كتاب كتیبه خون منتشر شد

کاوش دیرینه شناسی زیر خمپاره و مسلسل

کاوش دیرینه شناسی زیر خمپاره و مسلسل

فقط سفر: رخدادهای دیرینه شناسی اوایل دهه 60، داستانی از رنج و نفرین در خاک ایران، نوشته ی اسماعیل یغمایی ـ عتیقه شناس پیشکسوت ـ در کتابی با عنوان «کتیبه خون» منتشر گردید.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، این کتاب گویای تلاش یک عتیقه شناس برای کاوش و صیانت از یک محوطه ی تاریخی زیر خمپاره و ژ۳ و درگیری های هر روزه در زمان جنگ است.
اسماعیل یغمایی بر آنست تا اسرار تمدن ناشناخته «مانناها» را از دل ویرانه ها و یغماگری های بی وقفه گنج جویان نجات دهد تا هر آنچه برای مردم است، از مرزهای این سرزمین بیرون نرود. جز آجرهای لعاب دار با نگاره های هنرمندانه که در این کاوش به دست آمد، برای اولین بار کتیبه ای یگانه با خط آرامی کهن از خاک بیرون آمد و به باور نویسنده این کتاب، نفرین آن دامن بسیاری را گرفت.
در بخش هایی از کتاب آمده است: «... از خورجین اسبی که به درخت بسته بود، یک سنگ بیرون آورد و به او داد. خان دستی رویش کشید و اظهار داشت: ببینید آقای مهندس، این سنگ رو که روشم کندن و خط نوشتن از همین تپه قلایه چی پیدا شده، می توانی بخوانی و بگویی چه نوشته؟ نقشه ی گنجه؟
از دستش گرفتم و به آن خیره شدم، سنگ نبشته ای به اندازه نیم تای روزنامه ی همشهری. معلوم بود از گوشه ی یک کتیبه بزرگ کنده شده. بی اراده گفتم: «شوان خان، این خیلی قدیمیه. خیلی باارزشه. خطش آرامیه، یعنی مثل خط عبری، مادر خطی که الان جهودا دارن، یه گوشه از یه کتیبه...»
اسماعیل یغمایی، متولد ۱۳۲۰ تهران و کارشناس ارشد (۱۳۵۴) از دانشگاه تهران و دانشکده دیرینه شناسی و هنر است که در سال ۱۳۴۶ به استخدام اداره کل دیرینه شناسی و فرهنگ عامه درآمد و در سال ۱۳۷۴ به اجبار بازنشسته شد. او سرپرست جستجوهای ارزشمندی در دیرینه شناسی ایران، چون کاخ بردک سیاه، کاخ سنگ سیاه، مهرکده و آتشکده محمدآباد (دشستان)، تپه حصار دامغان، ارگان عیلامی و ارگان اسلامی و... بود.
این عتیقه شناس جز نوشتارهایی در امتداد فرهنگ و دیرینه شناسی ایران، کتاب هایی درباره ی داستان های پیامبران، اشاراتی به امام زاده های تهران، شوش/ جستجوهای دیرینه شناسی در شهر پانزدهم، فرضیه خاستگاه راستین هخامنشیان بر پایه جستجوهای دیرینه شناسی کاخ بردک سیاه، آن قصر که جمشید...(پژوهشی در پیشینه شناسی تخت جمشید)، دژ استعمار بر پایه جستجوهای دیرینه شناسی قلعه پرتغالی ها در جزیره قشم را به چاپ رسانده است. یغمایی به ثبت دیرینه شناسی شفاهی در کتاب های گیسوان هزارساله، وقتی که بچه بودم و نقاط امن، کتیبه ی خون پرداخته است.
کتاب کتیبه خون در قطع رقعی، جلد شومیز، ۲۴۷ صفحه به قیمت ۱۵۰ هزار تومان از طرف انتشارات دادکین انتشار یافته است. همین طور کتاب های انتشارات دادکین را از کتاب فروشی دی، واقع در خیابان کلانتری می توان تهیه کرد.1401/11/12
07:53:04
5.0 / 5
199
تگهای خبر: تخت جمشید , ثبت , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری