده از طرف كمیته های ملی یا كمیته های بین المللی، با رأی گیری، انتخاب نهایی می شوند.
به قول گل صباحی، حضور كمیته ایكوم ایران، در سال ۱۳۵۰ در شورای بین المللی موزه ها رسمیت گرفت و الان برای اولین بار است كه یكی از اعضای ایكوم ایران، كاندیدِ عضویت عادی هیات اجرائی شورای بین المللی موزه ها می شود.
وی كه لیسانس خودرا در رشته ی موسیقی از دانشگاه تهران و مدرك كارشناسی ارشد خودرا نیز در رشته ی پژوهش هنر از دانشكده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی گرفته است، دوره های موزه داری را با شركت در كارگاه های آموزشی و پژوهشی ایكوم یا سازمان های در رابطه با آن گذرانده و هم اكنون موزه دار اداره خزانه ها و خزانه دارِ خزانه آثار نقاشی با عنوان «خزانه رنگ و نقش» موسسه فرهنگی موزه های بنیاد مستضعفان است و قبل از این در موزه پول بنیاد مستضعفان فعالیت داشته و سردبیر فصلنامه داخلی و تخصصی موزه پول نیز بوده است.منبع:

1398/05/10
00:49:55
5.0 / 5
5203
تگهای خبر: آموزش , شهر , مدرك
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری