۸ سال گذشت پاکل همچنان برفکوب ندارد!

۸ سال گذشت پاکل همچنان برفکوب ندارد!

به گزارش فقط سفر مرکزی پیست اسکی پاکل حدود ۲۰ سال پیش در ۲۵ کیلومتری شهرستان شازند و ۵۵ کیلومتری اراک و در نزدیکی روستای پاکل در دامنه کوه های روستای چالهما با ارتفاع ۱۲۰۰ متر و طول ۵ کیلومتر و ۶۰۰ متر طول برای اسکی راه اندازی شد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، این پیست را شاید بتوان تنها پیست اسکی غرب کشور قلمداد کرد، اما متاسفانه جوابگوی نیاز غرب کشور نیست و فقط مقصدی برای تپوپ سواری بشمار می رود بطوریکه اگر برف خوبی ببارد علاقمندان و گردشگران تپوپ به دست راهی منطقه می شوند، اما سوال اینجاست که پس از دو دهه تصمیمی برای تبدیل کردن پاکل به یک پیست واقعی گرفته نشده است.
سال ۱۳۹۲، قاسم عزیزی نماینده وقت مردم شازند در مجلس شورای اسلامی به خبرنگار ایسنا، اظهار داشت: برای تامین برف کوب این پیست رایزنی هایی با وزیر ورزش و جوانان صورت گرفته است، پیست پاکل تنها پیست اسکی است که فاقد برف کوب است، تامین هزینه ها برای برف کوب از عهده اعتبارت شهرستان خارج بوده و این امر نیازمند اعتبارات استانی و کشوری است.
هشت سال پیش، عزیزی اظهار نمود: بر طبق جلساتی که با وزیر ورزش و جوانان برگزار شده، ماشین برف کوب برای سال آینده در این پیست مهیا می شود و با وجود ماشین برف کوب و بارش مطلوب برف، علاقه مندان می توانند در فصول زمستان و بهار از این پیست برای اسکی استفاده کنند.
رییس هیات اسکی استان مرکزی نیز بهمن ماه ۹۸ به ایسنا اظهار داشت: متاسفانه بدون دستگاه برفکوب امکان استفاده از پیست اسکی شهدای سربند برای ورزشکاران این رشته وجود ندارد، استعداد زیادی در استان مرکزی در رشته اسکی وجود دارد و با راه اندازی پیست اسکی شهدای سربند، این رشته ورزشی توسعه بیشتری خواهد داشت.
محمد رئوفی با اعلان اینکه بمنظور تامین پیست کوب پیگیری های خوبی از طرف اداره کل ورزش و جوانان صورت گرفته است، اضافه کرد: دستگاه برفکوب توسط پیمانکار از آلمان خریداری شده و با پرداخت هزینه آن که حدود ۴۰۰ میلیون تومان است، وارد استان خواهد شد، در غیر این صورت به یکی از سه استان دیگری که متقاضی پیست کوب هستند، منتقل خواهد شد.
امروز ۲۷ دیماه ۱۴۰۰ است، هنوز خبری از برفکوب نیست، هنوز امکانات رفاهی در این منطقه وجود ندارد تا گردشگران بتوانند ساعات خوبی را در این پیست بگذرانند و عملا این ظرفیت عظیم که می تواند درآمدزایی بالایی حداقل برای شهرستان شازند داشته باشد و مقصدی برای گردشگران زمستانه کشور باشد، بلااستفاده باقی مانده است.
گویا برفکوبی که سال ۹۸ خریداری و وارد کشور شده، سهم پیست دیگری شده و این پیست همچنان برفکوب ندارد.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، پیست اسکی پاکل هم اکنون امکاناتی چون تله اسکی دارد و با بارش برف مناسب با وجود امکانات محدود پذیرای اسکی بازان و گردشگران است، اما یک حساب سرانگشتی کافی است که بدانیم این ظرفیت هم همچون دیگر ظرفیت های استان مرکزی نصفه و نیمه بکار گرفته شده و گویا بکارگیری این ظرفیت برای تولید ثروت و جذب توریست ورزشی و طبیعی در اولویت های متولیان صنعت گردشگری و ورزش و البته در اولویت های مسئولان استان قرار ندارد!
بارندگی های کم، سرمایه گذار را می پراند
معاون گردشگری استان مرکزی در گفت و گو با ایسنا درباب ظرفیت گردشگری پیست اسکی پاکل اظهار نمود: سرمایه گذاری برای پروژه های گردشگری بمنظور واگذاری بدین شکل است که سرمایه گذار برای سرمایه گذاری در یک منطقه یا ظرفیت گردشگری خاص به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مراجعه می کند و با گرفتن موافقت، زیرساخت های گردشگری را در منطقه مورد نظر خود به وجود می آورد.
حسن حسینی اضافه کرد: پیست اسکی پاکل بعنوان یک ظرفیت گردشگری معرفی می شود، اما تا امروز سرمایه گذاری درباب این پیست مراجعه نکرده است، البته در مقطعی از زمان تحت نظر اداره کل ورزش و جوانان مورد بهره برداری قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: شاید این پیست استانداردهای لازم گردشگری را نداشته باشد، اما اگر سرمایه گذار اعلام آمادگی برای سرمایه گذاری کند، اساسا این مجموعه بعنوان ظرفیت گردشگری زیرنظر میراث فرهنگی قرار می گیرد در غیر این صورت میراث فرهنگی به سبب عدم مالکیت نمی تواند بمنظور گسترش زیرساخت های گردشگری منطقه اقدامی انجام دهد.
وی درباب عدم استقبال سرمایه گذاران از این ظرفیت گردشگری در استان مرکزی اظهار داشت: شاید به سبب عدم دریافت بارندگی های خوب سرمایه گذار خیلی راغب به حضور در این منطقه نباشد، برای مثال تا ۲۵ دی ماه ۱۴۰۰، عملا بارش برفی در منطقه نداشتیم و مسلما چنین شرایطی، برای سرمایه گذار مطلوب نمی باشد.
حسینی اشاره کرد: میراث فرهنگی مباحث حمایتی از سرمایه گذار را دنبال می کند و سرمایه گذار بعد از بررسی و مطالعه منطقه، ایده های خود برای ایجاد زیرساخت های جذب و ماندگاری توریست را ارائه می کند. اساسا برای ایجاد رستوران و واحدهای اقامتی، ضمن ارائه مشاوره از طرف کارشناسان گردشگری، می توان حمایت معنوی و حتی مادی در قالب تسهیلات برای سرمایه گذار داشت.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، مسلما جمعه هفته جاری، باتوجه به بارش های برف در منطقه شازند، شاهد ورود موجی از اسکی بازان و گردشگران زمستانی به منطقه خواهیم بود، اما سوال اینجاست که آیا برای تعطیلات اختتام هفته، این پیست آمادگی میزبانی از گردشگران را دارد.
پیست جمعه باز می شود
رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان شازند در گفت و گو با ایسنا، بیان کرد: پیست اسکی پاکل هم اکنون دارای یک تله اسکی است و باتوجه به بارش های خوب دریافتی در ایام اخیر، در ایام آینده گردشگران بسیاری را میزبان خواهد بود.
اسماعیل علیخانی با اعلان اینکه مجموعه دارای پارکینگ و امکانات پذیرایی مختصری است، اظهار داشت: مجموعه در زمستان و بعد از بارش برف علاقمندان بسیاری را از سراسر استان و حتی استانهای اطراف می پذیرد. البته این پیست فقط جمعه ها فعال است و باتوجه به بارش اخیر بگفته کارشناسان امر می توان از یکم بهمن ماه(جمعه هفته جاری) از پیست بهره برداری نمود.
پاکل همچنان بی برفکوب
وی با اشاره به این که پیست هم اکنون در اختیار بخش خصوصی است، اضافه کرد: پیست اسکی نیازمند برفکوب است و اساسا با داشتن تجهیزات مناسب، ماندگاری برف را بیشتر می نماییم، همین طور اگر بتوانیم تعداد تله اسکی را بیشتر نماییم و یا امکانات رفاهی، رستوران، اقامتگاه و... را بیشتر نماییم مسلما گردشگران بیشتری را شاهد خواهیم بود.
علیخانی با اعلان اینکه اگر بخش خصوصی پیگیر باشد، می تواند برفکوب را تهیه نماید، اضافه کرد: بنظر می رسد که باید یک برفکوب دست دوم و کارکرده خریداری شود و شاید هزینه ای بیش از یک میلیارد تومان برای اینکار نیاز باشد، ورزش و جوانان نیز بعنوان متولی امر حمایت های لازم و پیگیری جهت تسهیل در امر خرید را خواهد داشت.
وی این پیست را تنها پیست اسکی غرب کشور دانست و اظهار داشت: اگر بارش برف خوبی را داشته باشیم که استانداردهای خاص خودرا دارد، منطقه سربند که در نزدیکی سد هندودر و سد کمال صالح قرار دارد می تواند گردشگران بسیاری را جلب نماید، اما باید برای خدمات دهی بهتر به ورزشکاران و گردشگران ظرفیت های موجود را به فعلیت برسانیم.
رئیس ورزش و جوانان شازند اشاره کرد: به شخصه در صدد هستم که برفکوب را خودمان تهیه نماییم و سروسامان به پیست بدهیم، البته در آخر سال قرار داریم و ولی با پیگیری می توان برای سال آینده توسعه خوبی را در پیست اسکی پاکل شاهد بود.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، متاسفانه هر سال تاکیدات بسیاری برای توسعه پیست و رفع کم و کاستی های آن صورت می گیرد، اما این تاکیدات سرانجامی ندارد و امسال نیز به مانند سالهای قبل شاهدیم که در نهایت عموما تیوپ به دست ها هستند که راهی پاکل می شوند و باوجود وجود کمترین امکانات در این پیست، به سبب علاقمندی خود هزینه ورودی را که شاید بر طبق داشته این پیست و یا بهتر باشد بگوییم نداشته این پیست بالا هم باشد، متقبل می شوند تا بلکه لحظاتی را شاد و توام با هیجان سپری کنند، اما این استقبال قابل توجه مقطعی موجب نمی گردد فراموش نماییم که پیست اسکی پاکل ساماندهی و امکانات تفریحی، خدماتی و حتی درمانی نیاز دارد.
پذیرش توریستهایی از دیگر شهرستان ها و استانهای اطراف، ظرفیتی است که نباید از آن چشم پوشی کرد و باید با گسترش زیرساخت ها این ظرفیت را بیش از گذشته معرفی نمود و از حضور گردشگران در این منطقه به بهره برداری اقتصادی رسید، این پیست حتی می تواند ظرفیت مناسبی برای آموزش ورزش های زمستانی به علاقمندان باشد.1400/10/27
22:39:12
5.0 / 5
292
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری