لطمه شناسی اسناد و کتاب های خطی شیخ صفی الدین اردبیلی

لطمه شناسی اسناد و کتاب های خطی شیخ صفی الدین اردبیلی

فقط سفر: اسناد و کتاب های خطی دوره صفویه و قاجار بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، توسط کارشناسان پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی ـ فرهنگی مورد بررسی، مستندنگاری و لطمه شناسی اولیه قرار گرفت.


به گزارش فقط سفر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پیرو درخواست اداره کل موزه ها و اموال منقول تاریخی- فرهنگی و اعلام نیاز پژوهشی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل بمنظور بررسی انجام پژوهش های بنیادی و کاربردی روی اسناد و کتاب های خطی دوره صفویه و قاجار بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، شهرزاد امین شیرازی، مدیر گروه پژوهشی حفاظت و مرمت و فضه رحیمی، مسؤول بخش حفاظت و مرمت آثار کاغذی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی از این آثار بازدید کردند.
آثار کاغذی مورد بررسی متعلق به مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی شامل یک نسخه قرآن به خط کوفی، تعدادی سند تک برگ با موضوع فرمان، مصالحه نامه و مبایعه نامه، صفحات تک برگ قرآن با تزئینات و... است.
در بازدید انجام شده این آثار مورد بررسی قرار گرفت و مستندنگاری و لطمه شناسی اولیه روی آنها انجام شد که نتیجه آن بصورت ارائه پیشنهادات در مورد تعیین اولویت حفاظتی و مرمتی و چگونگی انجام اقدامات حفاظتی پیشگیرانه و مرمت آثار ارائه می شود.
منبع:

1400/06/23
10:43:16
5.0 / 5
599
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری