گزارش ایسنا از تهرانگردی مرداد ماهی

از تبدیل خانه مستوفی الممالك به پاتوق مشاغل نوین تا بلاتكلیفی بودجه ای احیای قنات ها

از تبدیل خانه مستوفی الممالك به پاتوق مشاغل نوین تا بلاتكلیفی بودجه ای احیای قنات ها

فقط سفر: مسجدجامعی به همراه تیم تهرانگردی این هفته از خانه های قدیمی منطقه ۱۲ و همینطور تصفیه خانه های آب بازدید نمود.به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، اولین تهرانگردی مرداد ماهی تهرانگردان بامداد امروز ۱۲ مرداد از خانه مستوفی الممالك كه متعلق به وزارت ارتباطات است شروع شد و احمد مسجدجامعی با اشاره به اینكه این ملك در گذشته حیاط بزرگتری داشت اما در طول زمان این حیاط كوچكتر شده است هم اكنون تنها ۱۶۰۰ متر از این بنا باقی مانده است در صورتی كه بر مبنای گفته های تهران شناسان و مورخان این خانه ۵۰۰۰ متر مربع بود.

وی با اشاره به اینكه خاندان مستوفی به شكلی تكنوكرات محسوب می شدند، اظهار داشت: بنابراین است كه توانستند در نظام های سیاسی مختلف اعم از قاجاریه، پهلوی و... حضور موثری داشته باشند و از آنجائیكه انسان های خوشنامی بودند بسیار معروف بودند. به گونه ای كه میدان حسن آباد و محله یوسف آباد به نام اسامی اجداد آنها نامگذاری شده است.

مسجدجامعی با اشاره به اینكه مستوفی الممالك در حوزه دخل و خرج دولت ها فعالیت می كرد، اظهار داشت: اما در عین حال بسیار علاقمند به هنر بو مثلا این فرد كلكسیون پروانه داشته است و سقف یكی از تالارهای خانه اش را مزین به نقش انواع و اقسام پروانه ها كرده است اما حالا متاسفانه بر مبنای نظر سازمان میراث فرهنگی به علت باران، سقف دچار رطوبت شده و لازم است هر چه سریعتر طرح احیاء و مرمت آن آغاز شود.

به گفته مسجدجامعی و بنا بر گفته یكی از مسئولان وزارت ارتباطات، مقرر است این خانه بعد از مرمت به محل هم اندیشی و ایده پردازی استارت آپ های اینترنتی شود.

محیط زیست و میراث فرهنگی در احیاء قنات ها ضعیف عمل كرده اند

در ادامه تهران گردان به پارك شهر رفته و از قنات سنگلج كه روزگاری تامین كننده آب مورد نیاز مردم در منطقه بازار بود، بازدید نمودند. مسجد جامعی با اشاره به اینكه قنات پارك شهر، محله پارك شهر و سنگلج را سیراب می كرد، اظهار داشت: اما حالا برهوت شده است.

وی با اشاره به اینكه مادرچاه قنات سنگلج در حوالی هتل لاله فعلی است و با عبور از محله سرهنگ سخایی و سی تیر به قنات سنگلج می رسید.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینكه سال هاست كه برای لایروبی و احیای قنات ها بودجه های مختلف در نظر می گیرند، اظهار داشت: اما امروز مسئولان پارك شهر اعلام نمودند از آنجایی كه بودجه احیاء قنات ها منطقه ای در نظر گرفته می گردد اما قنات یك پدیده فرامنطقه ای است، نتوانستند موفقیتی در این زمینه احیاء كنند. مثلا قنات سنگلج مادرچاهش در حوالی هتل لاله است و پس از خیابان های مختلف و سه چهار منطقه عبور می كند و به قنات سنگلج می ریزد. حالا برای احیاء این قنات كدام مناطق باید اعتبار بگذارند.

بنا به قول های مسئولان منطقه ۱۲ از ۱۵ قناتی كه در این منطقه وجود داشته است حدود ۱۰ قنات خشك شده اند و قنات های باقیمانده هم در حد بسیار كمی آب دارند و بیشتر فاضلاب به آنها وارد شده است.

وی با اشاره به اینكه احیاء قنات های تهران پروژه بزرگی است، اظهار داشت: تنها معمار احمدی از بازماندگان نسل احیاء قنات های تهران باقیمانده و برای احیاء هر قنات لازم است نظرات این استاد را جویا شد.

مسجدجامعی با اشاره به اینكه در حوالی موزه ملی در خیابان سی تیر قنات مربوطه دارای طاق ضربی و آجری خشتی است، اظهار داشت: این قنات ظرفیت این را دارد كه به موزه آب بدل شود و شیوه نوین موزه زیرسطحی هم خواهد بود.

وی با اشاره به اینكه متاسفانه سازمان محیط زیست و میراث فرهنگی متولی احیاء قنات ها هستند اما ضعیف عمل كرده اند، اظهار داشت: سازمان میراث فرهنگی این مسائل كه موزه ای در یك قنات تولید شود حتی در ذهنش هم نیست.به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، در ادامه تهران گردان به خانه "ظهیرالاسلام" رفته و از قسمت های مختلف مرمت آن بازدید كرده اند و مسجدجامعی با اشاره به اینكه این بنا متعلق به یك سازمان دولتی است و با عنایت به اهمیت این بنا و همینطور مطالبات مردمی، سازمان مربوطه نسبت به احیاء این خانه و مرمت آن اقدام نموده است، اظهار داشت: مرمت این خانه می تواند نقش مهمی در احیاء ساختمان های میراثی تهران داشته باشد.

در ادامه یكی از مهندسان این خانه با نشان دادن دو عدد سنگ قبر ادعا نمود كه استخوان های گوسفند، مرغ و سر مار در این قبرها پیدا شده و افزود: در دهه ۵۰ این خانه محل روضه خوانی و عزاداری بوده است و بنا به نقل های مختلف ۱۱۰ صندلی به اسم ۱۱۰ نفر از اعضای انجمن اخوت در این جلسات می گذاشتند تا انجمن اخوت در این منطقه جلسه بگذارند.

به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، در ادامه تهران گردان به محل گروه زیست آنلاین رفته و از قسمت های مختلف این گروه خبری بازدید كردند و احمد مسجدجامعی هم با اشاره به اینكه یكی از دلایلی كه این سایت را برای بازدید انتخاب كردیم، نزدیكی به روز خبرنگار است چون كه انصافا رسانه ها در حوزه های خبررسانی كار كرده اند اما در حوزه های تخصصی توفیق زیادی به دست نیامده است و موضوعات تخصصی همچون آب، هوا و... مغفول مانده است.

وی با اشاره به اینكه در مورد آب مباحث زیاد و طولانی است، اظهار داشت: معتقدیم كه آب باید به مثابه یك امر اجتماعی بدل شود و هدف تهران گردان هم توجه بیشتر جامعه به آب است و این مسئله سبب شده چندین جلسه از جلسات شورای شهر در حول موضوعات آب باشد.

وی با اشاره به اینكه تمدن ما تنها تمدنی است كه در كنار كویر تشكیل شده و پیشینیان ما در فلات نیمه خشك ایران، تمدنی تشنه را پایه گذاری كردند و بنابراین خشكی یكی از خصوصیت های تمدنی ما است و می بینید شهرهایی همچون یزد كه مطلقا بین دو كویر تولید شده اند و یا اصفهان و... كه حد فاصل كویر و كوه تولید شده اند كه این مسئله در معماری و شهرسازی هم نمود پیدا كرده است.

وی با اشاره به اینكه این روزها اقتصاد آب به مسئله اصلی ما بدل شده است، اظهار داشت: آب می تواند به یك امر اجتماعی تبدیل گردد و به ما كمك نماید كه بتوانیم وضعیت بهتری در مورد آب داشته باشیم. چون كه تهران در حال بلعیدن تمام آب كوه های البرز است و با اینكه از سدهای مختلف طالقان، كرج، لار و... آب می گیرد. باز هم تشنه است و این عطش سیری ناپذیر را باید مدیریت كرد.

وی با اشاره به اینكه در توافق اولیه مشخص شده است كه در افق ۱۴۱۰ میزان مصرف آب غیر شرب برای فضای سبز از ۱۳۵ میلیون متر مكعب باید به ۶۵ میلیون متر مربع برسد كه این مهم با بازچرخانی آب حاصل می شود، اظهار داشت: متاسفانه بازچرخانی آب جدی گرفته نمی گردد و می بینیم بیمارستان های زیادی را كه با ضایعات بیمارستانی خود، آب را آلوده می كنند و یا می بینیم كه در شهر ری مزارعی با آب آلوده آبیاری می گردد و بطور قطع محصول آلوده سبب تولید انسان آلوده و انسان آلوده سبب آلوده شدن جامعه را فراهم می آورد.

در ادامه تهران گردان به شهرك اكباتان كه قدیمی ترین بازچرخانی آب را دارد رفته و مسجدجامعی در مورد این مسئله اظهار داشت: شهرك اكباتان قدیمی ترین سیستم بازچرخانی آب را دارد كه با بازچرخانی آب بخشی از فضای سبز منطقه را آبیاری می كند و جالب است كه ما هم می توانیم به راهكارهای دیگری بیندیشیم. مثلا به دنبال سالیان اخیر شهرك های زیادی تولید شده است و اگر به جای هیجان كاری، تدبیر و فكر می كردیم می توانستیم در هر شهركی بازچرخانی اب داشته باشیم.

وی با اشاره به اینكه شاید بتوانیم راهكارهای میان مدتی برای نجات آب داشته باشیم، اظهار داشت: مثلا به تولید وسایلی كه می تواند به كاهش مصرف آب همچون شیرهای چشمی، شیر پدالی، سیستم استفاده از آب حمام و ظرفشویی برای سیفون استفاده نماییم.

وی با اشاره به اینكه نگاهمان بیشتر باید به سرمایه گذاری های كوچك باشد، اظهار داشت: مثلا در مجوزهای ساخت برای مصرف بهینه آب باید كاری كرد. هر چند كه فكر می كنم سازمان آبفا نگاه منتقدانه مرا قبول ندارد. چون كه در جلسه شورا وقتی می خواستند آب را گران كنند من از آنها پرسیدم كه در قبال افزایش قیمت آب چه اتفاقی خواهد افتاد و شاخص افزایش چیست و چه تعداد می توانند این افزایش بهای آب را پرداخت كنند.

وی با اشاره به اینكه منطقه ۲۲ هم می توانست بعنوان یك منطقه جدید التاسیس سیستم بازچرخانی آب داشته باشد اظهار داشت: با این وجود در دولت اصلاحات كه خیلی هم قدیمی نیست ظرفیت منطقه ۲۲ تنها ۴۰۰ هزار نفر پیش بینی شده بود اما حالا دو میلیون نفر در منطقه ساكن هستند و حتی سیستم فاضلاب درستی هم ندارند چه برسد به سیستم بازچرخانی آب.

وی با اشاره به اینكه آب در حوزه قدرت قرار گرفته است، اظهار داشت: باید بر روی تصفیه خانه های منطقه ای هم از جانب محیط زیست و وزارت بهداشت نظارت جدی شود. چون كه آب بعد از بازچرخانی و تصفیه به شبكه باز می گردد و نباید به گونه ای باشد كه این بازچرخانی درست انجام نشده باشد هر چند كه گفته می گردد چند تصفیه خانه هم به علت دسترسی به آب، از آب بازچرخانی شده خود استفاده نمی كنند كه باید بر روی این مسئله هم نظارت بیشتری صورت بگیرد.
در ادامه تهران گردان به موزه آب رفته و احمد مسجدجامعی با اشاره به اینكه كار بسیار با ارزشی در مورد دستاوردهای تاریخی آب در این موزه انجام شده است، اظهار داشت: در این موزه مراحل مختلف تهیه و جریان آب یعنی از قنات ها و فضاهای زیرزمینی كنار قنات شروع و بعد از آن در مورد استفاده از یخ، نحوه بهره برداری چندگانه از آب، انواع و اقسام یخچال های قدیمی، سنت های آب و تولید سدهای مختلف گزارشی تهیه شده و مراحل آن در معرض دید عموم قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینكه مسئولان موزه امیدوارند كه در شش ماهه دوم به بهره برداری برسد، اظهار داشت: البته لازم است مركز اسناد آب و همینطور آرشیو خیرات و موقوفه های آب كه زیاد هم هست، در این مركز گردآوری شود.
به گفته مسجدجامعی جای آسیاب آبی شوشتر كه ثبت جهانی شده در این موزه خالی است
وی در ادامه در مورد بازدید تهران گردان از اراضی عباس آباد با اشاره به اینكه قنات عباس آباد تاریخ كهنی دارد اظهار داشت: بر مبنای برنامه ریزی ها تنها ۱۲ ساعت آب قنات در اختیار اراضی عباس آباد است كه این مقدار آب با این حجم فضای سبز هم خوانی ندارد و لازم است شیوه های تولید تصفیه آب و بازچرخانی همچون تصفیه خانه اكباتان برای اراضی عباس آباد هم تولید شود تا مشكل كمبود آب مرتفع شود.1397/05/13
13:39:16
5.0 / 5
4444
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری