معاون وزیر كشور خبر داد

پرداخت تسهیلات به بیشتر از ۱۷ هزار شهر و روستای لطمه دیده در گلستان بزودی

پرداخت تسهیلات به بیشتر از ۱۷ هزار شهر و روستای لطمه دیده در گلستان بزودی

فقط سفر: معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور با اشاره به تشكیل ۱۴ ستاد معین در شهرستان های استان گلستان برای ارزیابی مناطق لطمه دیده شهری و روستایی این استان، اظهار داشت: پرداخت تسهیلات به ۱۷ هزار و ۸۰۹ واحد شهری و روستایی لطمه دیده از سیل در استان گلستان بزودی شروع می شود.به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، مهدی جمالی نژاد در جلسه كارگروه بازسازی و نوسازی استان گلستان ضمن اشاره به پرداخت ۴۰ میلیارد ریال كمك بلاعوض و اسباب و اثاثیه به حادثه دیدگان استان، اظهار داشت: خوشبختانه در شهرهای گمیشان و بندرتركمن آبگرفتگی در سطح شهر وجود ندارد و در بعضی از محلات شهر آق قلا آبگرفتگی وجود دارد كه آن هم بزودی رفع می شود.

وی با اشاره به تلاش های همه جانبه دستگاه های اجرایی، استان های معین و نیروهای نظامی و امدادی برای رفع مشكل آبگرفتگی استان گلستان، اظهار داشت: هماهنگی و پیگیری برای ستاندن برنامه اجرایی دستگاه ها با جدیت ادامه دارد و تابحال با عنایت به اولویت های پیش بینی شده از بنیاد مسكن و وزارت نیرو برنامه ها ستاندن شده و وزارت راه و شهرسازی باز برنامه خودرا با هدف بهسازی و نوسازی راه های مواصلاتی لطمه دیده شامل شریانی و غیرشریانی شامل پل ها، آب نماها، آبروها در جلسه آتی كمیته نمایش می كند.

جمالی نژاد افزود: بر این اساس در جلسات كمیته بازسازی و نوسازی برنامه اجرایی وزارت نیرو و بنیاد مسكن برای بازسازی مناطق روستایی و شهری و تاسیسات آبی لطمه دیده، حوزه خدمات و فاضلاب، تاسیسات برق به تفكیك طرح ها و پروژه های مربوطه صورت گرفته است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور با اشاره به بازدیدهای انجام شده اشاره كرد: درباب راه های شهری و روستایی باز فقط مسیر دسترسی از سه راهی یساقی به بندرتركمن مسدود است و تمامی راه ها و محورهای مواصلاتی استان گلستان باز و رفت و آمد در جریان است.

دبیر كمیته بازسازی و نوسازی قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده با بیان تشكیل تیم های كارشناسی متشكل از دفتر فنی استانداری، ادارات راه و شهرسازی، بنیاد مسكن، سازمان نظام مهندسی و نوسازی مدارس اظهار داشت: در شهر آق قلا ۴۸۰۰ خانه و در گمیشان ۱۲۶۸ خانه تابحال بازدید و حدود ۲۰۰۰ واحد مسكونی غیرقابل سكونت تشخیص داده شده است كه در كارگروه بازسازی و نوسازی استان تصمیماتی برای این موارد گرفته ایم.

جمالی نژاد اضافه كرد: در استان گلستان ۲۰ مدرسه تخریب شده و حدود ۳۰۰ مدرسه باز نیازمند تعمیر هستند كه اعتباری بالغ بر ۸۵ میلیارد تومان برای جبران آن برآورد شده است.

رئیس سازمان شهرداری ها ودهیاری ها با اشاره به ضرورت بازسازی سریع روستاهای استان گلستان با عنایت به ظرفیت های موجود، اظهار نمود: در روستاهای استان باز ۴۰ روستا از سیل اخیر لطمه دیده است كه ۴۴۰ خانوار در معرض تهدید با تمهیدات پیش بینی شده استان جابه جا شدند.
مدیریت شهری در آستانه ماه رمضان آثار سیل را از چهره شهرهای استان گلستان بسرعت پاكسازی نماید
جمالی نژاد در جلسه شهرداران استان گلستان باز خواهان تلاش مضاعف مدیریت شهری این استان برای پاكسازی و رفع هرچه زودتر خسارات و لطمه های ناشی از سیل اخیر به خصوص در شهرهای لطمه دیده با عنایت به در پیش بودن ماه مبارك رمضان شد.
وی با اشاره به عزم وزارت كشور و قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده بر رفع مشكلات مناطق حادثه دیده از سیل، اضافه كرد: وظیفه امروز مدیران شهری استان گلستان به ویژه شهرداران و اعضای شوراها ایجاب می كند تا با برنامه ریزی و بهره گیری از تمام امكانات و كمك هایی كه از سازمان شهرداریها و دهیاریها و سایر دستگاه ها برای آنها ارسال شده است، بتوانند محیط بانشاط و پرشوری را برای شهروندان در آستانه ماه میهمانی خدا فراهم آورند.
وی همین طور اظهار داشت: لطمه شناسی موضوعات در رابطه با سیل اخیر در كشور در شهرها و روستاها دارای تجربیات مهمی برای شهرداری ها، دهیاریها و شوراهاست و عملا نشان داد كه تعیین حریم و بستر رودخانه ها و مقابله بی چشم پوشی با ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم آنها باید در اولویت مدیریت شهری و روستایی و سایر دستگاه های مرتبط قرار بگیرد.
وی اضافه كرد: مدیریت شهری و روستایی باید به موضوعات آمادگی در مقابل حوادث و پیشگیری، انجام مستمر تمرین و مانور تخصصی، بهره گیری از ظرفیت های مردمی و سازمان های مردم نهاد و ابعاد مختلف مبحث تاب آوری شهری توجه مضاعف داشته باشند و وضعیت مناطقی كه دارای خطرپذیری بالاتری هستند را به طور دقیق ارزیابی نماید.

جمالی نژاد با اشاره به مصوبات قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده و كمیته های ذیل آن اضافه كرد: جلسات خوبی با دستگاههای حمایتی همچون بنیاد مسكن انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، كمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی و سایر دستگاه ها و نهادها و نیروهای مسلح جهت انجام امور بازسازی و نوسازی برگزار شده است.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزیر كشور با اشاره به اینكه بنیاد مسكن انقلاب اسلامی تا كنون۲۰ هزار تن فولاد جهت راه اندازی واحدهای مسكونی خریداری نموده، اضافه كرد: اقدامات لازم جهت تسریع در آغاز امور بازسازی در استانهای حادثه دیده با جدیت ادامه دارد و بنیاد مستضعفان و جانبازان نسبت به تامین ۴۰۰هزارتن سیمان تعهد نموده است كه ۱۰۰۰ تن از آن توزیع شده است.
دبیر كمیته بازسازی ونوسازی مناطق سیل زده با اشاره به مصوبات جلسات این كمیته اضافه كرد: هماهنگی و پیگیری برای ستاندن برنامه اجرائی وزارت راه و شهرسازی به منظور بهسازی و نوسازی راه های مواصلاتی لطمه دیده شامل شریانی و غیرشریانی شامل پلها، آبنماها، آبروها، مبتنی بر برآورد محاسباتی، فنی و موقعیت دقیق جغرافیایی در قالب برنامه های بهبود اضطراری، كوتاه مدت و میان مدت با نمایش برنامه زمان بندی اجرا و سازمان تجهیز و نوسازی مدارس جهت بازسازی و نوسازی مدارس لطمه دیده در دستور كار است و در جلسه آتی به بحث و تصمیم گیری گذاشته خواهد شد.
رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای كشور با اشاره به ضرورت بهره گیری از ظرفیتهای خیرین و بخش خصوصی در بازسازی و نوسازی مناطق اضافه كرد: شهرداران باید فضای مناسب را در قالب قوانین و مقررات برای بهره گیری از توان بالقوه بخش خصوصی و خیرین در شهرها فراهم آورند تا بتوان در كوتاه ترین زمان ممكن چهره شهرها را زیباتر از قبل نموده و خدمات ارزشمندتری به مردم شریف استان گلستان نمایش نمود.

منبع:

1398/02/13
12:30:55
5.0 / 5
4345
تگهای خبر: خدمات , خرید , دستگاه , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری