هورامان نمونه برجسته تعامل انسان و طبیعت

هورامان نمونه برجسته تعامل انسان و طبیعت

به گزارش فقط سفر کردستان مدیر پایگاه منظر فرهنگی هورامان اظهار داشت: پرونده منطقه هورامان/ اورامانات در چهل و چهارمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو مورد تایید اعضا قرار گرفت و ثبت جهانی شد.


پویا طالب نیا پیش در گفتگو با خبرنگاران با تبریک ثبت جهانی هورامان به مردم منطقه و تقدیر از همراهی آنان برای تکمیل این پرونده مهم و اثرگذار، اظهار نمود: ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان در چهل و چهارمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو، یکی دیگر از اهداف تعیین شده برای معرفی داشته های فرهنگی ایران را در عرصه جهانی محقق کرد.
وی با اشاره به اینکه هورامان بیست و ششمین اثر جهانی ایران و سومین منظر فرهنگی ثبت شده بعد از منظر فرهنگی بم و منظر فرهنگی میمند است، اضافه کرد: هورامان با داشتن معیار گواهی بی همتا یا دست کم استثنایی بر یک سنت فرهنگی یا تمدن زنده یا از میان رفته توانست موافقت قاطع کمیته میراث جهانی یونسکو را کسب کند.
مدیر پایگاه منظر فرهنگی هورامان ضمن اشاره به تعامل قابل توجه انسان و طبیعت در این منطقه اظهار داشت: هورامان نمونه برجسته ای از تعامل بین انسان و محیط زیست یا نماینده یک فرهنگ است و این مورد هم بعنوان دومین معیار ثبت جهانی هورامان مدنظر قرار گرفته است.
طالب نیا عنوان کرد: در این زمان با همراهی پژوهشگران و صاحب نظران مطالعات ارزشمندی انجام شده است که با عنایت به این داده ها باید برای حفاظت از این میراث پرارزش برنامه ریزی شود.
وی بر اهمیت نقش مردم در آینده ثبت جهانی هورامان تصریح کرد و اظهار داشت: باید با مشخص کردن ضوابط و مقررات خاصی برای حفاظت از داشته های پرارزش فرهنگی و تاریخی منطقه با تکیه بر نقش مردم برنامه ریزی لازم صورت گیرد.
به گفته مدیر پایگاه منظر فرهنگی هورامان عرصه در نظر گرفته شده برای منظر جهانی هورامان، ۱۰۶ هزار و ۳۰۷ هکتار و حریم آن هم ۳۰۳ هزار و ۶۲۳ هکتار درنظر گرفته شده است.
منبع:

1400/05/06
00:02:28
5.0 / 5
576
تگهای خبر: ثبت , طبیعت , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری