وزارت كشور به دنبال ضابطه مند كردن فعالیت تاكسی های اینترنتی

وزارت كشور به دنبال ضابطه مند كردن فعالیت تاكسی های اینترنتی

فقط سفر: دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیك كشور اظهار داشت: وزارت كشور مخالف فعالیت تاكسی های اینترنتی نیست و می خواهد فعالیت این تاكسی ها را ضابطه مند كند.پوریا محمدیان یزدی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه وزارت كشور مخالف فعالیت تاكسی های اینترنتی نیست و این مورد هم رسما اعلام شده است، اظهار داشت: وزارت كشور به دنبال ضابطه مند كردن فعالیت تاكسی های اینترنتی است. این شركت های اینترنتی نباید در كنار خیابان عضوگیری كنند و تأیید صلاحیت اعضا تنها با یك استعلام صورت گیرد. درحقیقت باید همانطوری كه در تاكسیرانی سخت گیری هایی برای رانندگان اعمال می گردد و تنها با عرضه یك شماره پلاك هویت فرد، تخلفات وی، تعداد كمیته های انضباطی و نوع مشكلاتش مشخص می شود، برای آنها هم این اقدامات صورت گیرد.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیك كشور با اشاره به اینكه تاكسی های اینترنتی در حوزه تاكسیرانی هم اثرگذار بوده و سبب كاهش درآمد آنها شده اند، اظهاركرد: اگر در طرح جامع حمل و نقل مشخص شود كه در كل سفرهای شهر مثلا 20 درصد حمل و نقل بایستی با تاكسی صورت بگیرد، با حضور این تاكسی های اینترنتی كه مجوزهای لازم را ندارد كنترل این 20 درصد از دست ما خارج می شود؛ البته باید به این مورد توجه گردد كه این تاكسی ها سقف عضوگیری ندارند.

وی در پاسخ به این سوال كه حتی گاها دیده می گردد در تاكسی های اینترنتی كه مجوز دارند هم تخلفاتی صورت می گیرد، با اشاره به اینكه تخلف وجود دارد، اظهار داشت: برای تاكسی هایی كه از نهادهای مربوطه مجوزهای لازم را دارند هیات انضباطی، سامانه 137، سامانه 1888 وجود دارد كه در صورت اعلام تخلف صورت گرفته پیگیری های لازم انجام می گردد. حقیقت اگر تخلفی در این حوزه صورت بگیرد رصد می نماییم. اما از تاكسی های اینترنتی كه مجوزهای لازم را ندارند هیچگونه اطلاعاتی در دست نداریم و با وجود اینكه زیرمجموعه اتحادیه كسب و كارهای مجازی اند؛ اما خود اتحادیه هم به درستی از زیر مجموعه اش خبر ندارد.

به گفته وی، اعتقادمان باید بر این باشد كه مدیریت شهری زیر نظر شهرداری باشد و شهردار یك شهر بایستی متولی كلیه امور در شهر باشد به عبارت دیگر مبحث ترافیك باید از شهرداری پرسیده شود و یك نفر پاسخگو باشد.

محمدیان در ادامه اظهار داشت: به دنبال ساماندهی این تاكسی ها هستیم تا مشخص شود از چه خودروهایی استفاده می نمایند و عمر ناوگانشان چقدر است تا به این وسیله استانداردهای ناوگانشان را افزایش دهیم و بگوییم كه خودروی بالای ده سال نباید عضو مجموعه شوند و همینطور نوع خودروها باید مشخص باشد. از طرفی اگر به پروژه نوسازی تاكسی ها در 10 سال اخیر نگاه نماییم می بینیم كه به جز خودروی پژو و سمند خودروی دیگری وارد ناوگان نشده و پرایدهای قدیمی در حال خارج شدن از رده هستند.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیك شهرهای كشور با اشاره به اینكه كیفیت عرضه خدمات تاكسی های زیر نظر شهرداری هم جای بحث دارد و باید روی آن كار شود، خاطرنشان كرد: اگر نكته مثبتی باشد بطور قطع از آن الگوبرداری خواهیم كرد. به صورت مثال همان نظرسنجی از مشتری كه توسط تاكسی های اینترنتی انجام می گردد اقدام خوبی است و ما هم از آن الگو برداری كردیم؛ اما باید گفت این تاكسی هایی كه به صورت بی قاعده و قارچ گونه رشد می كنند، اگر روزی سرویس آنها دچار مشكل شود مسافر روی زمین خواهند ماند. ازاین رو این مورد دغدغه مدیریت شهری است و باید ضمن ساماندهی و مدیریت آن، تعرفه ها هم مشخص شود.

وی با اشاره به بحث تعرفه ها و ثابت بودن آن در شرایط فعلی اظهاركرد: امكان دارد با تغییرات ناشی از قیمت سوخت و سهمیه بندی سوخت به علت اینكه این افراد زیر چتر نهادهای رسمی نیستند و نمی توانند از تسهیلات مربوطه استفاده كنند تعرفه ها هم تغییر كند.بنابراین اگر مقرر است تاكسی های اینترنتی گوشه ای از حمل و نقل شهری را بر عهده بگیرند، تسهیلات لازم به آنها در صورت ضابطه مندی شدن داده خواهد شد.
1397/08/04
16:18:59
5.0 / 5
4227
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری