ایرانیها در ترکیه پنجم شدند

ایرانیها در ترکیه پنجم شدند

فقط سفر: آمارهای رسمی ترکیه نشان میدهد در یک ماه گذشته، ایرانیها بعد از گردشگران روسیه، آلمان، انگلیس و بلغارستان در جایگاه پنجم گردشگران ورودی به این کشور قرار گرفته اند.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، ایرانیها رده پنجم را در آمار بازدیدهای ۱۰ ماه نخست سال ۲۰۲۲ در ترکیه حفظ نموده اند. در این دوره ۱۰ ماهه حدود دو میلیون نفر از ایران به ترکیه سفر کردند. در ماه اکتبر (مهر ـ آبان) که بگفته آژانس داران ایرانی سفرها تحت تاثیر تحولات داخل کشور، با افت نسبی مواجه بود، کمتر از ۲۰۰ هزار نفر به ترکیه سفر کردند.
ایران تا سال ۲۰۱۹ بعد از آلمانی ها، دومین گروه پرشمار گردشگران این کشور را ایجاد کرده بود. در سال ۲۰۱۷ با سفر ۲.۵ میلیون نفر از ایران به ترکیه، رکورد سفر ایرانیها به این کشور شکسته شد و رتبه ایران نیز بعد از روسیه و آلمان، سوم شد. ترکیه پیش بینی می کند امسال هم میزبان بیش از ۲ میلیون توریست ایرانی باشد. مقامات گردشگری ترکیه انتظار دارند رکورد گردشگران ایرانی در سال ۲۰۱۷ در سال ۲۰۲۳ نیز تکرار شود و حتی فراتر از این آمار برود.

ترکیه با وجود بحران اقتصادی، روزهای پرفروغی را در گردشگری انتظار می کشد، آمارهای رسمی این کشور که بتازگی انتشار یافته است نشان میدهد تعداد مسافران خارجی وارد شده به این کشور در ماه اکتبر ۳۸.۴ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش داشته است و روند رو به بهبودی رکود بعد از دوران کرونا را با قدرت ادامه می دهد.
وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه اعلام نموده است: حدود ۴.۸ میلیون توریست در ماه گذشته وارد این کشور شدند، در صورتیکه این تعداد در اکتبر ۲۰۲۱، ۳.۴۷ میلیون و در اکتبر ۲۰۲۰، ۱.۷۴ میلیون نفر بود.
علاوه بر هجوم گردشگران از روسیه به ترکیه، جهش بزرگی در میزان تقاضا از طرف اروپا، با رهبری کشورهای آلمان و انگلیس، سبب شده ترکیه برای بازگشت به دوران پرفروغ گردشگری خود امید داشته باشد.

گردشگران روسیه که بعد از حمله دولت این کشور به اوکراین از طرف کشورهای غربی با محدودیت در پروازهای بین المللی مواجه گشته اند، در ماه اکتبر با ۴۶۷، ۸۱۴ بازدید در صدر لیست گردشگران ورودی به ترکیه قرار گرفتند.

بعد از آنها، آلمان ها با ۷۴۶، ۱۹۲، انگلیس با ۳۸۸، ۰۱۷، بلغارستان با ۳۲۶، ۴۲۹ و ایران با ۱۸۵، ۹۴۵ قرار دارند.
در ۱۰ ماهه اول سال ۲۰۲۲ نیز تعداد بازدیدکنندگان خارجی از ترکیه با ۸۸.۱ درصد افزایش به ۳۹.۶۱ میلیون نفر رسید که حدودا با سطح پیش از همه گیری کرونا در سال ۲۰۱۹ مطابقت دارد.
آلمانی ها ۱۳.۳ درصد از کل بازدیدکنندگان ترکیه را در دوره ۱۰ ماهه با ۵.۳ میلیون نفر می سازند و بعد از آن روس ها با ۴.۶ میلیون، انگلیسی ها با ۳.۲ میلیون، بلغاری ها با ۲.۳ میلیون و ایرانیها با ۲ میلیون نفر قرار دارند.

اگر اتباع ترک مقیم خارج از کشور نیز به این شمارش اضافه شود، آمار بازدیدکنندگان از ترکیه در این ۱۰ ماه به ۴۵ میلیون می رسد.
استانبول، معروف ترین استان ترکیه و بزرگ ترین منطقه جمعیتی این کشور، با میزبانی از ۱۳.۴ میلیون توریست از ژانویه تا اکتبر سال ۲۰۲۲، بیشترین جذب توریستهای خارجی را داشته است. بعد از آن شهر تفریحی آنتالیا با ۱۲.۲ میلیون بازدید کننده قرار دارد، در صورتیکه ادرنه، استانی در شمال غربی این کشور و هم مرز با بلغارستان و یونان، پذیرای نزدیک به ۴ میلیون توریست بوده است.
ترکیه انتظار دارد تا آخر سال، ۵۰ میلیون توریست و ۴۴ میلیارد دلار درآمد داشته باشد.
تعداد توریستهای خارجی در سال قبل (۲۰۲۱) با کاهش محدودیت های COVID-۱۹ در مقایسه با سال ۲۰۲۰، ۹۴.۱درصد افزوده شد و به ۲۴.۷۱ میلیون رسید و درآمد گردشگری این کشور دو برابر شد و تقریباً به ۲۵ میلیارد دلار رسید که البته بسیار پایین تر از آمار ثبت شده در سال ۲۰۱۹ بود.
درآمدهای گردشگری برای اقتصاد ترکیه حیاتی می باشد، این کشور برای جبران کسری های مزمن، برنامه اقتصادی جدیدی با اولویت دادن به صادرات، تولید و سرمایه گذاری دارد.1401/09/09
10:14:59
5.0 / 5
201
تگهای خبر: تفریح , توریست , ثبت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری