معاون امنیتی و انتظامی وزیر كشور تشریح كرد

شرایط اعزام ۳۰ هزار زائر اربعین

شرایط اعزام ۳۰ هزار زائر اربعین

به گزارش فقط سفر معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با اشاره به موافقت دولت عراق برای اعزام 30 هزار زائر ایرانی به مراسم اربعین امسال اظهار داشت: تمامی 30 هزار نفر اعزامی بوسیله مرز هوایی به عراق خواهند رسید و تمامی مرزهای زمینی بسته است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور در حاشیه جلسه ستاد مرکزی اربعین در جمع خبرنگاران درباره شرایط پیاده روی اربعین امسال اظهار نمود: موضوع برگزاری اربعین باتوجه به روند بیماری کرونا در دستور کار مسئولین ایران و عراق قرار گرفت. وزارت بهداشت هر دو کشور باید اعلام نظر می کردند و در کمیته امنیتی اجتماعی و ستاد اربعین با حضور مسئولین وزارت بهداشت بررسی گردید و از سمت ایران پیشنهاد شد کسانی که دو دز واکسن دریافت کرده اند و فاقد بیماری زمینه ای هستند در صورت موافقت عراق، امسال در مراسم اربعین شرکت نمایند.
وی افزود: ابتدا وزارت کشور عراق با حضور مسئولین سفارت ایران جلسه گذاشتند و قرار شد نظر نهایی خودرا اعلام کنند و تا روز گذشته بنا بر اعلام سفارت ما در عراق دولت عراق موافقت کرده که حداکثر ۳۰ هزار نفر در مراسم اربعین شرکت نمایند و شرط این است که از ۷۲ ساعت پیش از سفر، زوار تست pcr داشته باشند.
وی اشاره کرد: این ۳۰ هزار نفر را در قالب موکب داران و کمیته هایی که وظیفه ای داخل عراق دارند ساماندهی خواهیم کرد؛ چونکه این عدد قابل توزیع در کل کشور نیست. هر چند امسال تصمیم بر این بود که فقط ۱۰۰ هزار نفر از خدام شرکت نمایند و الان باید از آن ۱۰۰ هزار نفر ۳۰ هزار نفر را اعزام نماییم.
ذوالفقاری در پاسخ به سوالی درباره امکان افزایش تعداد زائران بوسیله رایزنی ها اشاره کرد: بعید می دانیم امکان رایزنی برای افرایش این تعداد باشد و این در حالیست که برای سایر کشورها ۱۰ هزار نفر سهمیه داده اند.
وی مجدد اشاره کرد: شرط وزارت بهداشت ایران زدن واکسن و نداشتن بیماری زمینه ای است. شرط وزارت بهداشت عراق داشتن pcr منفی ۷۲ ساعت قبل از اعزام است.
ذوالفقاری با اعلان اینکه تمامی ۳۰ هزار نفر اعزامی بوسیله مرز هوایی به عراق خواهند رسید به مردم ایران اصرار کرد تمامی مرزهای زمینی بسته است و هیچ خدماتی در مرزهای زمینی داده نمی گردد.
معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور اشاره کرد: دراین زمینه دستورالعمل کاملی برای رعایت پروتکلهای بهداشتی تهیه شد و مواردی را که در کشور عراق باید مورد توجه قرار بگیرد هم در قالب دستورالعملی مشخص شده است.
وی افزود: هیچ خدماتی در مرزهای زمینی داده نمی گردد. همکاران ما با برخی از کسانی که در خوزستان راهپیمایی کرده بودند صحبت داشتند. دولت عراق به هیچ وجه با تردد زمینی موافقت نکرده است. چنانچه هموطنان ما به هر نحوی وارد کشور عراق شوند، عراق مجازات خودش را دارد.
وی سپس اظهار داشت: کمیته اسکان و تغذیه یکسری موکب داران دارای شناسنامه را سهمیه می دهد که بتوانند به عراق بروند. این ها افرادی هستند که همه ساله در خدمت زوار بودند و وسایل و امکاناتی در عراق دارند که می توانند به زوار ما کمک کنند.1400/06/15
20:07:01
5.0 / 5
202
تگهای خبر: خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری