اقدام ایران و عراق برای حذف دلال ها

اقدام ایران و عراق برای حذف دلال ها

ایران و عراق در اقدامی مشترک برای حذف دلال ها از سفر عراقی ها به ایران، گام برمی دارند.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، مذاکرات فشرده هیأت گردشگری عراق با مقامات وزارت گردشگری و امور خارجه و همینطور شرکتهای گردشگری ایران بعد از دو روز به پایان رسید. نشست های مشترک این هیأت در مشهد برگزار برگزار شد؛ شهری که اصلی ترین مقصد سفر عراقی ها در ایران است. هیأت عراقی که متشکل از نمایندگان حدود ۶۰ آژانس گردشگری از شهرهای مختلف این کشور بود، از سوم آذرماه وارد مشهد شد و در این زمان علاوه بر نشست های مشترک با معاون گردشگری و مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه، از سه بیمارستان فوق تخصصی و برخی از هتل های این شهر و مراکز خرید بازدید کرد.
هدف از برگزاری این نشست مشترک، سامان دهی سفر عراقی ها به ایران و حذف دلال هایی است که در سالهای اخیر نقش آنها در مسافرت عراقی ها به ایران پررنگ تر و در عین حال، اثرات مخرب آن بیشتر بوده است.
با آن که ویزای دو کشور برای سفرهای هوایی لغو شده است، اما گردشگران عراقی بیشتر از مرزهای زمینی به ایران وارد می شوند. در سال ۱۳۹۸ قبل از همه گیری کرونا سه میلیون و ۱۶۵ هزار و ۸۳۹ نفر عراقی به ایران سفر کردند. بیشترین تردد مرزی هم از شلمچه (مشترک با عراق) بوده است، همان سال یک میلیون و ۱۱۹هزار و ۸۷۸ نفر از این مرز وارد ایران شده اند.

لغو ویزای زمینی در انتظار عراق
هیأت عراقی در سفری که به ایران داشت از وزارت امور خارجه درخواست نمود که ویزای زمینی هم مثل هوایی لغو شود، چون که مسافران بیشتر در همان مناطق گرفتار دلال ها می شوند.
محمود ادیب، مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه هم در اینباره اظهار داشت که لغو روادید به صورت هوایی از جانب دو کشور به اجرا گذاشته است و در سمت زمینی، لغو روادید را ایران برای عراقی ها انجام داده، اما منتظر لغو رواید زمینی از جانب عراق برای ایرانیان است تا در اقدامی متقابل لغو روادید زمینی برای اتباع دو کشور به اجرا گذاشته شود.
وی همینطور خاطرنشان کرد: سیاست وزارت امور خارجه ایران افزایش صدور ویزا است تا بخشی از مشکلات که در دو سال قبل به خاطر کرونا انباشته و به مردم تحمیل شده است، تدریجی حل شود.
نمایندگان شرکتهای عراقی همینطور در نشست پرسش و پاسخی که با حضور معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه، سرکنسول ایران در شهر کربلا، مسؤولان بخش روادید وزارت امور خارجه، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی و همینطور رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در آخرین روز سفر این هیأت به ایران برگزار شد، خواهان تنظیم تفاهمنامه ای بین شرکتهای ایرانی و عراقی برای رسمیت بخشیدن به سفرهای گروهی شدند و پیشنهاد کردند که مبادله توریست و زائر از راه پروتکلی مشخص و به صورت قانونی، با عرضه مدارک سفر از جانب آژانس های معتبر که دولت ایران هم تایید کرده است، صورت گیرد.
برخی فعالان گردشگری عراق هم نسبت به برخی رفتارهای انحصارطلبانه در صدور ویزا از جانب بعضی کنسولگری های ایران معترض بودند و گفتند: کنسولگری نجف فقط به دو شرکت جواز ورود و صدور ویزا می دهد. برخی دیگر هم نسبت به تعیین یک مرکز برای دریافت تست PCR گله کردند. شرکتهای عراق همینطور از ایران خواستند شرط تست PCR برای ورود به ایران با عنایت به هزینه ای که به سفر گروهی تحمیل می کند، برداشته شود.
مدیر آژانس های مسافرتی از اقلیم کردستان عراق هم از شرکتهای زیارتی ایران درخواست نمود سفر زائرین ایرانی را بگونه ای تنظیم کنند که برای سفر به کربلا و نجف از کردستان عراق عبور کنند. وی در عین حال اظهار داشت که در گذشته ایرانیان با اتوبوس به اربیل سفر می کردند، اما عوارض زیادی که برای خروج گرفته می شود مانع از ادامه سفر ایرانیان به این منطقه شده است.

ایران از همه شرکتهای قانونی عراقی حمایت می کند
علی اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم در این جلسه پرسش و پاسخ تصریح کرد که سیاست قطعی این وزارت خانه و دیگر دستگاههای در رابطه با سفر همچون وزارت امور خارجه و بهداشت، پشتیبانی از شرکتهای رسمی و قانونی و ترغیب شرکتهای عراقی به همکاری است. ازاین رو پشتیبانی از شرکتهای رسمی و قانونی عراق در اولویت ما قرار دارد.
او اضافه کرد: ما معتقدیم هر چه ارتباط و همکاری شرکتهای ایرانی و عراقی تقویت شود به نفع اقتصاد فرهنگ و تعاملات بیشتر هر دو کشور است و برنامه های وزارت گردشگری و سایر دستگاههای ذی ربط معطوف به چنین نگاهی است، بدین منظور چند اقدام را در دست اجرا داریم که از آن جمله طراحی سامانه ای برای نظام دادن به پشتیبانی از این شرکت ها با همکاری وزارت امور خارجه است که بمحض آماده شدن زیرساخت های نرم افزار، اعلام و اجرا می گردد.
کوشش برای سامان دهی مرزهای زمینی، پشتیبانی از برگزاری نشست های مشترک ایران و عراق و برگزاری نمایشگاه های گردشگری موضوعی همچون گردشگری سلامت از دیگر اقداماتی است که شالبافیان به آنها اشاره نمود و اظهار داشت: باید پذیرفت بازار گردشگران و زائرین عراق سال ها به این شکل (سفرهای انفرادی و همراه با واسطه و دلال) پیش رفته و طبیعتاً هدایت آن در چارچوب شرکتهای رسمی و قانونی، تدریجی و با حمایت شرکتهای عراق اتفاق خواهد افتاد.
او از شرکتهای عراقی خواست فرهنگ سازی در میان مردم برای سفر از راه شرکتهای گردشگری و ترغیب آنها به سفرهای گروهی رسمی را در دستور کار قرار دهند.
معاون گردشگری همینطور از تنظیم پیش نویس سند همکاریهای گردشگری در حوزه ورود زائرین و گردشگران عراقی اطلاع داد و از شرکتهای عراقی دعوت به همکاری کرد تا اطلاعات درست و دقیق برای تهیه و تنظیم این سند انتقال یابد.
او اضافه کرد: طرحی با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حال تهیه است که ۸۰ درصد آن نهایی شده و مسیر صدور روادید از راه خدمات ویزای الکترونیک را آسان می کند.
وی در پاسخ به درخواست تسهیل ویزای اتباع کشور ثالث، اظهار نمود: وزارت خانه های گردشگری و خارجه، پیگیر این مورد هستند، فقط باید ملاحظه داشته باشیم، این اقدام معمولاً بین کشورها به صورت متقابل انجام می شود. برخی کشورها محدودیت هایی را ایجاد می کنند که ما هم ناچار به اجرای متقابل آن محدودیت ها می شویم. البته ما با کشورهای همسایه این مشکل را نداریم.

بازنگری در شرط ورود به ایران با واکسن
محمود ادیب، مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه هم درباره مشکلات ویزای دانشجویان عراقی که یکی از دغدغه های مطرح شده از جانب این هیأت بود، اظهار داشت: باید این مورد را پرس وجو کند، چون که در دو سال قبل آئین نامه سال ۱۳۵۱ درباره ورود اتباع خارجی اصلاح شده است که بر آن اساس، دانشجویانی که ویزای تحصیل می گیرند بمحض ورود به ایران مجوز آنها تبدیل به اقامت می شود و مادامی که فرد تحصیل کند، به اضافه یک سال بعد از فارغ التحصیلی، یعنی حدود چهار پنج سال این اقامت اعتبار دارد و در این زمان هر بار که بخواهد می تواند وارد و بیرون برود.
وی در پاسخ به درخواست برای افزایش صدور ویزای زمینی در کنسولگری ایران در بصره، اظهار داشت: این کنسولگری تابع سیاست افزایش روادید خواهد بود، با این وجود بررسی می نماییم تا با افزایش نیروی انسانی و ظرفیت روادید الکترونیک، میزان صدور ویزا در این کنسولگری افزایش یابد.
مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه اظهار داشت: در حال مذاکره با ستاد ملی مدیریت کرونا درباره پیش شرط ورود به ایران با واکسن کرونا هستیم که عراقی ها در مبادی ورودی یا در مراکز معتبر عراق واکسینه شوند و اگر بشود پیش شرط ورود با واکسن کرونا برداشته شود و عراقی ها با تست PCR وارد شوند که البته تصمیم درباره این مورد در حوزه اختیار ستاد ملی مدیریت کرونا است.

۹۰ درصد بیماران خارجی به بیمارستان هایی که رزرو کرده اند رجوع نکردند
مجتبی کریمی، سرکنسول ایران در کربلا هم درباره محدود شدن تعداد مراکز تست PCR در عراق برای سفر به ایران، اظهار داشت: ابتدا تست PCR همه شرکت ها را قبول می کردند، اما وقتی در فرودگاه ایران تست گرفته می شد و جواب تعداد زیادی از آنها مثبت بود و هواپیما را نگه می داشتند تا آن مسافران را برگردانند و در پروازها اختلال بوجود آمده بود، برای همین یک شرکت را انتخاب کردند که تست مطمئن تری داشته باشد. البته امکان دارد تست آن شرکت ها هم حقیقی بوده باشد، اما فرد مبتلا را تشخیص نداده باشد.
وی همینطور درباره انحصار دو شرکت برای دریافت ویزا در کنسولگری نجف، اظهار نمود: ما برای شرکتهای قانونی که مسافر و زائر انتقال می دهند، محدودیتی قائل نیستیم و حتما درخواست آنها را می پذیریم. در کنسولگری کربلا هر شرکتی که روی سامانه روادید الکترونیک درخواست دهد مطابق قانون، ویزا می دهیم و محدودیت نداریم.
وی در پاسخ به اعتراض برخی شرکتهای گردشگری عراق درباره محدود شدن کنسولگری ایران در شهر کربلا هم به ارتباط با هفت شرکت و صدور مجوز و روادید فقط به آنها، اظهار داشت: جلسه ای با حضور همه شرکت هایی که در بازار ایران کار می کنند در هفته پیش رو در کنسولگری برگزار خواهد نمود تا مشکلات شرکتهای گردشگری که با بازار ایران کار می کنند، بررسی شود.
وی همینطور از مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه درخواست نمود از راه کنسولگری ایران در نجف پیگیری کند تا جلسه مشابهی با شرکتهای گردشگری این شهر در محل کنسولگری نجف برگزار گردد.
کریمی در ادامه سفارش کرد برای کاهش دلالی ها و گرایش بیشتر مسافران انفرادی برای سفر با شرکتهای گردشگری، شرکت ها باید تسهیلات بیشتری بدهند تا مردم بیشتری به این شکل سفر اقبال پیدا کنند.
سرکنسول ایران در کربلا بیان نمود: نمی توان مردم را مجبور کرد با آژانس سفر کنند؛ باید تسهیلاتی را فراهم نمود تا مردم ترغیب شوند.
کریمی همینطور به اعتراض آژانس های ایرانی درباره محدودیت در صدور ویزای سلامت پاسخ داد و اظهار داشت: در یک بررسی که در گذشته انجام دادم مشخص شد بیشتر از ۹۰ درصد بیمارانی که از بیمارستان های بین المللی IPD (مجوز عرضه خدمات پزشکی و درمانی به بیماران خارجی) مجوز گرفته اند به آن بیمارستان رجوع نکرده اند.

چطور از وجود دلال ها خبر داریم ولی آنها را جمع نمی کنیم؟
حرمت الله رفیعی، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران هم در نشستی که فقط آژانس های ایرانی برای طرح مشکلات بازار عراق با این مقامات داشتند، با طرح این پرسش که چطور می شود همه می دانیم در راه سفر عراقی ها دلال با این حجم وجود دارد، ولی نمی توانیم آنها را جمع نماییم اظهار داشت: وزارت امور خارجه آمار داد که سالانه ۹ میلیون نفر بین ایران و عراق جابه جا می شوند، این عدد یعنی ۵۰ درصد مبادلات بین المللی ایران، با عراق انجام می شود، اما کمتر از پنج درصد از این حجم نصیب گردشگری می شود. باید درآمدهای این بخش را به چرخه اقتصادی کشور برگردانیم.
او اضافه کرد: وزارت خارجه اعتقاد دارد عراقی ها را به اجبار نمی توان با تور و از راه آژانس به سفر فرستاد، به هر حال ما اطلاع داریم که ۹۵ درصد متقاضیان عراق با چه انگیزه ای به ایران سفر می کنند، قصد آنها درمان و زیارت و سفر سیاحتی است، چرا آنها را به سمت فعالان گردشگری هدایت نمی کند و ویزای آنرا به شرکتهای گردشگری نمی سپارد؟ با این روش، سفر عراقی ها ساماندهی می شود، از اقامتگاه های رسمی استفاده می نمایند و همه از حضور این حجم از عراقی ها منتفع می شوند.
وی همینطور از مسؤولان وزارت امور خارجه درخواست نمود در تمام مبادی ورودی خروجی دفتر مشترک ایران و عراق راه اندازی شود تا مسافرانی که بخصوص از مرزهای زمینی به ایران وارد می شوند از راه این دفاتر به مراکز معتبر و مجاز هدایت شوند.
رفیعی همینطور پیشنهاد کرد: میز گردشگری در کنسولگری های خارج از ایران راه اندازی شود تا ثبت تقاضا برای سفر توریستی به ایران، این میز پیگیری های بعدی را حتی در مورد ویزا انجام دهد.
رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی همینطور درخواست نمود تنظیم اسناد و تفاهمنامه هایی که وزارت گردشگری و خارجه در دست تنظیم دارند با نظر بخش خصوصی باشد.
او درباره نگرانی هایی که درباره انتقال بیشتر بیماری کووید از راه توریست خارجی وجود دارد، اظهار نمود: اگر توریست ساماندهی شده وارد کشور شود، قول شرف می دهیم که بیماری کنترل شود، چون اتفاقا توریست خارجی رعایت می کند، ضمن اینکه مراکز گردشگری هم از آغاز کرونا دستورالعمل ها را رعایت می کردند.

سفر ۲۵ ریالی از عمان به ایران ضدتبلیغ است
رفیعی درباره اعتراض بعضی از شرکتهای گردشگری عراقی به هزینه سفر به ایران و بی ثباتی نرخ ها، اظهار داشت: ایران کشور ارزانی است، اما تبلیغات سوء برای آن زیاد می شود، مثلاً چند وقت پیش تبلیغ سفر عمانی ها به ایران با ۲۵ ریال عمانی مطرح شده بود، درحالی که فقط هزینه بلیت مسقط ـ تهران حدود هفت هشت میلیون تومان است. پوشیده نیست که ارز ملی ما افت کرده، اما این ها تبلیغاتی ضد گردشگری ایران است.
در ادامه هم برخی شرکتهای گردشگری مشکلاتی را که در بازار عراق بخصوص در بخش ویزا داشتند مطرح نمودند. تاکید بیشتر آنها بر این بود که ورود عراقی ها مشروط به رزرو در مراکز اقامتی ایران باشد. همینطور آنها ملزم شوند به نحوی از راه آژانس های مسافرتی به ایران سفر کنند. برخی دیگر هم به مشکلات زائرین پاکستانی و افغانستانی و یا هندی که از راه ایران به عراق سفر می کنند و برای دریافت ویزا گرفتار مشکل هستند، اشاره کردند.1400/09/06
20:50:23
5.0 / 5
260
تگهای خبر: تبلیغات , توریست , ثبت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری