عضو شورای اسلامی شهر قزوین:

نیازی به حفظ همه آثار تاریخی نیست!

نیازی به حفظ همه آثار تاریخی نیست!

به گزارش فقط سفر یك عضو شورای اسلامی شهر قزوین اظهار داشت: بسیاری از آثار تاریخی را باید نادیده بگیریم و به آثار تاریخی خوب، اصل و نفیس برسیم، جایی مانند خانه فلانی سبب توقف پروژه شهری می شود كه باید این جزئیات را رها نماییم وگرنه كل پروژه از بین می رود.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، فرج اله فصیحی رامندی در صحن علنی شورای شهر قزوین كه شب گذشته با حضور مدیركل میراث فرهنگی قزوین برگزار شد، با اشاره به اینكه درگذشته نگاه لجاجت بین مدیریت شهری و میراث فرهنگی وجود داشت، اشاره كرد: نخستین كار تعامل اصل است، مدیریت استان باید شرایطی داشته باشد كه به تعامل و همكاری نظارت داشته باشد هم اكنون بین شهرداری و مدیریت شهری و میراث فرهنگی تعامل خوبی صورت گرفته است.

وی اضافه كرد: شهری مانند الوند درگذشته روستا بوده و حالا به شهر تبدیل گشته است، آنجا یك خانه اربابی دارد كه اگر آنجا را شكل دهند و رسیدگی شود می ارزد، اما در قزوین اگر بخواهیم همه آثار را حفظ نماییم برای ما تهدید حساب می شود نه فرصت.

فصیحی بیان كرد: اگر 50 تا 100 آثار تاریخی مناسب را انتخاب نماییم می توانیم مرمت و احیا را به خوبی انجام دهیم اما هزار تا آثار را نمی توانیم مرمت نماییم، در واقع برای حفظ آثار نفیس و ممتاز باید بعضی آثار را ندیده بگیریم.

شهرداری قزوین به دنبال تخریب فضاهای تاریخی نیست

رئیس شورای شهر قزوین اظهار داشت: هویت شهر را فضاهای میراثی مشخص می كند و باور داریم كه نباید به این بناها صدمه زد، شهرداری قزوین به دنبال تخریب فضاهای تاریخی نیست بلكه تلاش می كند آنها را حفظ و احیا كند.
حكمت الله داوودی اشاره كرد: در شهر قزوین بناهای تاریخی زیادی مانند گراند هتل وجود دارد كه احیای آنها باید در دستور كار مسئولان قرار بگیرد، آنچه در شهر بعنوان میراث مادی وجود دارد گویای تاریخ است كه باید حفظ شود.
وی اضافه كرد: بعضی از موضوعات مدیریت شهری مانند محله بلاغی نیاز به توجه ویژه سازمان میراث فرهنگی و راه و شهرسازی دارد، بعضی از خانه های تاریخی در این محلات وجود دارد كه شناخته شده نیست و همین ها مانع پیشرفت پروژه شده است، اگر در استان نسبت به این پروژه به توافق نرسیم باید به صورت كشوری مسئله حل وفصل شود.

رئیس شورای اسلامی شهر قزوین تصریح كرد: از میراث فرهنگی انتظار داریم در این عرصه كمك نماید، بناهای تاریخی و میراثی را شورای شهر قبول می كند و بیشتر از میراث فرهنگی برای حفظ و بازسازی آن تلاش می كند، اما باید این بناها به صورت خاص مشخص شود.

وی تاكید كرد: هویت شهر را این فضاهای میراثی مشخص می كند و باور داریم كه نباید به این بناها صدمه زد، شهرداری قزوین به دنبال تخریب فضاهای تاریخی نیست بلكه تلاش می كند با احیای آنها، گردشگران بی شماری را جذب شهر كند.

داوودی تصریح كرد: باید مشكلاتی كه در احیای بناهای تاریخی وجود دارد، توسط مسئولان استانی با گفتگو حل شود.عزم شورای شهر برای حفظ آثار تاریخی جزم است

مدیریت شهری تنها مجموعه ای است كه در حفظ باغستان تلاش و هزینه می كند

مهدی عبدالرزاقی نایب ریس شورای شهر قزوین هم در ادامه این مراسم اشاره كرد: در استان قزوین بیشتر از 1200 آثار تاریخی ثبت شده و این مایه افتخار ما است، اما سؤال این است كه آیا اثر تاریخی باید صرفاً ثبت شود؟ اثر تاریخی پس از ثبت رها می شود كه این درست نیست.

وی اضافه كرد: می دانیم كه مجموعه میراث فرهنگی محدودیت مالی دارد و بودجه كافی برای رسیدگی و مرمت همه آثار وجود ندارد اما مالكین خانه های سنتی و قدیمی حق دارند، در باغستان هم همین مبحث مطرح است همه نگاه میراثی و محیط زیستی ندارند بلكه نگاه اقتصادی هم دارند كه باید موردتوجه قرار بگیرد.

نایب رئیس شورای شهر قزوین تصریح كرد: اخیراً قسمتی از حمام میرزا كریم در كوچه محمدیه به سبب تركیدگی لوله تخریب شد، سازمان میراث فرهنگی آنرا مرمت و احیا كرد، این ملك بیشتر از هزار متر وسعت دارد اما مالكین علاقه ای به نگهداری آن ندارند بدین سبب باید در این خصوص فعالیتی صورت بگیرد.
وی بیان كرد: شورای شهر آمادگی دارد ساختمان ها و بناهایی كه میراث فرهنگی بودجه مرمت آنرا ندارد را مانند سعدالسلطنه بر عهده بگیرد و بازسازی كند، ما می توانیم مرمت دولت خانه را بر عهده بگیریم اگر می شود بازسازی گراند هتل و دولت خانه را بر عهده ما بگذارید به جز مواردی كه نیاز به كاوش دارد، بدین سبب باید مشاركت صورت بگیرد.

عبدالرزاقی تاكید كرد: مشكلات مجموعه مدیریت شهری و میراث فرهنگی باید داخل استان با گفتگو و راهكار منطقی حل شود، ما نمایندگان مردم هستیم باید پاسخگوی نیازها و درخواست ها باشیم اگر اثر تاریخی در قسمت های حریم میراث وجود دارد باید این حریم را به ما بگویید.

وی اشاره كرد: حوزه شهری باید پروانه ساخت بدهد بدین سبب نیاز است كه این موارد به صورت كاملاً مشخص معین شود، عرض معبر شش متر در یك كوچه نمی تواند ماشین رو باشد و برای مردم محله مشكل به وجود می آورد و باید موارد به صورت منطقی بررسی و صورت گیرد.

نایب ریس شورای شهر قزوین تصریح كرد: مردمی در محله بلاغی و پنبه ریسه زندگی می كنند كه بومی هستند؛ بدین سبب باید كاری صورت گیرد كه این افراد مانند محله دباغان و مغلواك كوچانده نشوند و اتباع افاغنه ساكن شوند، باید دست به دست هم دهیم و فضای خوبی برای محلات ایجاد نماییم.

وی عنوان كرد: میراث فرهنگی باغستان را هم ثبت كرده است، این داستان مانند آثار تاریخی است اگر برای حفظ و نگهداری باغستان برنامه و راهكار نداشته باشیم و نخواهیم هزینه نماییم باغستان هم مانند بسیاری ازملك ها دست افراد شخصی است و از بین می رود.

عبدالرزاقی بیان كرد: مدیریت شهری تنها مجموعه ای است كه در حفظ باغستان تلاش و هزینه می كند همیشه هم نوك پیكان به سمت ما است كه باغستان را دارند از بین می برند، در چهل سال قبل میزان زیادی از باغ ها از بین رفته است كه بخشی محصول توسعه شهری و بخشی به سبب عدم رسیدگی مالكین از بین رفته است، بدین سبب تخریب باغستان صرفاً به سبب دست اندازی برای ایجاد خیابان و معبر نیست بلكه نحوه نگهداری هم اهمیت دارد.

وی تصریح كرد: باید باغ های از بین رفته را احیا نماییم و یك مجموعه ملی نیاز است كه به فریاد باغ های دو هزار و 500 هكتاری برسد، ما نیاز به كمك ملی داریم و با پنج میلیارد شهرداری اتفاقی برای باغستان نمی افتد.فرهنگ جذب گردشگر باید ارتقا یابد

در ادامه مهدیه سادات قافله باشی به گردشگری شهر قزوین اشاره نمود و اظهار داشت: معرفی قزوین و شناساندن آن به شهروندان و گردشگران هدف مشتركی است و می خواهیم قزوین بعنوان مقصد گردشگری مطرح شود، شورای پنجم این آمادگی را دارد كه در جهت احیای بافت تاریخی به منظور جذب گردشگران اقدامات لازم را انجام دهد.

وی اضافه كرد: با عنایت به سال رونق تولید برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی به ما كمك می نماید، به جای اینكه صنایع دستی كشورهای مختلف را بعنوان هدیه برای میهمانان استان بخریم از صنایع دستی بومی استان استفاده و آنها را معرفی و مطرح نماییم.

این عضو شورای شهر اشاره كرد: اعتقاد دارم كه راهنمایان گردشگران بهترین مبلغ های شهر هستند و توریست از زبان و رفتار آنها شهر را می شناسند و از سویی هر گردشگری كه به قزوین می آید خودش یك سفیر است.

وی تاكید كرد: وقتی گردشگران با سفر به این شهر تجربه خوبی داشته باشند برای دیگران هم تعریف می كنند، بنا بر این باید شرایط خوبی را در قزوین مهیا كرد تا گردشگران بتوانند با بازدید از آثار تاریخی و گردشگری این شهر، لذت ببرند.

عضو شورای اسلامی شهر بر استفاده از فضای مجازی برای توسعه و رونق گردشگری تاكید كرد و اظهار داشت: ازآنجایی كه امروز جوانان بیشتر از این فضا استفاده می نمایند این ظرفیت بزرگی است كه باید هدفمند از آن برای جذب گردشگران بهره برد كه هنوز موفق نشدیم.

وی بیان كرد: همینطور برای رونق گردشگری قزوین باید صدای یكسان از همه شهروندان مانند تاكسیرانان، رستوران داران و راهنمایان گردشگری و شهروندان در راه شنیده شود بدین سبب باید گروه های هدف مورد آموزش قرار دهند تا شاهد ارتقا جذب فرهنگ گردشگر باشیم.قزوین شهر گرمابه ها است

سیده منیره قوامی دیگر عضو شورای شهر هم بابیان اینكه قزوین شهر گرمابه ها است، اشاره كرد: در حوزه گردشگری لازم است برای شهر قزوین یك برندی داشته باشیم، شهر قزوین شهر گرمابه ها است در این شهر گرمابه های قدیمی بسیاری داریم كه تعداد كمی از آنها بازسازی شده است.

وی اضافه كرد: گرمابه ای در محله آخوند به ثبت رسیده اما هم اكنون به زباله دانی تبدیل گشته و سقفش ریخته است، این معضلی است كه اثر ثبت شده و نگهداری به خوبی صورت نگرفته است، معماری گرمابه ها منحصربه فرد و بی نظیر است باید موردتوجه قرار بگیرد.

عضو شورای اسلامی شهر قزوین با تاكید بر احیای گرمابه ها ابراز كرد: باید همه مسئولان در احیای این بناهای تاریخی همت كنند تا بعنوان جاذبه های گردشگری رونق یابند، برای این كار باید فضاهای میراثی كاربری تغییر یابد مثلاً رستوران و كافی شاپ كه فقط جنبه بازدید نداشته باشد.

وی اشاره كرد: منزل آیت الله سید جلیل زرآبادی هم ازجمله مكان هایی است كه ثبت شده و ارزش دارد كه خریداری شود، مالكین بنا تمایل به فروش دارند اگر به كمك شهرداری خریداری شود بنای خوبی است كه در خیابان نادری قرار دارد و در قزوین نظیر ندارد می تواند بعنوان هتل تغییر كاربری دهیم.بازار قزوین ظرفیت خوبی برای گردشگری است

زهرا یوسفی هم در ادامه جلسه بیان كرد: زمینه های مشترك بسیاری بین شهرداری و میراث فرهنگی وجود دارد كه به دست آوردن درآمد پایدار ازجمله آنها است، باید همكاری بین مسئولان دو نهاد مورد اشاره تقویت شود تا درآمدهای پایدار افزایش یابد و خیلی از مشكلات برطرف گردد.

عضو شورای اسلامی شهر قزوین با اشاره به بازار قزوین اشاره نمود و اظهار داشت: بازار پهنه وسیعی است كه یك قسمت آنرا به سرای سعدالسلطنه تبدیل كردیم و پربازدید است، بازار قزوین هم معماری و بافت فوق العاده ای دارد كه می تواند مكان پربازدید خیلی از گردشگری باشد بنا بر این باید به آن توجه ویژه ای كرد.

وی اضافه كرد: بازسازی پروژه سعدالسلطنه در دستور كار باشد و فضای كسب احیا شود قسمت زیادی از بازار قزوین مانند قیصریه معماری فوق العاده ای دارد كه باید مرمت و بازسازی آن در دستور كار قرار گیرد تا پذیرای خیلی از گردشگران باشد.

این عضو شورا اشاره كرد: در استان قزوین با كمبود هتل روبه رو هستیم، احیاء بناهای تاریخی، تبدیل بافت های قدیمی به هتل و احیاء خانه های بوم گردی از پروژه های خوب برای جذب گردشگران است كه باید باهدف رونق گردشگری در قزوین صورت گیرد، حسینیه امینی ها به محل اسكان گردشگر ها تبدیل گردد كار ارزشمندی است.
1398/02/23
14:53:19
5.0 / 5
4702
تگهای خبر: آموزش , برند , بوم گردی , توریست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری