دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با كرونا، در برنامه تیتر امشب عنوان كرد

میانگین رعایت پروتكلهای بهداشتی، گرفتار سقوط آزاد شده است

میانگین رعایت پروتكلهای بهداشتی، گرفتار سقوط آزاد شده است

به گزارش فقط سفر دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا محدودیت های اعلام شده در تعطیلی 6 روزه را شرح داد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ بابک دین پرست دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا در برنامه "تیتر امشب" با اشاره به اینکه طبق مصوبات مختلف ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و مشخصا مصوبه جلسه ۴۱ ستاد ملی که در سوم آبان ماه سال قبل و در محضررهبری برگزار شد، محوریت تعیین مصادیق محدودیت ها بر عهده وزارت بهداشت گذاشته شده است که از همان زمان این امر بعنوان یکی از اصول ثابت ستاد و همینطور قرارگاه عملیاتی مورد توجه همه اعضا بوده است، اظهار داشت: بر همین مبنا وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز شنبه همین هفته، نامه ای را خدمت رئیس جمهور محترم تقدیم کردند و ضمن اشاره به آخرین وضعیت شیوع این ویروس در کشور، افزایش تعداد بستری ها و مراجعات بیماران سرپایی و همینطور متاسفانه کاهش سطح رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور، درخواست نمودند که یک تعطیلی همزمان در دو استان تهران و البرز داشته باشیم.
دین پرست افزود: رئیس جمهور طی ابلاغیه ای این مورد را به وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی ارجاع دادند و قرار شد این مورد در قرارگاه بررسی شود. بدلیل شیوع بیماری و کاهش سطح پروتکل ها در کشور و نگرانی های موجود در این خصوص و مشکل پذیرش بیماران در بیمارستان ها، تماما دلالت بر لزوم انجام یک اقدام عاجل برای این مورد داشت که درهمین راستا و بر مبنای دستور رئیس جمهور، وزیر کشور بامداد روز گذشته جلسه قرارگاه عملیاتی را با حضور تمام اعضا برگزار کردند و در آن جلسه این مورد تصویب گردید که ما بتوانیم از روز سه شنبه تا آخر روز یکشنبه هفته بعد تعطیلات را در دو استان تهران و البرز داشته باشیم. مصوبات جلسه بلافاصله جهت استحضار رئیس جمهور ارسال شد که در کمتر از ۲ ساعت مورد موافقت و تصویب ایشان قرار گرفت و به وزارت کشور ابلاغ گردید.
وی افزود: بر همان اساس از روز گذشته تا امروز توانستیم تمام هماهنگی های لازم را با دستگاههای مرتبط بخصوص با نیروی انتظامی که بخش مهمی از این اقدام بر عهده آن نیرو است و همینطور اتاق اصناف داشته باشیم و امروز ابلاغیه ویژه ای را دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی، در ۱۴ بند به تمامی دستگاههای مرتبط ابلاغ کردند به جهت اینکه بتوانیم این طرح مهم را با همکاری و همراهی مردم به اجرا درآوریم.
معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه نخستین بند دستورالعمل وزیر کشور، در ارتباط با اعمال محدودیت های ترددی از ساعت ۱۸ امروز تا ساعت ۷ بامداد روز دوشنبه بود، اظهار داشت: بر همین مبنا همکاران نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی، از ساعت ۱۸ امروز در ۱۴ محور اصلی ورودی و خروجی استانهای تهران و البرز مستقر شده اند و مردم هم همراهی خوبی برای اجرای طرح داشتند و امیدواریم که این طرح با استمرار همکاری ها صورت گیرد.
وی ضمن اشاره به این که چرا ساعت خاصی برای اجرای محدودیت و ممنوعیت ترددها در محورهای جاده ای تعیین شده است؛ بیان داشت: برای انجام همزمان طرحی با این گستردگی، نیازمند به انجام هماهنگی های لازم در سطح دستگاههای مسئول و اعلام زمان مشخص برای احراز آمادگی و اطلاع رسانی عمومی داریم. اما متاسفانه در زمان اجرای اینچنین طرح های ملی، همواره معدود افرادی هستند که بدنبال نقض قوانین و مقررات می باشند و البته اغلب هموطنان از قوانین مقررات تبعیت میکنند.
ایشان در ادامه اضافه کرد: در ابلاغیه وزیر کشور دو نکته جدید هم بود؛ یک اجبار به برگرداندن رانندگان متخلف و همینطور اعمال قانون در مورد افرادی که از اجرای دستور پلیس استنکاف می ورزند، و اقدام دیگر این است که در این طرح، برای اولین بار تمامی مجوزهای تردد را که قبلا صادر شده بود باطل کردیم و همینطور ابلاغ گردیده است که در این چند روزه هیچ یک از فرمانداری ها و نیروی انتظامی حق صدور مجوز تردد جدید را ندارد؛ مگر در موارد اضطراری.
دین پرست ضمن اشاره به تعطیلی بانک ها در دو استان البرز و تهران عنوان کرد: یکی از اشکالات جدی ما برای کنترل بیماری کرونا، به علت مراجعات حضوری مردم به بانک ها است، وقتی اصناف باز باشند و بانک ها باز باشند، مردم هم برای انجام امور جاری و فعالیتهای بانکی تردد و رجوع می کنند، بنابراین در ابلاغیه وزیر محترم کشور، به صراحت به این مهم اشاره شده و به رئیس کل بانک مرکزی ابلاغ گردید که به بانکهای عامل اعلام کنند؛ تا حداکثر خدمات بانکی در این ایام تعطیل، به صورت غیر حضوری به مردم عرضه شود و تمامی شعب بانکهای تعطیل باشند.

معاون وزیرکشور به بررسی های امروز قرارگاه در مورد آخرین وضعیت رعایت پروتکلهای بهداشتی اشاره نمود و اضافه کرد: امروز مقایسه ای در قرارگاه داشتیم و وضعیت رعایت پروتکلهای بهداشتی در بازه زمانی ۲۶ خردادماه تا دوم تیرماه را با بازه زمانی ۱۶ تا ۲۳ تیرماه مورد مقایسه قرار دادیم. نتیجه بررسی نشان داده است که میانگین رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور، در این دو دوره، از ۷۰ درصد به ۴۷ درصد رسیده و یعنی ۲۲ درصد کاهش داشته است. میانگین استفاده از ماسک در اماکن عمومی، در همین بازه زمانی از ۷۲ درصد به ۴۸ درصد رسیده است و مردم ۲۴ درصد زدن ماسک را کاهش داده اند. باید تاکید نمایم که این آمار در ارتباط با میانگین کشوری است.
به نقل از ایشان، متاسفانه مردم بسیاری از استان هایی که تا یک ماه قبل، رعایت پروتکل ها در آنها بالا بود، متاسفانه در این ایام گرفتار یک سقوط آزاد شده اند. پروتکل های فاصله گذاری هم از ۷۰ درصد به ۴۸ درصد رسیده و ۲۲ درصد کاهش داشته است و نهایتا؛ میانگین رعایت بهداشت فردی هم از ۷۵ درصد و با ۲۴ درصد کاهش، به ۵۱ درصد رسیده است. این یک اشکال جدی در این فرایند است و موید این حقیقت است که متاسفانه مردم پروتکلهای بهداشتی را رعایت نمی کنند.
وی افزود: مصوبات گوناگونی هم برای چگونگی و نحوه نظارت بر رعایت دقیق پروتکلهای بهداشتی ابلاغ گردیده است. به باعث مصوبات ستاد ملی؛ وزارت بهداشت با تشکیل کمیته عالی نظارت، مسئول نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی است. و به جهت اینکه این عزیزان بتوانند به مأموریت های خود به خوبی عمل کنند؛ همه ساز و کارهای لازم برای همکاری با این وزارت خانه پیشبینی و به دستگاههای ذیربط ابلاغ گردیده است. همچون سازمان تعزیرات حکومتی، اتاق اصناف و وزارت صنعت، معدن و تجارت و همینطور دادستانی کل کشور.
دین پرست افزود: در ابلاغیه های ستاد ملی و همینطور مصوبات قرارگاه عملیاتی، این اختیار و این حکم به وزارت بهداشت داده شده است که در هرجایی، تعللی در جهت اجرای مصوبات ستادملی دیده شد، متخلفین را به مراجع قضاییه معرفی نماید. حتی در مورد عملکرد دستگاههای دولتی نیز، در طول دو ماه گذشته، بر مبنای گزارشات سازمان حراست کل کشور، در ارتباط با روش اجرای طرح جامع مراجعین به دستگاه ها، بسیاری از دستگاه ها را از راه قرارگاه وبه خاطر عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی توبیخ کردیم و گزارش تخلفات مربوطه، به رئیس جمهور محترم هم گزارش شد.
دین پرست بیان داشت: در مورد اصناف شاهد یک دوگانگی در کشور هستیم، وقتی برخورد می نماییم مورد گلایه قرار می گیریم و آنگاه که برخورد نمی نماییم مورد اعتراض قرار می گیریم. باید دقت کنیم که در این شرایط، بیشترین فشار بر دوش بیشتر از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزا صنف فعال کشور است و باید به این نکته توجه نمود، وگرنه تعطیل کردن اصناف برای حکومت کاری ندارد. بلافاصله می توانیم تمام اصناف کشور را ببندیم، ولی حتما بایدموضوع ضرر و زیان وارده به آنها را هم مورد توجه قرار دهیم. فردی که واقعاً درآمدش از فعالیتش در همان روز تأمین می شود، چگونه باید با او برخورد نماییم.
وی ادامه داد: رئیس جمهور محترم در فروردین ماه سال گذشته، نامه ای را خدمت مقام معظم رهبری تقدیم و از ایشان درخواست شد که اجازه بفرمایند، مبلغ یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برای کمک به بخش صدمه دیده مشاغل، اجرای برنامه های مبارزه با کرونا و... تخصیص پیدا کند که رهبری هم با ابن درخواست موافقت فرمودند، آن هم در شرایط سخت تحریم ها.
معاون وزیر کشور بیان داشت: مبحث برخورد با اصناف، بسیار مهم و همانند یک تیغ دولبه است. تعداد کل بازرسی هایی که طی سه ماه گذشته انجام شده است، بالغ بر ۹۳۴ هزار مورد بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۲۶ درصد افزایش داشته است. همینطور جرائم تعیین شده برای اصناف در این دوره هم حدودا ۵۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به سال قبل ۳۶ درصد افزایش داشته است.
ایشان در ادامه اضافه کرد: وزارت بهداشت، در کنار تمامی فعالیتهایی که در حوزه بهداشت و درمان دارند، ریاست کمیته های نظارت و بازرسی از اصناف را هم عهده دار بوده و بر همین مبنا حداقل در هر هفته بیشتر از ۲۵۰ هزار بازدید از اصناف را انجام می دهند و بیشتر از ۱۱۰۰ صنف متخلف را پلمپ می کنند.
دین پرست به مبحث تعطیلی ادارات هم اشاره نمود و اضافه کرد: ادارات دولتی هم در این ایام تعطیل هستند و این تعطیلی ماهیت عمومی داشته و با توجه به این که مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، همتراز مصوبات شورایعالی امنیت ملی است، بنابراین لازم الاجرا بوده و هیچکس مجاز به نقض مصوبات و تخطی ازآن نیست.
دین پرست در مورد فعالیت اصناف در شهرهای قرمز اظهار داشت: در جلسه هفتاد و ششم ستاد ملی، مصوبه ای با عنوان تشدید اعمال محدودیت ها در شهر های قرمز ابلاغ گردیده است که طی آن تصریح شده است؛ ۷ صنف مشخص مطلقا حق فعالیت در شهرهای قرمز را ندارند که شامل رستوران ها و قهوه خانه ها، به صورت پذیرایی درفضای بسته ولی به صورت بیرون بر می توانند فعالیت کنند، تالارهای پذیرائی، سالن های سینما و تأتر، پاساژها و بازارهای سربسته، استخرهای سرپوشیده و باشگاه های بدن سازی، شهربازی و باغ وحش ها و نمایشگاه های عمومی و تخصصی می باشد.
او در آخر اضافه کرد: در مورد این که کدامیک از صنوف می توانند در این تعطیلات فعالیت نمایند؛ امروز نشستی در کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد در محل وزارت کشور وباحضور مسئولین اتاق اصناف کشور برگزار و مشخص شد که کدامیک از مشاغل در این ایام باز بوده و مجاز به فعالیت میباشند که بیشترین آنها در گروه صنفی تأمین مواد غذایی، داروخانه ها و بخش بهداشت و درمان است.
دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا ضمن اشاره به این که اگر شهری وضعیتش تغییر پیدا کند باید به صورت اتوماتیک مقررات در ارتباط با اعمال محدودیت ها در آن اعمال شود، اضافه کرد: طرحی با عنوان طرح مدیریت هوشمند اعمال محدودیت ها داریم که به صورت منظم، هر شهری که وضعیتش از حیث شیوع بیماری کرونا تغییر پیدا می کند، متناسب با آن وضعیت حضور کارکنان دولت یا فعالیت صنوف، کارگاه ها و بخش های خدماتی هم تغییر و اجرایی میگردد.
وی تصریح کرد: مطب ها بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی در این ایام، فعال خواهند بود و در این ۶ روز در تهران و البرز باز هستند.
منبع:

1400/04/31
14:16:39
5.0 / 5
612
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دارو , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری