تاكید رئیس سازمان شهرداری ها بر اجرای بهینه طرح تفكیك پسماند از مبدا

تاكید رئیس سازمان شهرداری ها بر اجرای بهینه طرح تفكیك پسماند از مبدا

به گزارش فقط سفر رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری ها با انتشار پیامی به مناسبت روز زمین پاك بر لزوم انجام مطالعات كاربردی، فرهنگسازی و اجرای بهینه طرح های تفكیك از مبدا و پشتیبانی از مشاركت بخش خصوصی در عرصه مدیریت پسماند تاكید نمود.به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور، در پیام مهدی جمالی نژاد آمده است: «همه ساله در جهان در روز دوم اردیبهشت ماه، مراسمی با نام زمین پاك برگزار می گردد كه فلسفه آن پاك نگهداشتن زمین از آلودگی و پاكسازی آن از آلاینده هاست. روز زمین، روزی برای افزایش آگاهی و قدردانی نسبت به محیط زیست كره زمین است. در كشور ما هم همزمان با دیگر كشورهای جهان هفته زمین پاك از روز دوم اردیبهشت به مدت یك هفته در سراسر كشور برپا می شود و اولین روز این هفته به نام «روز زمین پاك» نامگذاری شده است.

طی سال های اخیر و با عنایت به اقداماتی كه از جانب دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی غیردولتی انجام شده، شاهد پیشرفت هایی در حوزه مدیریت پسماند بوده ایم اما تا رسیدن به جایگاه پایدار در این حوزه فاصله داریم.

هم حالا حجم عمده پسماندهای عادی را پسماندهای خانگی به خود اختصاص می دهد و جمع آوری و دفع آنها هزینه های زیادی را به مدیریت شهری تحمیل كرده است و وقت بیشتری را از آنها بابت مدیریت آن تا مراكز دفع و دفن می­ گیرند و بعنوان دغدغه روزانه آنها به حساب می آید. مطابق آمارها روزانه بیشتر از ۵۸ هزار تن پسماند در كشور تولید می شود و مدیریت صحیح و علمی با این مساله می تواند از شدت معضلات آن بكاهد.

دفن معمولی این حجم از پسماندهای تولیدی باعث بروز سالانه حدود ۴۴۸ هزار میلیارد ریال خسارت زیست محیطی ناشی اشغال زمین برای دفن، آلودگی آب­ های زیر زمینی ناشی از نفوذ شیرابه، تولید گازهای گلخانه­ ای و عدم استفاده مجدد از منابع قابل بازیافت شده كه این میزان به غیر از هزینه های درمان ناشی از بروز انواع بیماری ها در حوزه سلامت است.

امروزه با رشد شهرنشینی و تغییراتی كه در روند زندگی شهرنشینان پدید آمده شاهد بروز تغییرات در نوع و حجم پسماندها هستیم و اگر روزگاری نه چندان دور پسماندهای خانگی كه به راحتی و در مدت زمان اندك به چرخه طبیعت باز می گشتند، اما حالا به پسماندهایی تبدیل گشته است كه زمانی بسیارطولانی برای بازگشت آنها به این چرخه مورد نیاز است.

ضمن آنكه هم اكنون شهرها با مشكلاتی در زمینه مدیریت پسماندهای بیمارستانی و الكترونیك رو برو هستند و شاهدیم كه روز به روز به حجم اینگونه پسماندها كه عدم توجه اصولی و علمی به آنها می تواند سلامت شهروندان را با مشكل مواجه سازد، اضافه می شود كه در این خصوص دست اندركاران امر همچون در شهرداری ها و دهیاری ها بایستی به این حوزه ها همینطور كوشش برای تغییر الگوی مصرف شهروندان با بهره گیری از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد و رسانه ها و سایر دستگاه های اجرایی مرتبط توجه كافی داشته باشند.

در این راستا سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید در سال ۱۳۹۲ تابحال در زمینه مدیریت پسماند اقدامات مختلفی را انجام داده كه بعضی از آنها عبارتست از: پرداخت بیشتر از ۲۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای كمك به طرح های مدیریت پسماند شهری و روستایی به صورت منطقه ای در كشور، پیگیری جهت ایجاد منابع مالی پایدار برای شهرداری ها و دهیاری ها در قانون بودجه كل كشور (كه تدوین و تصویب آیین نامه اجرایی آن در دستور كار قرار دارد)، تدوین شیوه نامه های در رابطه با قانون مدیریت پسماندها و آئین نامه اجرایی آن در زمینه مدیریت پسماندهای عادی، ویژه و....، برگزاری دوره های آموزشی تخصصی برای شهرداری ها و دهیاری ها و استانداری ها.

حال كه در ایام ابتدایی سال ۹۸ قرار داریم از شهرداری ها و دهیاری ها انتظار دارم به منظور بهبود وضعیت كشور در عرصه مدیریت پسماندها به این موارد توجه لازم معطف كنند:

۱- توجه به انجام مطالعات و پژوهش های كاربردی و در نظر گرفتن قانون مدیریت پسماندها و آئین نامه اجرایی آن در اجرای اقدامات و فعالیت های اجرایی مدیریت پسماندهای شهری و روستایی

۲- فرهنگسازی، اطلاع رسانی و عرضه آموزش های لازم به شهروندان در حوزه مدیریت پسماندها

۳- اجرای بهینه طرح های تفكیك از مبدا

۴- حمایت مالی و معنوی از مشاركت بخش خصوصی در عرصه مدیریت پسماند

امید است با تلاش پیگیرانه و مسئولانه مدیران اجرایی و شهرداران و كاركنان شهرداری ها و دهیاران بتوانیم وظایفمان را در زمینه ایجاد زمین پاك و محافظت ازكره خاكی به نحو احسن انجام دهیم.»
1398/02/02
22:23:39
5.0 / 5
4339
تگهای خبر: آموزش , دستگاه , شهر , طبیعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری