گزارشی از یك كاوش باستان شناسی

فاضلاب وارد شهر زیرزمینی نوش آباد شده است

فاضلاب وارد شهر زیرزمینی نوش آباد شده است

به گزارش فقط سفر، همزمان با کاوش باستان شناختی و لایروبی فضاهای دستکند مجموعه زیرزمینی نوش آباد، از صدمه های وارد شده و نفوذ فاضلاب منازل مسکونی به این فضای باستانی اطلاع داده شد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا براساس اعلام روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کاوش باستان شناختی و لایروبی فضاهای دستکند نوش آباد در شهرستان آران و بیدگل اصفهان با اهداف صدمه شناسی بخشی از ورودی شماره دو، متصل کردن دو فضای ورودی شماره دو، ایجاد خروجی اضطراری برای فضای دستکند شماره یک و راه اندازی گمانه های باستان شناختی در مسجد جامع شهر در حال انجام می باشد.
رضا نوری شادمهانی ـ سرپرست هیأت دیرینه شناسی نوش آباد و عضو هیأت علمی دانشگاه کاشان ـ با این یادآوری که شهر تاریخی نوش آباد در شهرستان آران و بیدگل به علت برخورداری از فضای دستکند زیرزمینی شهرت ملی و بین المللی دارد، اضافه کرد: این فضاها که هم اکنون با نامهای ورودی یک، دو و سه معروف هستند از سال ۱۳۸۱ خورشیدی کشف و مورد کاوش باستان شناختی قرار گرفته اند. فصل جدید کاوش دیرینه شناسی این فضاها با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام می باشد.
عضو هیأت علمی دانشگاه کاشان در تشریح اهداف این فصل از کاوش به صدمه شناسی بخشی از ورودی شماره دو اشاره نمود و اظهار داشت: متاسفانه در این سال ها فاضلاب برخی از منازل مسکونی شهر، به درون چاه های این فضای دستکند منتقل شده که این موضوع، سبب صدمه دیدن این فضا شده است.
این دیرینه شناس اضافه کرد: در این برنامه می خواهیم در ابتدا صدمه را شناسایی کرده و بعد از آن، فاضلاب شهری را به چاه جدید که راه اندازی خواهد شد انتقال دهیم و در نهایت در فصل های بعد با استقامت بخشی این قسمت از فضای دستکند، این محیط را برای بازدید گردشگران مهیا نماییم.


نوری شادمهانی، متصل کردن دو فضای ورودی شماره دو با یکدیگر را از دیگر اهداف این فصل از کاوش ذکر کرد و اظهار داشت: در سالهای پیشین بخشی از فضای دستکند شماره دو به مساحت ۱۵۰ متر مربع کاوش شده است، اما به علت نداشتن ورودی مناسب، در معرض بازدید گردشگران قرار نگرفته است، در این پروژه درصدد هستیم با حفر مسیر الحاقی، فضای مورد اشاره را به فضای دستکند شماره دو متصل و به وسعت گردشگرپذیر بودن این مجموعه اضافه نماییم.
سرپرست هیأت دیرینه شناسی با بیان اینکه ایجاد خروجی اضطراری برای فضای دستکند شماره یک از دیگر اهداف این فصل از کاوش است، اظهارکرد: این فضا از قدیمی ترین قسمت های کشف شده این فضای زیرزمینی است که متاسفانه با مشکلاتی روبرواست.
به قول او، نداشتن خروجی همچون مشکلات این شهر دستکند است که در صورت بروز حادثه برای بازدیدکنندگان امداد و کمک رسانی با تأخیر همراه خواهد بود که در این خصوص شهرداری نوش آباد قطعه زمینی را تملک کرده که در میانه آن خروجی این فضا راه اندازی خواهد شد.
عضو هیأت علمی دانشگاه کاشان ضمن اشاره به راه اندازی گمانه های باستان شناختی در مسجد جامع شهر، اظهار داشت: کهن ترین بنای شهر نوش آباد مسجد جامع آن است که به دوره سلجوقی متعلق می باشد، اما بر مبنای متون کهن، این شهر را انوشیروان ساسانی بنیاد نهاده و متاسفانه از عصر ساسانی تا عهد سلجوقی اثری شاخص در شهر باقی نمانده است.
سرپرست هیأت دیرینه شناسی شهر دستکند نوش آباد بیان نمود: بر این باوریم که با گمانه زنی در مسجد این شهر می توانیم از ساختارهای معماری زیر مسجد آگاهی یابیم و دیگر آن که به گاه نگاری مسجد و طبیعتا شهر بپردازیم و سوم آن که از رابطه فضای دستکند با مسجد شهر پرده برداریم.
منبع:

1401/07/10
11:07:05
5.0 / 5
70
تگهای خبر: شهر , طبیعت , فضا , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری