میرجلال الدین كزازی:

توس شهری جهانی است

توس شهری جهانی است

به گزارش فقط سفر، میرجلال الدین کزازی در پشتیبانی از ثبت جهانی شهر توس نوشت: «توس نه فقط شهری ایرانی، شهری جهانی است و هر آینه، شایسته آن که در شمار شهرهای بزرگ جهان که در فرهنگ جهانی کارساز و اثرگذار بوده اند، جای بگیرد.»


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، پویشی (کمپینی) توسط تعدادی از فعالان فرهنگی در جهت اقدام برای ثبت جهانی توس، که مقبره حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر بلندآوازه ایران و خالق «شاهنامه» در آن واقع شده، شکل گرفته است. در این کارزار که بگفته برگزارکنندگانش بیش از چهارهزار امضا از جانب مردم برای آن جمع آوری شده، از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و استاندار خراسان رضوی خواسته شده تا اقدامات لازم برای ثبت جهانی این شهر صورت بگیرد.


میرجلال الدین کزازی، شاهنامه پژوه و استاد زبان و ادبیات فارسی در نوشتاری از ثبت جهانی توس حمایت کرده است: «توس یکی از کهن ترین و نامورترین شهرهای ایران است و در اوستا، نامه مینوی ایرانیان کهن در شمار شانزده سرزمین سپند، از آن سخن رفته است. توس یکی از کانون های شکوفان فرهنگ و ادب ایران بوده است و پروردگاه شمار بسیار از نامداران. از دیگر سوی توس جایی است که دل ایران در آن می تپد: ایرانی ترین ایرانی: آن که شاهکار بالاترین و گوهرین سخن پارسی و گرامی ترین آفریده و گرانمایه ترین پدیده فرهنگی ایران را: شاهنامه، پدید آورده است، در آن آرمیده است: زباناور ورجاوند بی مانند، اوستادان اوستاد فردوسی _ که یادش جاودان ماناد و روانش، در گرثمان، شاد!
از همین روی، توس نه فقط شهری ایرانی، شهری جهانی است و هر آینه، شایسته آن که در شمار شهرهای بزرگ جهان که در فرهنگ جهانی کارساز و اثرگذار بوده اند، جای بگیرد و ارج نهاده آید.»
منبع:

1400/04/21
23:35:34
5.0 / 5
229
تگهای خبر: ثبت , شهر , صنایع دستی , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری