میدانی كه بجنوردیها با آن خاطره زیاد دارند

میدانی كه بجنوردیها با آن خاطره زیاد دارند

به گزارش فقط سفر رئیس كمیسیون شهرسازی و ترافیك شورای اسلامی شهر بجنورد اظهار داشت: منطقه سبزه میدان بجنورد هویت تاریخی و فرهنگی این شهر است و الان این مفهوم و هویت خویش را از دست داده و در مهجوریت قرار گرفته است و باید این هویت را با انجام اقداماتی همچون مرمت دوباره برگرداند.


محسن موسوی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به این كه وجه تسمیه سبزه میدان از دو كلمه سبزه و میدان است، اضافه كرد: در زمان سلطنت زندیه و قاجاریه در اطراف پهنه سبزه میدان بجنورد، سبزیجات اهالی دارالخلافه كشت می شد.
وی افزود: میدان این منطقه محل تعاملات، ارتباطات اجتماعی، مناظره و گفت و گو هم بوده است. علاوه بر آن در حوالی سبزه میدان حمام و كاروان سرای سردار وجود دارد كه قدمت این كاروان سرا متعلق به دوره قاجاریه است.
وی خاطرنشان كرد: به لحاظ تاریخی خیابان شهید بهشتی كه هم اكنون در آن منطقه سبزه میدان هم واقع است، بازار قدیمی شهر بجنورد بوده كه در گذشته سرپوشیده بوده است و هنوز آثاری از آن زمان همچون آهنگری به چشم می خورد.
این مسئول توضیح داد: هم چنین در قسمت پایینی سبزه میدان هم خیابان "پای توپ" وجود دارد كه در گذشته یك توپ جنگی در این منطقه قرار داده شده بود كه از این توپ برای اعلام سال تحویل و اعلام مناسبت های مذهبی و اعیاد استفاده می شد.
پیش از این محمد سویدانلویی، مدیر كل پیشین اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی هم در گفت و گو با ایسنا اظهار كرده بود: همچون بناهای عام المنفعه كه برای عموم مردم در اغلب نقاط كنار هم شكل گرفته است می توان به مجموعه های شهری شامل یك میدان، و قرارگیری حمام، كاروانسرا، بازار و مسجد در حواشی آن اشاره نمود.
وی افزود: این فرم از قرارگیری ابنیه عام المنفعه در كنار یكدیگر حكایت از آن دارد كه در گذشته خیلی از مراودات، ارتباطات و رفع نیازهای روزمره مردم در حول همین میادین بوده و در واقع میدان های اصلی و بناهای متمركز آن نقش عمده ای در فضاهای شهری داشته و محل برگزاری خیلی از امور مهم شهری بوده است.
وی اظهار نمود: مجموعه سبزه میدان بجنورد هم از این این امر جدا نبوده است، این مجموعه شامل یك میدان، كاروانسرای قدیمی، حمام، راسته بازار، و چند بازارچه بوده است كه به یادگار از دوران قاجاریه باقی مانده است.
سویدانلویی بیان كرد: این بنا در زمان سردار مفخم بعنوان كاروانسرا مورد استفاده بوده و میهمانان سردار كه از طریق های دور به دیدن سردار مفخم می آمده اند در آنجا سكنی می گزیده اند و الان از این بنا بعنوان انبار و غرفه استفاده می شود و اتاق های مختلف كاروانسرا متعلق به افراد مختلف بوده و بیشتر بعنوان انبار مواد اولیه فرش و گلیم مورد استفاده قرار می گیرد.
رئیس كمیسیون شهرسازی و عمران شورای اسلامی شهر بجنورد هم با اشاره به این كه بجنورد طرح جامع مرمت ندارد، خاطرنشان كرد: پروژه مرمت راسته بازار سبزه میدان بجنورد نیمه كاره رها نشده است و به دنبال آن هستیم اجرای این طرح را به آخر برسانیم.
محسن موسوی در گفتگو با خبرنگار ایسنا در پاسخ به این سوال كه چرا پروژه مرمت فروشگاه های واقع در سبزه میدان از پیشرفت خوبی برخوردار نبود و آیا این پروژه نیمه كاره رها شده است؟ اظهار كرده، كمبود منابع مالی یكی از عللی بوده كه سبب شده تا پروژه با كندی پیش رود و بیشتر از چند باب مغازه جلو نرود. علاوه بر آن بعضی از مالكان هم هستند كه برای اجرای این پروژه همكاری لازم را ندارند.1397/11/27
14:43:05
5.0 / 5
4474
تگهای خبر: شهر , صنایع دستی , فضا , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری