هر ایرانی روزانه سه پلاستیك وارد محیط زیست می كند

هر ایرانی روزانه سه پلاستیك وارد محیط زیست می كند

فقط سفر: رئیس كمیته سلامت شورای شهر تهران با اشاره به اینكه هر ایرانی روزانه سه «پلاستیك» وارد محیط زیست می كند، اظهار داشت: در ایران سالانه بیش از ۲ میلیون تن پلاستیك تولید می گردد.به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، ناهید خداكرمی بامداد امروز در نطق قبل از دستور خود با اشاره به اینكه همانطور كه قبلا هم گفتم یكی از اهداف كمیسیون سلامت پیگیری و بررسی لوایح، طرح ها و... اجرا نشده برنامه دوم توسعه شهرداری است، اظهار داشت: امروز صحبت ما در مورد مصوبه ای است كه ۹ سال پیش تصویب گردید اما مورد بی توجهی قرار گرفت؛ چون كه در اردیبهشت ۸۸ بود كه شورای شهر مصوبه ای در خصوص اجبار شهرداری تهران به تغییر الگو و كاهش مصرف كیسه ها، ظروف یكبار مصرف و جایگزین كردن مواد قابل بازیافت در كلیه مراكز وابسته به شهرداری را داشته است اما این مهم مغفول مانده است.

وی با اشاره به اینكه ۲۱ تیرماه از جانب طرفداران محیط زیست روز بدون كیسه پلاستیكی نامگذاری شده است، خاطرنشان كرد: اگر به مبحث پلاستیك حساس نباشیم پلاستیك ها سرزمین ما را اشغال می كنند.

خداكرمی با اشاره به اینكه پلاستیك اثرات مخرب زیادی بر جای می گذارد و باعث ضررهای جبران ناپذیری می شود، اظهار داشت: پلاستیك ها بیش از ۵۰۰ سال در محیط باقی می مانند و گاها توسط باد جابجا می شوند و این در حالیست كه چندی قبل شاهد بودیم یك دلفین با بلعیدن كیسه های پلاستیكی دچار خفگی شده بود.

وی با اشاره به اینكه تحقیقات نشان داده است كه تمام پلاستیك ها امكان دارد در صورت خراش یا گرم شدن، مواد شیمیایی مضر آزاد كنند، اظهار داشت: سوزاندن پلاستیك علاوه بر اینكه سبب آلودگی هوا می شود، می تواند باعث آزاد شدن مواد شیمیایی شده و بیماری های تنفسی تولید كند.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینكه هر سال حدود ۱۳ میلیون تن پلاستیك به اقیانوس ها ریخته می شود، اظهار داشت: در ایران بررسی انجام شده كه بر مبنای آن سالانه بیش از ۲ میلیون تن پلاستیك تولید می گردد و این پلاستیك ها با دوام بوده و صدها سال طول می كشد تا تجزیه شود.

وی با اشاره به اینكه بر مبنای یك مطالعه در سازمان محیط زیست مشخص شد كه در هر غرفه میوه و تره بار ۸.۵ كیلوگرم پلاستیك مصرف می گردد و در شمال تهران این حجم پلاستیك ۱۳ كیلو و در شرق تهران شش كیلو بوده است، اظهار داشت: ازاین رو روزانه ۲۱ تن و سالانه ۷.۵ میلیون تن كیسه پلاستیكی فقط در میادین میوه و تره بار استفاده می گردد.

خداكرمی با اشاره به اینكه هر ایرانی به صورت متوسط روزانه سه پلاستیك وارد چرخه محیط زیست می كند و بر همین مبنا در استفاده از ظروف پلاستیكی یكبار مصرف جزء ۱۰ كشور نخست هستیم، اظهار داشت: امروز استارت آپ ها و استعدادهای خلاق به دنبال بازیافت دوباره مواد پلاستیكی هستند و دوستداران محیط زیست هم تلاش می كنند تا به مردم آگاهی برسانند. همینطور پشتیبانی از كیسه های پارچه ای هم می تواند گام موثری در جهت بهبود اوضاع باشد و بهتر است دست به دست هم دهیم و به خاطر نسل آینده از كیسه های پلاستیكی استفاده نكنیم.
1397/04/19
13:35:23
5.0 / 5
4463
تگهای خبر: شهر , شورای شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری