مهد زیلوی ایران در تدارك جشن جهانی

مهد زیلوی ایران در تدارك جشن جهانی

فقط سفر: معاون میراث فرهنگی و صنایع دستی استان یزد، اظهار داشت: ثبت جهانی زیلو میبد همچون اولویت های حوزه صنایع دستی استان یزد است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، «محمدرضا دهقان» در جمع فعالان عرصه زیلو شهرستان میبد، ثبت جهانی زیلو را از اولویت های حوزه صنایع دستی استان دانست و اظهار نمود: یكی از دغدغه های این شهرستان، ثبت جهانی هنرصنعت زیلو است كه با پیگیری های بعمل آمده امیدواریم ثبت جهانی زیلوی میبد بزودی صورت گیرد.
وی با بیان این كه زیرساخت های ثبت جهانی زیلو درحال انجام است، اضافه كرد: از سه سال پیش تابحال زیر ساخت های مناسب جهت ثبت زیلو فراهم گشته است.
معاون میراث فرهنگی و صنایع دستی استان یزد، اظهار داشت: تولید موزه زیلو، تهیه وتنظیم كتاب های به چاپ رسیده در زمینه زیلو، تولید كارگاه های بافت زیلو و وجود هنرمندان فاخر وشاخص و همینطور پیشكسوتان زیلو ازجمله امكانات فراهم شده در امر ثبت جهانی زیلو است كه امیدواریم با كمك همه ارگان ها بخصوص شهرداری كه نقش بسزایی دراین زمینه می تواند داشته باشد آنرا به ثبت جهانی برسانیم.
معاون میراث فرهنگی و صنایع دستی استان بحث آموزش زیلو بافی در شهرستان را یكی از عوامل موثر در زنده نگه داشتن این هنر صنعت نامید و اظهار داشت: آموزش زیلو بافی كه با كمك جهاد دانشگاهی و میراث فرهنگی در حال برگزاری است این هنر را زنده نگه داشته و با برگزاری دوره های كوتاه مدت دوماهه، هنرمندانی را راهی صنعت بافت زیلو كرده است كه با همت فرمانداری و میراث فرهنگی نقش موثری در تولید برپایی كارگاه های بافت زیلو شهرستان داشتند و الان با جذب اعتبارات لازم در این زمینه، كارگاه های جدیدی در حال احداث است.
معاون صنایع دستی استان اضافه كرد: هنر صنعت زیلو با كمك وهمت پیشكشوتان جان دوباره گرفت، توسعه وترویج، جذب اعتبارات لازم و خوشه زیلو ازجمله اقدامات صورت گرفته در حوزه صنعت زیلو است كه باید از فرصتهای بدست آمده بهره لازم وكافی رابرد وباهدف گذاری درست، برندسازی وتبلیغات گسترده، بیش از پیش به این هنرصنعت، رونق بخشید.
وی هدف از به ثبت رساندن زیلو در سیطره جهانی، افتخار بزرگ برای استان وشهرستان دانست و بیان كرد: به ثبت رساندن زیلو در عرصه جهانی ضمن اینكه برای استان وشهرستان افتخاری بس بزرگ است به دنبال آن توریست و گردشگر و هنرمندان زیادی هم جذب شهرستان خواهند شد كه صرفا ازاین پتانسیل بازدید كنند واین می تواند یك ثمره خوبی داشته باشد.
در این جلسه كه به منظور هماهنگی جشن ملی زیلو برگزارشد، حسین فلاح، فرماندارمیبد ضمن تقدیر از همه فعالان عرصه زیلو اظهار داشت: شهرستان میبد مهد زیلو كشور است و با احیا این صنعت و عبور از مرحله خطر در مسیر خوبی درحال حركت است.
وی ثبت جغرافیایی و ملی زیلو را یك امر مهم دانست و اضافه كرد: ما باید با داشته ها ودانسته هایی كه دراین زمینه به دست آورده ایم استفاده نماییم و با بهره گرفتن از آن، آنرا حفظ نماییم و با فراهم آوردن شرایط لازم و در سایه تعامل و همكاری بایكدیگر این قابلیت و برند شهرستان را به ثبت جهانی برسانیم.
دراین جلسه، فعالان عرصه زیلو با عرضه گزارشی از عملكردخود دراین زمینه، با بیان مشكلات، نقطه نظرها و پیشنهادهای خود، برای برگزاری جشن ملی زیلو اعلام آمادگی كردند. در انتها این همایش از فعالان و احیا كنندگان هنر صنعت زیلو میبد تجلیل شد.1397/03/14
23:58:18
5.0 / 5
4278
تگهای خبر: برند , ثبت , شهر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری