مرمت بد، مرمت بدتر!

مرمت بد، مرمت بدتر!

اصفهان طی روزهای گذشته، گروهی از سوی استانداری اصفهان به همراه چند تن از موافقان و مخالفان مرمت گنبد شیخ لطف الله از این بنای ثبت جهانی شده بازدید کردند و در این بازدید، یکی از موافقان این مرمت، در دفاع از کار انجام شده اعلام نمود که وضعیت مرمت گنبد مسجد جامع عباسی، به مراتب بدتر از گنبد مسجد شیخ لطف الله است!


فریماه هوشیار، کارشناس ارشد مرمت بناها و بافت های تاریخی که در این بازدید حضور داشته، به ایسنا اظهار داشت: متأسفانه داربست گنبد شیخ لطف الله را طوری نصب کرده اند که مهار لازم را برای حفظ ایمنی اشخاصی که روی آن کار می کنند ندارد و به همین دلیل، هیأت اعزامی از استانداری نتوانستند از نزدیک وضعیت کاشی ها را ببینند. البته محیط هم پاک سازی شده بود و گونی هایی که کاشی ها را در آن نگهداری می کردند، دیگر در محل وجود نداشت.
وی افزود: در این بازدید، هوشنگ رسام پیشکسوت کاشی کاری با برشمردن ایرادات موجود در مرمت گنبد شیخ لطف الله تاکید کرد که در تاریخ معماری، مرمت آثار شاخص با حضور گروهی از استادکاران خبره انجام می شده و معلوم نیست چرا نگین فیروزه‌ی جهان اسلام را باید به شخصی بسپارند که تخصص لازم و کافی را برای این کار ندارد.
این مرمتگر بناهای تاریخی خاطرنشان کرد که حسین احمدی، رئیس دانشکده‌ی حفاظت و مرمت دانشگاه هنر اصفهان و یکی از موافقان مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله، در این بازدید، ضمن اشاره به وضعیت گنبد مسجد جامع عباسی، اعلام نموده که کاشی های این گنبد کاملاً نوسازی شده، اندازه‌ی ترک های آن درست نیست، گنبد منبسط شده، و تلاش آنها این بوده که چنین مشکلاتی برای گنبد مسجد شیخ لطف الله تکرار نشود.
هوشیار اضافه کرد: رئیس دانشکده‌ی حفاظت و مرمت دانشگاه هنر اصفهان توضیح داد که به پیشنهاد او، برای مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله، ترکی که وضعیت بهتری نسبت به سایر ترک ها داشته برای الگوسازی برداشته شده و محاسبات و برداشت قوس هم توسط نیما ولی بیگ، به صورت نقطه به نقطه برداشته و مستندنگاری شده است؛ چونکه هدف، حفظ اصالت بنا بوده و نوسازی ای انجام نشده که به یک استاد کاشی کاری برای مرمت گنبد شیخ نیاز باشد.
وی تصریح کرد: هوشنگ رسام اما در واکنش به این سخنان اظهار داشت که گنبد مسجد شیخ لطف الله هم گرفتار انبساط شده و ترک مرمت شده استاندارد نیست و علی داستان پور، دیگر کاشی کار حاضر در جمع هم، با تائید این سخنان خاطرنشان کرد که ترک مرمت شده‌ی گنبد شیخ لطف الله هم دارای تو رفتگی و برآمدگی است.
این دانش آموخته‌ی مرمت بناهای تاریخی اظهار داشت: بسیار ناراحت کننده است که اساتید ما، سر کلاس هایشان بر ضرورت انجام مطالعات کامل قبل از شروع مرمت تاکید می کنند اما در عمل، لزوم بررسی و صدمه شناسی دقیق همه‌ی اجزای بنایی به این اهمیت را نادیده می گیرند و معتقدند که نیازی به انجام مطالعات نیست.
هوشیار، ضمن اشاره به دیگر وقایعی که حین این بازدید رخ داده توضیح داد: بعدازاینکه مسعود نیک آیین، مدیرکل تشریفات استانداری اصفهان درباره‌ی نقش معماری ایرانی در گردشگری سخن گفت و تاکید کرد که نباید اجازه داد رسانه های معاند با استفاده از اخبار ناگوار چهره‌ی اصفهان و ایران را خراب کنند، مرمتگر گنبد شیخ لطف الله در محل بازدید حاضر شد و تاکید داشت که بهترین مرمت جهان را انجام داده و ناظر ارشد مرمت فاز دوم مرمت گنبد شیخ لطف الله هم در تائید سخنان این مرمتگر، نقد منتقدان را به یک دعوای صنفی تقلیل داد و گفت به این علت که مرمت را به آنها نسپرده ایم منتقد وضعیت موجود هستند!
وی خاطرنشان کرد: اگر مرمتگران و مدافعان مرمت گنبد شیخ لطف الله، با زبان علمی و به صورت شفاف از مطالعات و مستندات موجود حرف می زدند، جایی برای توهین و ناسزا باقی نمی ماند و مخالفان و موافقان این مرمت می توانستند به زبان مشترکی برای حل مشکل برسند اما با روندی که در پیش گرفته شده، گنبد مسجد شیخ لطف الله هم گرفتار همان وضعیتی می شود که گنبد مسجد جامع عباسی و مدرسه چهارباغ شده اند؛ گنبدی محصور دائمی داربست ها.
منبع:

1400/05/02
11:52:18
5.0 / 5
246
تگهای خبر: استاندارد , ثبت , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری