بی توجهی مالكان به خانه های تاریخی؛

مرمت شهبازیان به اجازه مالك نیاز دارد

مرمت شهبازیان به اجازه مالك نیاز دارد

به گزارش فقط سفر همدان استانی با سبقه تاریخی و فرهنگی بسیاری است و آثاری در خود دارد كه نظیر آنها را در كمتر كشوری می توان دید، یكی از جاذبه های تاریخی جالب و موردپسند گردشگران، خانه های قدیمی است كه به دلیل كم توجهی مسئولان و گاهی مالكان آن در معرض تخریب قرار گرفته اند.


معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در گفتگو با ایسنا، در ارتباط با وضعیت فعلی یكی از این خانه های تاریخی تحت عنوان «شهبازیان» اظهار نمود: برای پیشگیری از تخریب خانه شهبازیان از مالك، درخواست همكاری برای مرمت این بنا كرده ایم.
احمد ترابی بیان كرد: مساحت كل این خانه، یك هزار و ‎ ۵۶ مترمربع است و دسترسی به آن از راه یك دالان به حیاط اول و به وسیله چند پله سنگی به ساختمان صورت می گیرد.
وی بیان این بنا مربوط به دوره قاجار است، افزود: این بنا دارای دو طبقه بوده و پلان مستطیل شكل اندرونی و بیرونی دارد كه یك طبقه آن زیرزمین و طبقه دیگر ساختمان است.
ترابی با اشاره به اینكه این ساختمان دارای تزئینات گوناگونی از قبیل گچ بری هایی به اشكال گُل و بوته و آجركاری هایی از نوع حصیر است، اضافه كرد: در بالای در و پنجره بهارخواب تزئینات گلی و در ناحیه طاق نماها آجر لعاب دار مشكی كار شده است. تزئینات داخلی بنا هم شامل گچ بری و نقاشی به اشكال گُل و بوته در ناحیه گنبدها و سرستون ها است.
وی با اشاره به اینكه حفظ و نگهداری خانه های قدیمی با ارزش نیازمند تصمیم گیری های مناسب برای پیشگیری از تخریب آنها است، اظهار داشت: خانه های قدیمی استان قابلیت های بسیار زیادی برای جذب گردشگران فرهنگی دارد كه سبب رونق این صنعت هم می شود.
ترابی با یادآوری اینكه خانه شهبازیان، مالك خصوصی دارد، عنوان كرد: این خانه در شهر همدان، ابتدای خیابان بوعلی و انتهای بن بست میرفندرسكی ساخته شده است.
معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در مورد مرمت این بنا توضیح داد: از دوره ای كه بنده در اداره میراث فرهنگی خدمت می كنم، هیچ گونه عملیات بازسازی و مرمتی در این بنا انجام نشده است.
یك فعال گردشگری در همدان هم به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: خانه شهبازیان واجد ارزش تاریخی بوده و جز آثار ملی ثبت شده در سال ۸۰ است.
مریم مقدم با اشاره به اینكه قسمتی از این خانه صدمه دیده است، تصریح كرد: این خانه همزمان با خانه های صمدی و عمارت سوخته مرمت و بازسازی و رفع خطر شده است.
وی با اشاره به اینكه اگر خانه ای فاقد ارزش باشد، بدون شك از بین خواهد رفت، اظهار نمود: تنها مرمت خانه كافی نیست بلكه باید كاربری آنها تعیین شود تا مورد رسیدگی قرار گرفته و حفظ شده و فراموش نشوند.
وی با اشاره به اینكه خانه ضرابی با معماری شاخص خود مرمت شده اما حالا خالی از سكنه و بدون كاربری مشخص است، اعلام نمود: خانه های قدیمی استان، بخصوص خانه هایی مانند شهبازیان كه در بافت مركزی شهر قرار دارند، توانایی و پتانسیل تبدیل به موزه های مردم شناسی، كافی شاپ و بوم گردی را دارند.
این فعال گردشگری با انتقاد از بی توجهی مالكان این خانه های تاریخی، تاكید كرد: یكی از دغدغه های اصلی اداره میراث فرهنگی، حفظ و نگهداری خانه های قدیمی است كه متأسفانه در اغلب مواقع با سنگ اندازی مالكان كارشان بی ثمر می ماند.
مقدم خاطرنشان كرد: مالكانی كه قصد بهره برداری از این خانه ها را دارند می توانند با رفتن به شركت های مشاور، در جهت سود بردن از آنها راهنمایی بگیرند.
گزارش از: فاطمه شعبانی، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان1398/04/17
15:18:41
5.0 / 5
5502
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری