كشف میراث چند هزار ساله در فرودگاه

كشف میراث چند هزار ساله در فرودگاه

به گزارش فقط سفر یك سنگ باستانی و پرارزش با حكاكی هایی به خط میخی، در حال انتقال غیرقانونی به بریتانیا در فرودگاه «هیترو» لندن كشف شد.


به گزارش فقط سفر به نقل از گاردین، این گنجینه بابِلی كه قدمت آن به هزار دوم پیش از میلاد بازمی گردد و می تواند در بهترین موزه های دنیا به معرض نمایش گذاشته شود، از كشور عراق به سرقت رفته است و قدمت آن به دوران "نبوكدنصر دوم" پادشاه بابلی (۱۱۲۶ تا ۱۱۰۳ قبل از میلاد مسیح) می رسد.
این سنگ باستانی به همراه محموله ای از سنگ های تزئینی خانه در حال ورود به خاك انگلستان بوده است اما به جهت درج نشدن صحیح قیمت بر روی كانتینر مورد بررسی بیشتر مأموران قرار می گیرد كه در نهایت به كشف این اثر باستانی و پرارزش می انجامد كه نمونه ای از سنگ هایی است كه فرامین پادشاه بابِل بر روی آن حكاكی می شده است.
مقرر است موزه بریتانیا در ماه جاری این اثر تاریخی را به صورت رسمی به مقامات عراقی تحویل دهد.
دكتر «جان سیمپسون» از كیوریتور ارشد موزه بریتانیا اظهار نمود این یك اثر با كیفیت موزه ای است و گرچه بخشی از آن شكسته اما باید در یك موزه در معرض نمایش عموم قرار گیرد. این اثر تابحال در جایی ثبت نشده و با حفاری های غیرقانونی در جنوب عراق كشف شده است.
او همینطور عنوان نمود خیلی از محوطه های تاریخی در جنوب عراق بین سال های ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۴ به شكل بدی غارت شدند و احتمالاً این سنگ هم در آن زمان به دست آمده ست. از مكان نیمه پایینی این سنگ نامشخص است و امیدواریم هنوز در عراق باشد و روزی توسط باستان شناسان كشف شود.

1397/12/20
14:49:54
5.0 / 5
4469
تگهای خبر: ثبت , كیفیت , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری