5 هزار سال قدمت ابزارسازی در دشت جنوبی سیستان

5 هزار سال قدمت ابزارسازی در دشت جنوبی سیستان

به گزارش فقط سفر سرپرست هیأت دیرینه شناسی تپه رستم از آغاز دومین فصل کاوش در این محوطه باستانی اطلاع داد و اظهار داشت: نتیجه جستجوهای قبلی در محوطه های اقماری شهر سوخته تایید می کند مردمان دشت جنوبی سیستان ۵۰۰۰ سال قبل به تخصص و دانش ابزارسازی دست پیدا کرده بودند.


به گزارش فقط سفر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، دومین فصل کاوش در تپه رستم سیستان، یکی از محوطه های اقماری شهر سوخته، توسط اعضاء هیات علمی و دانشجویان گروه دیرینه شناسی دانشگاه زابل با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شروع شد. حسینعلی کاوش در اینباره، اظهار داشت: گروه َباستان شناسی دانشکده هنر و معماری دانشگاه زابل با هدف آموزش دانشجویان رشته دیرینه شناسی و همینطور استفاده از توان متخصصان داخلی محوطه های کلیدی دشت جنوبی سیستان را کاوش کرد.
این باستان شناس، تپه رستم را یکی از محوطه های اقماری شهر سوخته برشمرد که در دشت جنوبی سیستان و در محدوده حوض دار تاریخی در نزدیکی قلعه رستم قرار گرفته است.
او با اشاره به اینکه در این فصل از کاوش، ۱۵ دانشجوی ترم آخر رشته دیرینه شناسی به مدت ۴۵ روز به فعالیت میدانی و کسب تجربه می پردازند، اظهار نمود: با عنایت به اهداف و یافتن پاسخ های احتمالی در این فصل دو ترانشه ۷ در ۱۰ متر با هدف شناسایی آثار معماری تعیین و کاوش می شود.
کاوش ضمن اشاره به نتایجی که تابحال از کاوش فصل اول این محوطه به دست آمده است، اظهار نمود: بعضی از اشیاء و قطعات سفالینه ها و دیگر داده های مکشوفه از این محوطه ارتباط و تاثیرپذیری آنرا با شهر سوخته اثبات و اهمیتش را در عصر مفرغ (پنج هزار سال پیش)، یعنی همزمان با شهر سوخته سیستان آشکار می سازد.
سرپرست هیات دیرینه شناسی تپه رستم سیستان اظهار داشت: این محوطه روی یک تپه مصنوعی ساخته شده و ساختار معماری آن دارای یک حصار مدور با دیوارهای بلند بر گِرد یک بنای بزرگ مرکزی تشکیل شده است.


او افزود: فضاهای گوناگونی با دیوارهای قطور به صورت مدور در اطراف بنای مرکزی ساخته شده که به سبب اهمیت این سازه در گذشته توسط ساکنان آن، پیش از ترک کردن تپه، فضاهای اطراف بنای مرکزی به منظور حفاظت با خاک پر شده که خود نشان از اهمیت این سازه معماری دارد.
کاوش بیان نمود: به نظر می آید این فضا یک بنای مقدس بوده باشد که با ادامه حفاری و هویدا شدن کامل بنا از زیر خاک میتوان به صورت قطعی کارکرد آنرا در عصر مفرغ و یا دوره تاریخی مشخص کرد.
سرپرست هیأت دیرینه شناسی تپه رستم ضمن اشاره به جستجوهای صورت گرفته توسط گروه دیرینه شناسی دانشگاه زابل در محوطه های اقماری شهر سوخته، اظهار نمود: تابحال ۱۶ فصل حفاری در چهار محوطه همچون تپه طالب خان، تپه یلدا، تپه گراتزیانی و تپه رستم انجام شده و نتایج ارزشمندی از آنها نظیر معماری و اشیاء باستانی از قبیل اشیاء سنگی، سفالی، پیکرک های حیوانی و انسانی و اشیاء فلزی، مُهر و اثر مُهر به دست آمده است که تمام این آثار در خود محوطه ها تولید می شده اند و این امر نشان داده است مردمان دشت جنوبی سیستان ۵۰۰۰ سال قبل به تخصص و دانش ابزارسازی دست پیدا کرده بودند.
منبع:

1400/10/29
08:48:29
5.0 / 5
304
تگهای خبر: آموزش , شهر , فضا , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری