کوشش برای تعیین حق آبه مناسب برای تالاب بندعلیخان

کوشش برای تعیین حق آبه مناسب برای تالاب بندعلیخان

به گزارش فقط سفر رئیس اداره مدیریت زیستگاه ها و امور مناطق اداره کل محیط زیست استان تهران اظهار داشت: برنامه مدیریتی تالاب بندعلیخان را در دستور کار داریم و امیدوارم با تأمین اعتبار لازم و همکاری دستگاه ها بتوانیم مشکلات این تالاب را احصا و راهکارهایی را برای حل آنها اجرا نماییم.به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا حوزه تالاب بندعلیخان ۱۳۵هزار هکتار است و در ۳۵ کیلومتری جنوب شهرستان ورامین قرار دارد و تالابی فصلی از نوع تالاب های آب شیرین به حساب می آید. تالاب بندعلیخان تنها زیستگاه آبی پارک ملی کویر و پذیرای پرندگان مهاجر در بازه زمانی مهاجرت است.

امیرعباس احمدی در گفت و گو با ایسنا درباره برنامه مدیریتی تالاب بندعلیخان اظهارکرد: می خواهیم برای تالاب بندعلیخان حق آبه زیستی مناسب تعریف نماییم چون تالابی فصلی است و از رودخانه شور تغذیه می کند که از آب آن بیشتر برای کشاورزی استفاده می شود.

وی اضافه کرد: پیش از این لزوم چندانی برای تعریف حق آبه این تالاب احساس نمی شد اما در نشستی برخی مسئولان سهم آبه ای را در استانداری برای تالاب بندعلیخان تعیین کردند که این سهم آبه پایه مطالعات علمی نداشت ازاین رو ما می خواهیم که با انجام مطالعات علمی سهم آبه ای را برای تالاب بندعلیخان بر مبنای نیاز زیستی آن تعریف نماییم و در صورت دریافت اعتبار از سازمان حفاظت محیط زیست یا استانداری تهران مطالعات تالاب بندعلیخان انجام می شود.

رییس اداره مدیریت زیستگاه ها و امور مناطق اداره کل محیط زیست استان تهران درباره مزایای تعیین حق آبه تالاب بندعلیخان خاطرنشان کرد: وقتی نیازهای آبی استخراج شود، تلاش می نماییم در جلساتی با وزارت نیرو و جهاد کشاورزی به توافق برای پایداری شرایط تالاب برسیم.

وی تاکیدکرد: تالاب ها یکی از مراکزی هستند که هم در زمینه کنترل سیلاب و هم پیشگیری از شکل گیری کانون گرد و غبار عمل و در حفظ بهداشت عمومی و حفاظت از خاک کمک شایانی می کنند.

احمدی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه تالاب بندعلیخان یک تالاب فصلی است و بیشتر روان آب های سطح شهر تهران وارد آن می شود، اظهارکرد: وقتی بارندگی در تهران آغاز می شود این روان آب ها وارد محدوده بندعلیخان می شود البته در طول مسیر امکان دارد در جریان شست و شوی جوی ها با خود ضایعات و زباله های پایتخت را وارد تالاب بکند.

وی اذعان کرد: با عنایت به تغذیه «بندعلیخان» از روان آب های تهران، آب تالاب امکان دارد حاوی مواد آلاینده باشد این در حالیست که تالاب هایی که از آب طبیعی استفاده می نماید و در راه خود با آلاینده انسانی و با محدوده های شهری تداخل پیدا نمی کنند، کیفیت آب آن با تالاب هایی که با آب روان آبهای شهری تغذیه می شوند، تفاوت زیادی دارند.

احمدی ضمن اشاره به روش های ارزیابی نیاز آبی رودخانه ها و تالاب ها اظهارکرد: در گذشته وزارت نیرو برای سدسازی روی رودخانه ها مطابق قانون یک روش ارزیابی به منظور تعیین حداقل نیاز آبی داشت. این روش قدیمی به نام «مونتانا» در کشورهایی مثل کانادا اجرایی می شد اما پس از گذشت سال ها و با پیشرفت علم زیست شناسی و تلفیق آن با مکانیک آب از روش های نوین و تلفیقی استفاده می شود.

وی افزود: با این روش های نوین، امروز پایه تأمین نیاز آبی حداقل زیستی رودخانه ها برای ادامه حیات زیستمندان گستره بیشتری پیدا کرده است و بر مبنای نیازهای آنها در طول فصول مختلف یک سال برای حداقل پایداری در شرایط مختلفی مثل ترسالی، شرایط نرمال و خشکسالی محاسبه می شود.

احمدی در انتها اظهار داشت: این کار را دو سال قبل برای جاجرود انجام دادیم و می خواهیم همین مطالعات را برای تالاب بندعلیخان هم انجام دهیم.

منبع:

1400/06/20
12:00:55
5.0 / 5
181
تگهای خبر: پایتخت , دستگاه , شهر , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری