ابلاغ ثبت بافت 10 روستای منطقه هورامان كردستان در لیست آثار تاریخی

ابلاغ ثبت بافت 10 روستای منطقه هورامان كردستان در لیست آثار تاریخی

فقط سفر: معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نامه هایی به استاندار كردستان مراتب ثبت بافت و منظر 10 روستای منطقه هورامان را ابلاغ نمود.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، در نامه های علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خطاب به بهمن مرادنیا استاندار كردستان آمده است: «در اجرای بند (ج) ماده واحده قانون تشكیل سازمان میراث فرهنگی كشور مصوب 1364 مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی كشور مصوب 1367 مجلس شورای اسلامی در خصوص ثبت آثار پرارزش منقول و غیرمنقول فرهنگی تاریخی كشور در لیست آثار ملی و فهرست های ذی ربط، مراتب ثبت آثار فرهنگی تاریخی بافت و منظر فرهنگی روستاهای وصی سفلی، وصی علیا، شیان، ژان، تخته، حلوان، گلین، دولاب، بزلانه و هشمیز واقع در استان كردستان، شهرستان سنندج كه بعد از طی تشریفات قانونی لازم در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند، ابلاغ می گردد.
بنا بر این ابلاغیه، بافت تاریخی این روستاها تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی كه منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد 558 لغایت 569 از كتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی، تعزیرات و مجازات های بازدارنده، جرم به حساب می آید و مرتكب مشمول مجازات های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفا با تایید و نظارت این سازمان ممكن خواهد بود.
این امر بعد از چند ماه تلاش كارشناسان پایگاه میراث فرهنگی هورامان و همكاری و حمایت اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كردستان به نتیجه رسید. ثبت ملی این روستاها منجر به معرفی هرچه بیشتر كردستان و هم توسعه زیر ساخت های هورامان خواهد شد.
با ثبت ملی این روستاها مسیر ثبت جهانی هورامان تسریع می گردد.1397/04/22
00:01:44
5.0 / 5
4381
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری