رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران:

تهران در زمینه بهداشت، درمان و آموزش و پرورش پایین ترین سرانه را در كشور دارد

تهران در زمینه بهداشت، درمان و آموزش و پرورش پایین ترین سرانه را در كشور دارد

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران اظهار داشت: تهران در زمینه بهداشت، درمان و آموزش و پرورش پایین ترین سرانه ها را در کشور دارد.مسعود شفیعی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به این که سند آمایش استان تهران در ۱۶ ماده تدوین شده و در آن تکالیف بخش های مختلف مشخص شده است، اظهار داشت: این سند ماحصل خرد جمعی و نگاه عقلایی جمع کثیری از دانشگاهیان، صاحبنظران و اندیشمندان در این حوزه می باشد و بر اصل تمرکززدایی تدوین شده و اولولیت های ما نخست مباحث زیست محیطی و اجتماعی، دوم مباحث اقتصادی و مدیریتی سپس مباحث امنیتی است.

وی افزود: تهران حالا پایتخت سیاسی، اقتصادی، اداری و اجتماعی کشور است که باید این مسئولیت ها در گستره سرزمین ایران توزیع شود و سازوکاری برای نظارت بر اجرای سند نیز در نظر گرفته شده است که باید بطور منظم گزارش اقدامات در زمینه سند به دبیرخانه شورای عالی آمایش سرزمین ارسال شود. آمایش توزیع متوازن سه عنصر سرزمین، فعالیت و جمعیت را مورد توجه دارد و این نکته قابل تامل است که حالا با انفجار جمعیت در پهنه هشت دهم درصدی در این استان روبه رو هستیم.

شفیعی اشاره کرد: در سند آمایش تا سطح شهرستان ها الگوی استقرار جمعیت مشخص شده است و به دنبال نقش آفرینی تهران در زمینه دانش تخصصی و های تک هستیم. در سند، رقمی درباره جمعیت داده نشده است و امید داریم بتوانیم کارهایی که جنبه کمی نیروی انسانی را در نظر دارد از تهران خارج نماییم و مسلما یک شبه مسائلی که طی سال ها به وجود آمده رفع نمی گردد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران اشاره کرد: به دنبال کاهش آهنگ ورود جمعیت به تهران هستیم تا بتوانیم به شرایطی دست یابیم که مهاجرت و رشد جمعیت در استان را کاهش دهیم و به شرایط پایدار برسیم. در مقایسه میزان ضریب آب در دسترس باتوجه به سرانه جمعیت به رقمی بسیار نامطلوب می رسیم که همین مورد سبب تدوین سند خشکسالی در وزارت نیرو شده است و در برنامه ای میان مدت با روش های بهینه سازی مصرف آب به دنبال کاهش مصرف آب هستیم.

وی در آخر اظهار داشت: استان تهران از نظر توزیع اعتبارات در زمینه بهداشت و درمان و آموزش و پرورش پایین ترین سرانه ها را در کشور دارا است و با این وصف علت اشتیاق هموطنان به مهاجرت به این استان و تمرکز در این استان، بهره مندی از امکانات بیشتر نمی تواند باشد و مولفه های دیگری وجود دارد که باید برایش چاره اندیشی کرد.
1400/04/04
13:57:39
5.0 / 5
302
تگهای خبر: آموزش , پایتخت , شهر , مهاجرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری