پاسخی به ابهام وزارتخانه جدید دولت

پاسخی به ابهام وزارتخانه جدید دولت

فقط سفر: دبیر مجمع تشكل های گردشگری تصریح كرد: با تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه قرار نیست هیچ یك از این بخش ها حذف و یا فقط به گردشگری اولویت داده شود.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، طرح تشكیل وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و صنایع دستی كه برای چندمین بار در یك دهه اخیر اوایل این هفته در صحن علنی مجلس به رأی گذاشته شد، با نظر رییس مجلس به علت مغایرت با برنامه ششم توسعه و بدست نیاوردن دو سوم رأی نمایندگان از دستور كار خارج شد، اما بلافاصله ی یك روز، با اجماع هیأت رییسه، این طرح برای بررسی بیشتر دوباره به كمیسیون مشترك مجلس ارجاع شد.
به قول نعمتی، عضو هیأت رییسه مجلس، عده ای از نمایندگان معتقد بودند این طرح مغایر اصل ۷۵ قانون اساسی مربوط به داشتن بار مالی است و عده ای دیگر نظر برعكس آن را داشتند. در نهایت چون این طرح تنها یك ماده واحده دارد برای رفع هرگونه شبهه ای به كمیسیون مشترك بررسی كننده این طرح ارجاع شد.
هرچند كه او یادآور شده بود؛ بازگشت نظر هیأت رییسه به معنای تصویب كلیات این طرح نیست، بلكه مقرر است شبهه درباره بار مالی این طرح و مغایرت با برنامه ششم رفع شده و دوباره به هیئت رئیسه ارجاع شود.
اما در میان واكنش های منفی و مثبتی كه به تشكیل وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با همان ساختار معیوب و پر ایراد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وارد شده، مطالباتی هم برای اولویت بخشیدن به گردشگری در این وزارتخانه جدید و یا حرف و حدیث هایی درباره ی استقلال میراث فرهنگی و صنایع دستی از وزارتخانه گردشگری مطرح شده كه جمشید حمزه زاده در مقام دبیر مجمع تشكل های گردشگری كه طرح تبدیل این سازمان به وزارتخانه را با همراهی سایر تشكل های خصوصی پیگیر است، در گفت وگو با ایسنا تصریح كرد: برخلاف تصورها و نظرات شایع، در تشكیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، قرار نیست به هیچ یك از این بخش ها، برتری و یا اولویتی داده شود.
او افزود: در طرحی كه به مجلس عرضه شد، این سه بخش همسطح با هم تعریف شده اند و قرار نیست میراث فرهنگی و صنایع دستی از بدنه اصلی حذف و یا به گردشگری اولویت داده شود. ما می خواهیم مشكلات را برطرف نماییم نمی خوایم در این شرایط، مساله و چالش جدیدی بوجود آوریم.
حمزه زاده با اشاره به تصویب كلیات طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم اظهار داشت: همانطور كه در سال ۸۲ برای تصویب سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قانونی نوشته شد، لازم است برای تشكیل وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و تعریف ساختارهای متناسب، قانونی تنظیم و در مجلس تصویب شود.
او همینطور اظهار داشت: برخی متصورند با تبدیل سازمان به وزارتخانه بودجه ی مضاعفی به دولت تحمیل می شود، درحالی كه قرار نیست چنین اتفاقی افتد و این ابهام ها هنگام بررسی طرح در كمیسیون مشترك مجلس برطرف خواهد شد.
حمزه زاده خاطرنشان كرد: با این دگرگونی، سازمان از مجموعه ریاست جمهوری خارج و به وزارتخانه ای مستقل تبدیل می گردد كه فعالیت های آن به نسبت گذشته بهتر رصد خواهد شد.
طرح تشكیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حدودا از اواخر دهه ۸۰ در مجلس مطرح بوده كه هر بار در اولین مرحله یا از دستور كار مجلس خارج شده و یا با طرح یك فوریت، بررسی آن به بعد و در كمیسیون مربوطه موكول شده كه با رایزنی های رؤسای وقت این سازمان به صورت كل منتفی شده و یا كل مبحث به خواب رفته است.1397/02/20
21:09:50
5.0 / 5
4619
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری