یادداشت؛

شبهه ای که با شفافیت مسؤلان استان سمنان رفع می شود

شبهه ای که با شفافیت مسؤلان استان سمنان رفع می شود

به گزارش فقط سفر، در حالیکه ادعای شکایت حقوقی از شرکت آلومینای جاجرم برای تخریب شاهوار از جانب مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان مطرح گردیده است، شائبه هایی در رابطه با اساس این شکایت هم به گوش می رسد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها - محمد حسین عابدی*: کوهستان شاهوار مهم ترین تأمین کننده آب شمال شرق استان سمنان است که سفره های آب زیرزمینی را تقویت و تأمین می کند. شاهوار که با قریب به چهار هزار متر ارتفاع، بلندترین قله البرز شرقی به حساب می آید در واقع حیات بخش ترین نقطه شهرستان شاهرود به حساب می آید. جایی که تلاقی آب، سفره های آب زیر زمینی، برف، پوشش گیاهی، وحوش و … است و نقطه ی طلایی زندگی بخش این منطقه خوانده می شود.
تاخت تازهای بی رحمانه
شاهوار یک دهه است که با تعبیر نادرست از توسعه متوازن، مورد تاخت و تاز بی رحمانه معدن کاران قرار دارد معدنی که با پاک تراشی نابودی بخش عظیمی از اراضی شاهوار را سبب شده تا جایی که حتی ارگان های دولتی مانند محیط زیست، منابع طبیعی، آب منطقه ای و فرمانداری و… هم به این ماجرا ورود کرده و در نهایت عدم تمدید پروانه معدن را به دنبال داشت.
اما به قول ناظران در این میان ترک فعل ها و سنگ اندازی هایی حتی از مسؤلان درون استان سمنان و شهرستان شاهرود انجام شده است که نمونه های آن در یک دهه اخیر قابل ملاحظه است. با این وجود چه بسیار مسؤلان و نمایندگان مجلس هم هستند که در کنار مردم بودند و شهروندان استان همچنان سپاسگزار خدماتشان هستند.
بسیاری عقیده دارند شاهوار نه با فعل بلکه ترک فعل های مکرری در آن تخریب شده است که نمونه آن قطع درختان ممنوع القطع اورس، تخریب منابع طبیعی، انفجار و تأثیرات منفی روی آب و… است که نگرانی های وسیعی را برای مردم و کنشگران مدنی و محیط زیستی و آحاد جامعه پدید آورده است.
ادعای شکایت
با این حال همواره یکی از انتقادات اصحاب رسانه و کنشگران مدنی شهرستان شاهرود و استان سمنان از مسؤلان وجود دارد عدم برخورد قضایی محکم و متقن با تخریب ها در شاهوار است و این که چرا شکایت کامل و جامعی از این تخریب ها انجام نشده است.
در آخرین واکنش ها محمد جعفر مرادی حقیقی مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان در نشستی با خبرنگاران در شاهرود و در پاسخ به سوالات خبرنگار مهر که فایل صوتی آن هم موجود است اذعان داشت که اداره کل از مجموعه آلومینای جاجرم بعنوان بهره بردار از معدن بوکسیت تاش به علت تخریب منابع طبیعی شکایت کرده است.
وی در این فایل صوتی همینطور از پیگیری هایی هم خبر می دهد اما شائبه مهمی که در اینجا مطرح می شود اینست که آیا اساساً چنین شکایتی صورت گرفته است؟ و یا این که مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان حاضر است سند این شکایت را در اختیار رسانه ها قرار دهد؟
امروز شائبه عدم طرح شکایت در دستگاه قضایی از شرکت آلومینا آن هم از جانب اداره کل منابع طبیعی استان سمنان بشدت مطرح است و کنشگران مدنی تقاضای عرضه اسناد این شکایت در صورت صحت ادعا، دارند.
صحت ادعای منابع طبیعی
بسیاری از کنشگران زیست محیطی و اجتماعی و مدنی استان سمنان و همینطور فعالان رسانه ای عقیده دارند که در واقع شکایتی نشده است و مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان روی این مساله صرفا مانور تبلیغاتی داشته است تا در مقابل حجم وسیعی از مطالبات مردمی در برابر تعطیلی دائم معدن بوکسیت تاش از خود واکنشی نشان داده باشد، چون که مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان تا کنون به هیچ وجه سندی برای سخن خود در خصوص ادعای شکایت عرضه نکرده است.
بنابراین به نظر می آید مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان می تواند با ارسال عکس شکایت نامه خود ضد شرکت آلومینای جاجرم به این شائبه ها پایان ببخشد. هرچند در هر صورت باید از خدمات این مجموعه چه در استان سمنان و چه در شهرستان شاهرود قدردانی نمود چون که گزارش قطع ده ها هزار اصله درخت و بوته ممنوع القطع و تخریب کوهستان شاهوار برای جاده کشی و… توسط این مجموعه ابلاغ و همین مبحث به تعطیلی موقت معدن کمک بزرگی کرد. اما مردم و مطالبه گران در کنار تقدیر و احترام ها از مسؤلان توقع شفافیت از آنها دارند.
در خاتمه نگارنده یادآور می شود خبرگزاری مهر استان سمنان آمادگی دارد در صورتیکه ادعای شکایت مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان از آلومینای جاجرم صحت داشته باشد، این شکایت نامه را رسانه ای کند تا در نهایت این شائبه که از اساس شکایتی نیست کم لن یکن تلقی شود.
*خبرنگار خبرگزاری مهر و فعال رسانه ای


منبع:

1402/08/14
12:52:48
5.0 / 5
169
تگهای خبر: تبلیغات , خدمات , دستگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دوستان فقط سفر
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری