ادامه ممنوعیت ورود توریستهای خارجی به ایران

ادامه ممنوعیت ورود توریستهای خارجی به ایران

به گزارش فقط سفر با وجود اعلام قبلی معاون گردشگری برای بازگشایی مرزها به روی توریستهای خارجی از نیمه تیرماه، اما نماینده وزارت امور خارجه می گوید: ویزای توریستی به دستور ستاد ملی کرونا همچنان صادر نمی گردد و متوقف است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، ولی تیموری ـ معاون گردشگری ـ در خردادماه اطلاع داد که به دنبال توافق های اولیه، صدور ویزای گردشگری ایران از نیمه دوم تیرماه ۱۴۰۰ از سر گرفته می شود. صدور این ویزا همزمان با همه گیری ویروس کرونا از فروردین ماه سال ۱۳۹۹ متوقف شده است. با این حال، ستاد ملی کرونا فقط مجوز سفرهای درمانی، تجاری و تحصیلی به ایران را داده است. طبق آمار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در سه ماه نخست سال جاری، ۲۷ هزار تبعه خارجی به انگیزه درمان به ایران سفر کرده اند.
آمارهای گمرک هم نشان داده است سال گذشته، با وجود محدودیت های صدور ویزا، چهار میلیون و ۳۴۳هزار و ۱۶۳ مسافر به کشور وارد شدند که البته سه میلیون و ۳۰ هزار و ۴۶۴ نفر آنها ایرانی و فقط ۵۱۲ هزار و ۶۹۹ نفر دیگر خارجی بوده اند. انگیزه سفر این اتباع خارجی هم به تفکیک مشخص نشده است.
موافقت اولیه ستاد ملی کرونا برای ازسرگیری صدور ویزای گردشگری ایران، طبق اظهارات مقامات گردشگری از زمستان سال ۹۹ گرفته شده، اما هر بار به علت آن چه شروع پیک یا سویه جدید کرونا در کشور عنوان می شود، صدور مصوبه و اجرای آن به تعویق افتاده است. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با عنایت به آخرین مذاکراتی که با کمیته های این ستاد داشته امیدوار بود از تابستان ۱۴۰۰ مرزها به روی توریستهای خارجی باز شود و حتی در جلسه ای با مدیران استان ها خواسته بود برای معرفی ایران بعنوان مقصد گردشگری ایمن اقدام نمایند و نظارت جدی بر رعایت پروتکلهای بهداشتی تاسیسات گردشگری داشته باشند، اما از ستاد ملی کرونا هنوز مصوبه ای در ارتباط با صدور ویزای توریستی بیرون نیامده است. باآنکه مرزها باز بوده و پروازهای بین المللی به بیشتر از ۲۰ کشور برقرار است.
علیرضا سالاریان ـ رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در استان اصفهان ـ در پیش سمپوزیوم یکصدسال گردشگری ایران تایید نمود که ویزای گردشگری ایران در حال حاضر با عنایت به بخشنامه های ستاد کرونا ملی محدود شده است.
او تصریح کرد که وزارت امور خارجه رأسا درباره صدور ویزا تصمیم نمی گیرد و الان هم به خاطر دستور ستاد ملی کرونا صدور ویزا محدود شده است و هرگاه درباره هر کشوری دستوری داده شود برپایه آن عمل می شود.
سالاریان ضمن اشاره به انواع ویزای ایران که شاملِ گردشگری، درمان، تجاری، کار، تحصیلی یا دانشجویی و وابستگان و خانواده می شود، اضافه کرد: در حال حاضر به دستور ستاد ملی کرونا برای اتباع خارجی فقط ویزای تجاری و درمان، بعد از بررسی های بیشتر صادر می شود. تعداد ویزای دانشجویی هم بسیار کم است و موردی صادر می شود. در واقع فعلاً برای صدور ویزا حکم کلی نمی توان داد، ویزای توریستی که عملا صادر نمی گردد و سایر ویزاها هم موردی و بعد از بررسی های بیشتر صادر می شود.
فرشید کریمی، کارشناس و فعال گردشگری که مدیریت این وبینار را به عهده داشت، هم ضمن اشاره به سختگیری هایی که برای صدور ویزای درمان می شود، اظهار نمود: با عنایت به محدودیت هایی که در صدور ویزا اعمال شد، در ابتدا خیلی از اتباع کشورهای همسایه با ویزای سلامت وارد ایران می شدند که سوءاستفاده هایی هم از آن شد و متعاقبا سختگیری هایی در تایید مدارک اعمال شد.
وی در ادامه این سوال را پرسید که آیا مقرر است فرایند صدور ویزای درمان کوتاه تر شود؟ که سالاریان، نماینده وزارت امور خارجه در استان اصفهان اظهار داشت: وزارت خارجه در این مورد رأسا تصمیم گیر نیست. در واقع، ما انتقال دهنده تصمیم های دستگاههای مربوطه هستیم. با عنایت به وضعیت ویروس کرونا اگر کسی برای درمان به ایران رجوع می کند حتما در ارتباط با او ملاحظات انتقال ویروس را درنظر دارند که چنین تصمیم می گیرند.
منبع:

1400/05/02
22:27:53
5.0 / 5
234
تگهای خبر: توریست , خانواده , دستگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری