در نشست استاندار با سرمایه گذاران حوزه گردشگری مطرح شد

استفاده از گردشگری زیارت در حوزه سلامت

استفاده از گردشگری زیارت در حوزه سلامت

فقط سفر: شهردار مشهد اظهار داشت: گردشگری در صدر حوزه هایی است كه امكان جهش اقتصادی را به وجود می آورد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، محمد رضا كلایی در نشست استاندار با سرمایه گذاران حوزه گردشگری اظهار نمود: اصل مساله دارا بودن مزیت نسبی گردشگری در استان خراسان رضوی و شهر مشهد بر هیچ كس پوشیده نیست. حل مشكلات این شهر به دست بخش خدمات بوده كه شامل بخش مالی و گردشگری می باشد.
وی ادامه داد: گردشگری در صدر حوزه هایی است كه امكان جهش اقتصادی را به وجود می آورد. همچون اقداماتی كه باید در حوزه گردشگری ایجاد شود، برندینگ شهری و مجموعه شهری است. برند گردشگری شهر مشهد باید مبتنی بر خاصیت های هویتی، توجه به بارگاه امام رضا(ع) و مجوعه شهری مشهد باشد و این كالا عمومی باید توسط ما به فعالان حوزه گردشگری نمایش شود.
شهردار مشهد بیان كرد: برخلاف گفته عده ای، ما نیازمند تبلیغات و بهبود فضای ذهنی هستیم. همین طور مساله حمایت عمومی، دولتی و قضایی مساله ای جدی است كه باید به آن توجه گردد.
كلایی در ارتباط با نمایش پیشنهادات در ارتباط با حوزه گردشگری اشاره كرد: ما باید مگاپروژه ها را با كمك سرمایه داران عملیاتی نماییم، همین طور مشهد نیازمند شهربازی بزرگ با مقیاس بالا، باغ وحش، پارك های موضوعی بخصوص مذهبی و تاریخی و جشنواره مشهداست. به نظر من با این سازماندهی نظام اداری، چرخ دنده توسعه اقتصادی فقط توسط استاندار به حركت خواهد آمد.
بخش زیارت و گردشگری؛ محور توسعه شهر مشهد
شهردار مشهد اضافه كرد: در استان خراسان رضوی با حضور مهندس رزم حسینی، لزوم استفاده از توان شركت های بخش خصوصی و مردم برای توسعه استان و توانمندسازی محلی و منطقه ای برمبنای الگویی كه در استان كرمان اجرا و عملیاتی شده و نتایج خوبی را در بر داشته، به وجود آمده است.
وی ادامه داد: ما در استان خراسان رضوی این الگو را آغاز و خوشبختانه در جلسه ای كه روز گذشته در وزارت كشور برگزار شد، اجرایی شدن این طرح در تمام كشور مصوب و برمبنای آن شركت های توانمند، مسئولیت توانمندسازی هر بخش را بر عهده خواهند گرفت.
مدیركل دفتر هماهنگی امور اقتصادی اشاره كرد: ما خراسان را به 12 منطقه تقسیم كرده و تابحال 24 شركت توانمند مسئولیت توسعه مناطق را بر عهده گرفتند و كار را آغاز نموده و دوره های آموزشی برگزار شده است. همین طور الگوها و شركت های موفق در كرمان برنامه های خودرا نمایش كردند و امیدواریم با حضور شركت ها، تشكلات و بخش خصوصی توانمند در استان، مسیر توسعه را طی نماییم.
علی رسولیان بیان كرد: هدف اصلی این جلسه این است كه بخش زیارت و گردشگری بعنوان محور توسعه شهر مشهد قرار بگیرد.
هر توریست سلامت سه برابر توریست معمولی هزینه می كند
در ادامه ابوالفضل مكرمی فر، مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی تایید كرد: استان خراسان رضوی تنها استانی است كه توریست آن سرازیر است و نیازمند تبلیغات زیادی نیست برای اینكه سالانه 6 میلیون توریست خارجی با 20 میلیت مختلف وارد استان خراسان می شوند.
وی افزود: گردشگری به دو بخش زیارت و سلامت تقسیم می شود. پارسال حدود 20 هزار عمل جراحی توسط بخش سلامت در بیمارستان های مختلف استان به ویژه مشهد انجام شده و به بیشتر از 100 هزار توریست خارجی خدمات سرپایی صورت گرفته كه سرمایه و هزینه هنگفتی را با خود به مشهد وارد كرده اند برای اینكه هر توریست سلامت سه برابر توریست معمولی هزینه می كند.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی مطرح كرد: در استان، هزار 976 تاسیسات گردشگری وجود دارد كه 80 هزار شغل را به وجود آورده است. همین طور 32 منطقه منطقه نمونه گردشگری و ۱۶روستا هدف گردشگری در استان وجود دارد.
مكرمی فر اشاره كرد: 290 پروژه تاسیسات گردشگری با اعتبار بالغ بر هشت هزار میلیارد تومان با پیشرفت فیزیكی 47.6 درصد در حال انجام می باشد كه تا سال 1400 به بهره برداری خواهد رسید و حدود 10 هزار شغل دائم و 30 هزار شغل غیرمستقیم را ایجاد خواهدنمود.
وی افزود: هم اكنون مشكلاتی در پروژه های پدیده شاندیز، كوهسر، آبادگران، تله كابین مشهد- زشك و دهكده شاندیز وجود دارد.
1976 تاسیسات گردشگری فعال در مشهد
احمد دیناری، معاون سرمایه گذاری اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به اینكه مصادیق سرمایه گذاری در حوزه گردشگری 16 بند و بالغ بر 25 نوع تاسیسیات گردشگری می باشد، اظهار داشت: هم اكنون هزار و 976 تاسیسات گردشگری در حال فعالیت هستند كه از این میان هزار و 460 واحد اقامتی با شبی 100 هزار نفر اقامت بوده كه این مقدار قابل مقایسه با سایر استان های كشور نیست. همین طور 17 درصد هتل ها و بالغ بر نیمی از هتل آپارتمان های كشور در مشهد قرار دارد.
معاون سرمایه گذاری اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اشاره كرد: از ابتدا سال تا كنون 42 موافقت اصولی تجهیزات گردشكری را صادر كرده ایم. در حوزه تسهیلات و مشوق های سرمایه گذاری گردشگری تابحال 11 طرح به صندوق توسعه ملی و منابع داخلی با سرمایه 310 میلیارد تومان معرفی شده است.
احمد دیناری در ارتباط با یارانه های ارتقا شاخص های اقتصادی استان اشاره كرد: یارانه تخصیص استان در سال 96، چهار میلیارد 400 میلیون تومان بوده كه از این میزان دو میلیارد 800میلیون تومان پرداخت شده است. در زمینه تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری وضعیت خوبی را دارا هستیم و تا یك ماه گذشته تسهیلات دریافتی حدود 11 و نیم میلیارد تومان بوده كه این رقم در چند ماه اخیر بهواسطه دو پروژه كلان تربت جام و كلات به 18 میلیارد تومان رسیده است. همین طور این تسهیلات در دو رسته گردشگری و صنایع دستی است.
وی ادامه داد: میزان اعتبارات عمرانی در سال ملی 97، در سطح استان 20میلیارد تومان و در سطح ملی یك میلیارد تومان است كه تا كنون هفت میلیارد تومان آن اختصاص یافته است. همین طور محل هزینه كرد اعتبارت شامل راه اندازی پایگاه های اطلاع رسانی گردشگری در شهرهای گردشگرپذیر، سرویس های بهداشتی، كمك به شهرداری ها، دهیاری ها و سایر دستگاه ها برای ایجاد زیرساخت های گردشگری و كمپ ها، مناطق نمونه گردشگری، روستاهای هدف گردشگری و محوطه سازی آثار و بناهای تاریخی است.
معاون سرمایه گذاری اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در ارتباط با اهم چالش ها و پیشنهادات در حوزه گردشگری بیان كرد: كمك های فنی و اعتباری انگیزاننده نیستند و پیشنهاد ما، امكان پرداخت یارانه سال دوم به پروژه هایی است كه در سال 96 یارانه سال اول تسهیلات سرمایه ثابت دریافت كرده اند. دوم طولانی بودن فرآیند اجرایی و اداری طرح های سرمایه گذاری گردشگری می باشد كه پیشنهاد ما حذف كمیسون های كارشناسی ذیل كارگروه های گردشگری و امور زیربنایی است.
ساخت آكواریوم در منطقه سپاد با همكاری شركتی از تركیه
در ادامه این نشست سعیدحسین پور، مدیرعامل شركت سپاد خراسان درباب مشكلات موجود در عرصه گردشگری اظهار نمود: منطقه سپاد با مساحت بیشتر از ۲۰۰ هكتار، 12 هزار فرصت شغلی را به وجود آورده است اما با وجود منطقه خاص گردشگری تا كنون نتوانسته از تسهیلات و حمایت ها برخوردار شویم.
وی ادامه داد: ما در حال پیگیری یك پروژه ساخت آكواریوم با شركتی در تركیه هستیم كه نیازمند اعتباری بالغ بر 25 میلیون یورو است. همچینن در استان ظرفیت هایی زیادی وجود دارد كه متاسفانه موذرد غفلت قرار گرفته است.
محمود مادر شاهیان، مدیرعامل هلدینگ هتل های هلیا در ادامه اظهار داشت: یكی از اشكالات صنعت گردشگری وجود نیروهای غیر متخصص است. وجود خانه های شبانه و بدون مجوز مشكلاتی را برای هتل ها به وجود آورده است. همین طور افزایش قیمت ها سبب ورشتكستگی خیلی از هتل داران شده است.
مكان بیشتر از 80 درصد آژانس های مسافرتی اجاره ای است
در ادامه سعید ولی زاده، رئیس انجمن صنفی شركت های گردشگری با اشاره به عدم پشتیبانی از آزانس های گردشگری عنوان كرد: اگر تسهیلاتی كه به یك هتل داده می شود به این بخش اختصاص داده شود، بیشتر از 470 آژانس مسافرتی در سطح استان احیا می شود.
وی افزود: بیشتر از 80 درصد آژانس های مسافرتی موجود در استان دارای مكان اجاره ای بوده و هرسال باید هزینه ای را بابت جابه جایی و مشكلات مربوط به آن متحمل شوند همین طور یكی دیگر از مشكلات این صنف احتساب ارزش افزوده از بلیت و هتل بوده كه پیش از آن كه در آژآنس ها نمایش شود، از محل آن ستاندن شده است.
ایجاد رایزنی سلامت در كشورهای عمان، عراق و كویت
بحرانی، یكی از فعالان حوزه گردشگری سلامت اشاره كرد: فرایند اصلی جذب توریست سلامت، بیشتر از آنكه جذب كننده باشد، دفع كننده است. یكی از درخواست های ما ایجاد ساختار برای سفارت در خارج از كشور است و رایزن های اقتصادی ما در این كشورها دروازه ورود گردشگران به كشور باشند. همین طور انتظار داریم در كشورهای عراق، كویت و عمان رایزنی سلامت ایجاد شود.
استفاده از گردشگری زیارت در حوزه سلامت
پروین دلیری، رئیس انجمن كانون فعالان گردشگری و سرمایه گذاری بیان كرد: علت افزایش دلالان، عدم تقویت بخش خصوصی است. مشكل اساسی ما در گردشگری سلامت، عدم سازماندهی ساختار اداری آن است. ما نیازمند نگاه جامع به گردشگری سلامت هستیم. ما می توانیم از گردشگری زیارت در حوزه سلامت استفاده نمائیم.
در ادامه این نشست صادق كاظمیان عضو انجمن اقامت گاه های بوم گردی كشور با اشاره به اینكه وضعیت بوم گردی استان در وضعیت خوبی قرار دارد، تایید كرد: یكی از اشكالات موجود در این عرصه ورودی افرادی با نگاه تجاری به حوزه فرهنگی و محیط زیستی است. یكی از مهمترین اشكالات بوم گردی در ایران، دوری از جاده بوده و در این خصوص تابلوهایی برای راهنمایی گردشگران نصب نشده است.
وی ادامه داد: ضعف استان خراسان عدم طراحی مسیر گردشگری می باشد. همین طور ما نیازمند تبلیغ در مبدا هستیم.
زائران در مشهد رها هستند و برنامه ای برای آنان وجود ندارد
در ادامه احمد نوروزی، رئیس كمیسیون اقتصادی شورا شهر مشهد اشاره كرد: محور شهر مشهد زیارت است و علت نارضایتی سرمایه داران و مسئولین مرتبط، وجود مشكل در سیستم مدیریت و برنامه ریزی است. میانگین ماندگاری زائر در مشهد 2.8 روز است. زائری كه به مشهد وارد می شود رها است و هیچ برنامه ای برای اوقات فراغت او وجود ندارد.
وی ادامه داد: ما ظرفیت عظیم فردوسی و امام محمد غزالی را در مشهد داریم اما باید بستری را فراهم نماییم كه مورد حمایت و پشتیبانی قرار بگیرند. ما بیشتر از آن كه به بیرون نگاه نماییم باید به ظرفیت های داخلی و موجود دقت كنیم.
مسائل گردشگری فرهنگی، اسلامی و اعتقادی باید در راس مسائل قرار بگیرد
علی اصغرشمقدری، رئیس انجمن اسلامی اصناف خراسان عنوان كرد: مساله مهم در گردشگری، فرهنگی، اسلامی و اعتقادی ما است و باید در راس مسائل قرار بگیرد. در مشهد در كنار كوهسنگی مركزی برای نمایش وقایع جنگ مقرر است ایجاد شود همین طور در طوس معراج شهدا وجود دارد، آیا توریست نباید از این مكان ها بازدید كنند؟
وی افزود: وضعیت حاشیه مشهد بسیار نامناسب است. رسالت 110 كوچه رضوی یكی از این حاشیه های شهر است كه خواهشمندم شهردار و استاندار از این مكان بازدید كنند.1397/12/17
00:52:16
5.0 / 5
4788
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری