رییس سازمان حج خبر داد:

عمره اجرا نمی گردد، ۱۱ ایرانی مجهول الهویه از منا همچنان در عربستان جامانده اند

عمره اجرا نمی گردد، ۱۱ ایرانی مجهول الهویه از منا همچنان در عربستان جامانده اند

فقط سفر: رییس سازمان حج و زیارت با بیان اینكه شرایط عربستان برای عمره مهیا نیست، از ادامه مذاكرات ایران با عربستان برای برگزاری حج ۹۸ اطلاع داد.به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، حمید محمدی در نشست خبری كه همزمان با آخر موسم حج ۹۷ قبل از ظهر امروز 25 شهریور ماه برگزار شد، درباره سرانجام عمره با عنایت به پیش نویسی كه ایران به عربستان داده است، اظهار نمود: نمی توان حج را با عمره مقایسه كرد. حج فریضه واجب است كه باید صورت گیرد. ما در حج نگرانی هایی داشتیم كه در مذاكرات طولانی با عربستان به نتیجه رسیدیم، سعودی ها دو سال است كه بندهای مورد توافق همچون تامین امنیت، عزت و كرامت زائران را اجرا می كنند.

وی خاطرنشان كرد: رابطه دوجانبه ای بین ایران و عربستان وجود ندارد كه این مسئله به نتیجه رساندن عمره را سخت می كند هر چند كه هنوز نمی توان با قطعیت درباره سرانجام عمره سخن گفت اما شرایط حال عربستان برای اعزام زائران ایرانی به عمره مهیا نیست.

وی اضافه كرد: ایران برای اطمینان پیدا كردن از تحقق مطالبات خود بخصوص در حوزه كنسولی و تامین امنیت زائران در عربستان امسال همزمان با حج پیش نویس عمره را به سعودی ها تحویل داد اما اگر این كشور ساز و كاری را مشخص نكند، نمی توان عمره را اجرا كرد.

وی در پاسخ به سوال ایسنا در باره وضعیت حج ۹۸ و قیمت آن با عنایت به نوسانات زیاد ارز اظهار داشت: مذاكرات حج طبق روال عادی در دی ماه انجام می گردد برنامه ریزی های حج ۹۸ از حالا شروع شده اما عملیات اجرایی آن به نتیجه مذاكره با عربستان و امضای توافقنامه با آن منوط است.

او با اشاره به اینكه نوسانات ارز تفاوت فاحشی را در قیمت حج آینده تولید خواهد كرد، اظهار داشت: هر حاجی به صورت میانگین ۳۳۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار هزینه ارزی در سفر حج دارد. امسال با عنایت به تامین ارز مورد نیاز حج در اسفندماه به نرخ ۳۹۰۰ تومان قیمت حج افزایش زیادی نداشت اما اگر سال آینده با همین نوسانات و به نرخ ارز ثانویه قیمت ها محاسبه شود، تفاوت زیادی را شاهد خواهیم بود، البته باید منتظر بمانیم ببینیم چه عددی در بازار ثانویه تعیین می گردد.

رئیس سازمان حج و زیارت همینطور در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره سرنوشت ۱۱ تن از زائران شهید فاجعه منا كه همچنان مجهول الهویه در عربستان هستند، توضیح داد: امسال ۱۱ تن از خانواده های شهدای منا همزمان با موسم حج برای انجام آزمایش DNA به عربستان اعزام شدند. متاسفانه دولت این كشور از ابتدای ماه محرم تعطیل می باشد ازاین رو اعلام نتیجه این آزمایش ها را به بعد از تعطیلات موكول كرده اند.

محمدی اضافه كرد: البته عده ای از خانواده این شهدا حج گذشته هم به عربستان اعزام شدند اما برای اطمینان خاطر و انجام دوباره آزمایش ها نفر دومی از آن خانواده امسال هم اعزام شد.

به گفته او همچنان ۱۱ تن از زائران ایرانی فاجعه منا، مجهول الهویه در عربستان به خاك سپرده شده اند.

وی با اشاره به پیگیری پرونده های منا و مسجدالحرام در مذاكره های مختلف با مسئولان عربستان اظهار داشت: پاسخ سعودی ها همچنان مثل گذشته است. درباره منا می گویند كمیته ای كه تشكیل شده باید به نتیجه برسد و اعلام نمودند مبحث (غرامت) مسجدالحرام در حال اجراست.

محمدی در ادامه این نشست درباره هزینه سفر اربعین با عنایت به اختلافات ارزی اظهار نمود: قرار شده با هماهنگی ستاد اربعین و بانك مركزی ارز مورد نیاز ویزای عراق (به قیمت ۴۱ دلار) با استفاده از سامانه نیما تامین گردد.

به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، در حال حاضر نرخ این ارز حدود ۹۰۰۰ تومان برای هر دلار در سامانه نیما تعیین شده كه به صورت كل قیمت امروز هر ویزا بیش از ۳۶۰ هزار تومان می گردد.

محمدی همینطور در پاسخ به سوال ایسنا درباره اینكه با عنایت به شكل محاسبه ارز با در نظر گرفتن نرخ روزانه ی بازار ثانویه آیا مقرر است هر روز به مردم یك قیمت برای سفر اربعین داده شود؟ اظهار داشت: هر قیمتی كه این سامانه اعلام نماید ما بر آن اساس نرخ ویزا را اعلام خواهیم كرد. سامانه «سماح» كه برای ثبت نام سفر اربعین طراحی شده روی این سیستم تنظیم شده و مشكلی برای محاسبات وجود ندارد.

به گفته او ثبت نام سفر اربعین بزودی صورت خواهد گرفت.

رییس سازمان حج و زیارت درباره برگزاری دوباره سفرهای سوریه هم اظهار نمود: مدتی است این مورد مطرح شده ما هم مترصد فرصتی هستیم. اما مبنای اعزام تامین امنیت است، باید در این زمینه اطمینان كامل پیدا نماییم. هر وقت اعتماد نسبت به تامین امنیت به وجود آمد، این شرایط را برقرار می نماییم.


1397/06/25
14:43:24
5.0 / 5
4285
تگهای خبر: ثبت , زیارت , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری