قدمت ماچوپیچو بیش تر شد

قدمت ماچوپیچو بیش تر شد

به گزارش فقط سفر نتایج بررسی های جدید نشان می دهند قدمت ارگ تاریخی «ماچوپیچو» بیش تر از آن است که پیشتر تصور می شد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا و به نقل از سی ان ان، نتایج تحقیقات نشان می دهند ارگ تاریخی «ماچوپیچو» واقع در جنوب کشور «پرو» از حوالی ۱۴۲۰ میلادی یعنی چند دهه پیش از آن که پیشتر تصور می شد مورد استفاده قرار گرفته است.
بر این اساس میتوان نتیجه گرفت «پاچاکوتی» امپراطور اینکاها که «ماچوپیچو» را بنا کرده بود هم زودتر از آن چه انتظار می رفت به قدرت رسیده است.
تعدادی از پژوهشگران به سرپرستی «ریچارد برگر» از دانشگاه «ییل» با استفاده از روش تاریخ گذاری رادیوکربن به این نتیجه دست یافته اند.
بر مبنای اسناد تاریخی گمان می رفت «ماچوپیچو» بعد از ۱۴۴۰ یا حتی ۱۴۵۰ بنا شده است. با این وجود «برگر» و تعدادی از پژوهشگران برای دستیابی به تاریخ دقیق تر ساخت این مکان بقایای افرادی را که در آن کشف شده اند با روش تاریخ گذاری رادیوکربن مورد بررسی قرار دادند. محققان برای این کار بقایای ۲۶ نفر را که از گورستان های واقع در «ماچوپیچو» در سال ۱۹۱۲ کشف شده اند مورد بررسی قرار دادند.
نتایج بررسی های جدید در ژورنال «Antiquity» انتشار یافته است.
«ماچوپیچو» که در بین دو کوه بنا شده است بعنوان یکی از مهم ترین محوطه های دیرینه شناسی جهان شناخته می شود. «ماچوپیچو» بعنوان میراث جهانی یونسکو در سال ۱۹۸۳ میلادی به ثبت رسید و بعنوان یک شاهکار خالص معماری و نشانه ای منحصربه فرد از تمدن اینکاها شناخته شد.
منبع:

1400/05/16
12:34:56
5.0 / 5
608
تگهای خبر: ثبت , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری