گلایه رئیس كمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی یزد؛

شهرداری در قبال کدام پارکینگ در بافت تاریخی هزینه می گیرد؟

شهرداری در قبال کدام پارکینگ در بافت تاریخی هزینه می گیرد؟

به گزارش فقط سفر یزد رییس کمیسیون گردشگری اتاق تجاری استان یزد با تاکید بر صادر نشدن مجوزی از طرف میراث فرهنگی برای تخریب بافت تاریخی جهت ایجاد پارکینگ، علت دریافت هزینه پارکینگ از کاربری های اقتصادی و فرهنگی داخل بافت از طرف شهرداری را مبهم خواند و پیشنهاد کرد: بافت تاریخی از پرداخت هزینه پارکینگ به شهرداری معاف شود.


«اصغرآقا نبیل» در پیش جلسه شورای گفت وگوی بخش خصوصی و دولت با حضور تعدادی از فعالان گردشگری استان ضمن بیان اینکه شهرداری و شورا باید نسبت به شهر جهانی دلسوزانه تر عمل کنند، اظهار نمود: متاسفانه سودی که شهرداری ها در قبال تغییر کاربری ها دریافت می کنند، از بانکها هم بیشتر است در صورتیکه تغییر کاربری در دل بافت تاریخی و در سطح ملی باید با نگاهی تشویقی با هدف حفظ این ارزش ها همراه باشد.
وی ادامه داد: زمانی که قسمتی از بافت قدیم که همیشه در گذشته مورد تهدید جوامع محلی بوده با تغییر کاربری تبدیل به فضایی اقتصادی و فرهنگی می‎شود، باید در قبال آن به شهرداری عوارض پرداخت نماییم، از طرفی شهرداری برای کاربری های گوناگون هزینه پارکینگ نیز دریافت می کند در صورتیکه عملاً میراث فرهنگی اجازه تخریب بافت تاریخی برای ایجاد پارکینگ را نمی دهد، پس چرا باید هزینه آن توسط شهرداری دریافت شود؟ پس بهترین اقدام در این خصوص معافیت بافت تاریخی از پرداخت هزینه پارکینگ توسط شهرداری است.
نبیل با اشاره به اینکه قوانینی جهت حفظ بافت های تاریخی وجود دارد، اشاره کرد: هرچند شورای پشتیبانی از بافت های تاریخی وجود دارد ولی همین قوانین نیز می تواند بافت تاریخی یزد را در کشور سرآمد کند.
ویزای رایگان ایران برای بازدیدکنندگان اکسپو
«سیدمحسن حاجی سعید» رییس کانون راهنمایان گردشگری کشور و عضو هیات مدیره انجمن راهنمایان گردشگری یزد با اشاره به نمایشگاه جهانی اکسپو در دبی، اشاره کرد: فرصت این رویداد از کف رفته و تنها یک غرفه برای کشور وجود دارد که از این فضا نیز نمی توان بهره چندانی برد.
وی با تاکید بر برنامه ریزی جهت ایجاد مشوق جهت بهره گیری گرشگری از این نمایشگاه، پیشنهاد اعطای ویزای رایگان به مراجعه کنندگان غرفهکشورمان را مطرح و اشاره کرد: هرچند در طراحی غرفه کشورمان، خطاهایی انجام گرفته اما باید به دنبال راهکارهایی برای جذب توریست باشیم و بتوانیم افراد را تشویق نماییم تا برای دیدن کشورمان بیایند.
این فعال گردشگری با اشاره به اینکه اعطای روزانه 200 ویزای رایگان می تواند تاثیر مثبتی را در گردشگری کشورمان به همراه داشته باشد، اظهار داشت: باید وزارت خارجه نیز دراین زمینه همکاری لازم را داشته باشد.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه بافت تاریخی از مدیریت شهری فاصله گرفته است، اظهار داشت: باید در جلساتی به این مساله پرداخته شود چونکه باید به همه تعهدات خود در قبال یونسکو عمل نماییم.
حاجی سعید با اشاره به اینکه باید برای بافت تاریخی شهر نیز مشوق های اقتصادی منظور شود، بر لزوم آینده نگری نسبت به آینده یزد و بافت تاریخی اصرار کرد.
در آخر این جلسه، پیشنهادات مورد بحث و بررسی جهت تصویب در نشست شورای گفت و گو گردآوری شد.
منبع:

1400/07/20
10:43:33
5.0 / 5
55
تگهای خبر: توریست , ثبت , شهر , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری