درآمد ۱۵ هزار میلیاردی شهرداری از تغییر كاربری در چهار سال

درآمد ۱۵ هزار میلیاردی شهرداری از تغییر كاربری در چهار سال

فقط سفر: یك عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران از چراغ سبز شهرداری به تغییر كاربری مسكونی به تجاری و اداری انتقاد نمود.به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، زهرا نژادبهرام بامداد امروز در تذكر قبل از دستور خود با انتقاد از صدور بی رویه مجوز تغییر كاربری از مسكونی به اداری و تجاری در سطح شهر تهران اظهار داشت: مركز نظارت همگانی یا همان ۱۸۸۸ به منظور پاسخگویی و نظارت همه مردم و در جهت تحقق مفهوم شهروند مسئول و مدیر پاسخگو بوجود آمده است كه در نظر دارد نقش تعاملی را میان شهروندان و مدیران ایفا كند.

این عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به اینكه یكی از ابزارهای ویژه مدیریت شهری برای برنامه ریزی از سطوح پایین، پیگیری دغدغه ها و انتقادات شهروندان از این سامانه نظارت همگانی است، اظهاركرد: بررسی نظرات و گلایه مندی شهروندان در طول ۹ ماه نخست سال قبل به تفكیك مناطق نشان داده است كه تغییر كاربری مسكونی به تجاری و اداری در هشت منطقه ۱ تا ۳، ۶، ۷، ۱۰، ۱۲ و ۱۹ در رده اول گلایه مندی مردم است.

نژادبهرام با اشاره به اینكه طبق طرح تفصیلی شهرداری تهران می توان در پهنه های مسكونی مجوز استقرار فعالیت های تجاری خرد و خدماتی در مقیاس محله صادر كرد، اظهار داشت: با عنایت به اینكه ضابطه روشنی برای تثبیت خدمات محله ای شامل تجاری و اداری تدوین نشده این خلأ سبب صدور مجوزهای بی ضابطه و مغایر قانون شده است و گزارش های دریافتی نشان داده است كه تبعات حاصل از این اتفاق سبب شده كه طی سال های ۹۴ تا ۹۷ حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان از منابع درآمدی شهرداری از ردیف تغییر كاربری مسكونی به تجاری و اداری محقق شود.

وی ضمن آگهی نسبت به تبعات افزایش فضاهای اداری و تجاری در شب كه سبب شب مردگی می شود، اظهاركرد: لازم است شهرداری در جهت جلب اعتماد شهروندان این روند را متوقف نماید و به جای آنكه به هر واحد مسكونی مجوز بدهد بر طبق یك دستورالعمل یا طرح تفصیلی نسبت به تغییر كاربری مسكونی به تجاری و اداری اقدام نماید.

وجود نظام شورایی یك انتخاب نیست یك گردنگیر است برای كشور
میرلوحی عضو شورای اسلامی شهر تهران در نطق قبل از دستور خود با اشاره به نهم اردیبهشت روز شوراها و تبریك این روز به اعضای شورای كشور، اظهار داشت: باید روز شوراها، روز معلم و روز كارگر را گرامی بداریم. بالقطع شهادت استاد مطهری كه سبب نامگذاری روز معلم شد، یاد آور تلاش معلمین كشورمان است كه در دورترین روستاها و حتی در میان عشایر مشغول تعلیم و آموزش هستند پس به همه معلمان كشور خدا قوت می گویم و اعلام می كنم كه شاهد تلاش آنها در عرصه آموزش هستیم.
وی اضافه كرد: در روز شوراها باز باید یادی نماییم از آیت الله طالقانی، كه برای تحقق شوراها در كشور تلاش بسیاری كردند. تجربه اول انقلاب موجب شد كه قسمتی از شوراها نادیده گرفته شوند و بخش دیگری مورد بی مهری قرار گرفتند. به شكلی كه ۲۰ سال تحقق مساله شوراها به تعویق افتاد و نهایتاً در سال ۱۳۷۵ این قانون اجرایی شد.
وی افزود: دولت اصلاحات ایستاد و قانون شوراها را اجرا كرد و امروز ۲۰ سال از این تجربه می گذرد و جامعه شورایی كشور 1200 نفر از چهره های شاخص و با توان كارشناسی مردم را شامل می شود كه در شهرها و روستاها شوراهای كشور را ایجاد كرده اند.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران تصریح كرد: اگر شوراها نبودند با عنایت به ساختار متمركز سیاسی كشور بالقطع امروز درگیر مشكلات گسترده ای بودیم. بی شك وجود نظام شورایی یك انتخاب نیست بلكه یك گردنگیر برای كشور به حساب می آید.
میر لوحی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاكید بر تبیین جایگاه شوراها درقانون اساسی به اصل یكصد و یكم قانون اشاره نمود و اضافه كرد: این اصل به منظور پیشگیری از تبعیض در استان های مختلف كشور تبیین شده است در همین راستا به جایگاه شوراها در رفع این تبعیض تاكید كرده است. همین طور در اصل یكصد و سوم قانون اساسی باز بر ضرورت رعایت تصمیمات شوراها توسط استانداران و مقامات دولتی تاكید گردیده است.
وی اضافه كرد: در ماده ۸۰ قانون شوراها عنوان شده كه مهمترین وظیفه شوراها یعنی انتخاب شهرداران باید بگونه ای باشد كه برنامه ریزی برای افزایش مشاركت مردم محقق شود، همین طور شوراها باید برای گسترش مراكز گردشگری و فرهنگی باز گام های مؤثری بردارد و از طرف دیگر نظارت بر حفظ سرمایه های شهرداری ها باید بطور دقیق توسط شوراها اجرایی شود.
میر لوحی در بخش دیگری از صحبت های خود به نقش رسانه ملی در آموزش جامعه شورایی اشاره نمود و اضافه كرد: اساسا رسانه ملی با همكاری وزارت كشور و شورای عالی استان ها می تواند در جهت ارتقای سطح آموزشی شوراها اقدام نماید. در حقیقت برای تبیین نقش و جایگاه شوراها باید اقدامات بیشتری صورت گیرد. روز گذشته همزمان با روز شوراها، رسانه ملی می توانست جایگاه شوراها و همین طور عملكرد آنها را مورد بررسی قرار دهد تا این روز این قدر غریب نباشد.
1398/02/10
13:49:10
5.0 / 5
4207
تگهای خبر: آموزش , خدمات , شهر , شورای شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری