رییس سازمان حج عنوان كرد

تكذیب گمانه زنی ها درباره سهمیه حج ۱۴۰۰

تكذیب گمانه زنی ها درباره سهمیه حج ۱۴۰۰

به گزارش فقط سفر رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه تا کنون سهمیه حج تمتع ۱۴۰۰ از جانب وزارت حج و عمره عربستان اعلام نشده است، اظهار داشت: هرگونه گمانه زنی در این حوزه تا اعلام رسمی طرف عربستانی حقیقت ندارد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، اخیرا رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر سهمیه حج ایران را ۱۵۰۰ نفر اعلام نموده و گفته است: عربستان اطلاع داده ۶۰ هزار زائر در حج تمتع سال جاری می توانند شرکت نمایند. باتوجه به نزدیک شدن روابط سیاسی، احتمال افزایش سهمیه ایران به دوهزار نفر هم وجود دارد.
اما بر مبنای خبر رسیده، علی رضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت در واکنش به این اظهارات، درباره احتمال برگزاری حج تمتع ۱۴۰۰ اظهار داشت: بمحض اعلام سهمیه حج ۱۴۰۰ سازمان حج و زیارت اطلاع رسانی لازم و دقیق را انجام می دهد و تاکید بر آن است متقاضیان اخبار را از منبع موثق دنبال کنند.
او با بیان اینکه حج سال قبل به علت انتشار کرونا و دسترسی نداشتن کشورها به واکسن با تصمیم کشور میزبان فقط محدود به حجاج عربستانی و خارجی های مقیم این کشور شد، اضافه کرد: سال جاری به علت تحولات در ارتباط با دستیابی به واکسن کرونا، وزارت بهداشت عربستان شرایطی را برای حج ۱۴۰۰ پیشنهاد داده است.
رئیس سازمان حج و زیارت اظهار نمود: بر مبنای تصمیم اتخاذشده مقرر است حج سالجاری با حضور ۶۰ هزار نفر از حجاج برگزار گردد و شرایطی هم برای حضور زائرین اعلام شده است.
او همچون این شرایط را نداشتن بیماری زمینه ای، میانگین سنی بین ۱۸ تا ۶۰ سال برای زائرین، تزریق دو دوز واکسن، دریافت تست کرونا ۷۲ ساعت پیش از اعزام و مانند آن اعلام نمود و اظهار داشت: تمهیداتی شامل داشتن مجوز اینترنتی برای ورود به حرمین و انجام طواف هم تدارک دیده شده و امیدواریم شرایط دقیق و کامل تر به همراه تعیین سهمیه کشورها هر چه زودتر اعلام گردد.
به قول رشیدیان، سازمان حج و زیارت مکاتبات و پیگیری های خویش را با طرف عربستانی انجام داده تا هر چه زودتر سهمیه جمهوری اسلامی ایران مشخص شود و برنامه های اجرایی برای اعزام زائرین همچون انعقاد قراردادهای مسکن، حمل و نقل، تغذیه و تدارکات و سایر برنامه ریزی ها صورت گیرد.
او با بیان اینکه در سالهای گذشته در این بازه زمانی قراردادهای در ارتباط با عملیات اجرایی حج منعقد و امکانات پزشکی هم منتقل شده بود، اظهار داشت: شرایط سال جاری بگونه ای است که نه تنها هنوز قراردادها منعقد نشده، بلکه سهمیه کشورها هم تخصیص نیافته و امیدواریم هرچه سریعتر این مهم روشن شود.
رئیس سازمان حج و زیارت ضمن اشاره به تهیه دستورالعمل های بهداشتی در ارتباط با فرایند حج از زمان پرواز زائرین، حضور در کشور میزبان و مناسک، بازگشت به کشور و غیره، اظهار داشت: ما دستورالعمل ها و داده های در ارتباط با سلامت و میانگین سنی زائرین را قبل از دستورالعمل وزارت بهداشت عربستان احصاء کرده بودیم و از لحاظ مباحث بهداشتی حساسیت ویژه ای را از ابتدا تا انتهای این سفر مدنظر قرار داده ایم.
رشیدیان از مهم ترین اقدامات سازمان حج و زیارت در یک سال قبل را بازبینی فرآیندهای اجرایی با تشکیل ۲۱ کارگروه ذکر کرد و اضافه کرد: با عنایت به تشکیل این کارگروه ها و تحولاتی که در سیستم های خدماتی و بهره گیری از نرم افزار در فعالیت ها صورت گرفته، شاهد ارتقاء بیشتر از پیش کیفیت خدمات، افزایش رضایتمندی و کاهش نیروی انسانی خواهیم بود و این خود تحولی شگرف در جهت بهبود خدمات رسانی به جامعه هدف به حساب می آید.

قول واکسیناسیون حاجی های ایرانی داده شده
او با تکیه بر اینکه سازمان حج و زیارت با هر شرایطی بعد از تعیین سهمیه، با لحاظ دستورالعمل ها و نظر ستاد ملی مقابله با کرونا آمادگی اعزام زوار را دارد، اظهار داشت: در مورد واکسیناسیون حجاج هم دکتر نمکی، وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی قول مساعد داده بود که بعد از انجام مذاکرات و تعیین سهمیه حج، در این رابطه رایزنی لازم انجام می شود.
او درباره مباحث بهداشتی و سلامت زائرین کشورمان اظهار داشت: ما همواره به مبحث سلامت زائرین توجه ویژه داشته ایم که بعنوان نمونه میتوان به اقدامات کارشناسی برای تغذیه، معاینات پیش از اعزام، حضور پزشک در کنار کاروان و سلامت زائرین اشاره نمود که بی گمان این اقدامات در حج ۱۴۰۰ به صورت خاص و برپایه پروتکلهای تدوین شده مورد توجه قرار می گیرد و امید است با دستورالعمل های اعلامی و تزریق واکسن شاهد حجی توأم با سلامت باشیم.

چه کسانی زودتر حج می روند؟
رئیس سازمان حج و زیارت درباره چگونگی تعیین اولویت اعزام در حج سال جاری با وجود ۷۴ هزار نفری که از سال قبل نام نویسی کرده اند، اظهار نمود: نخست اجرای دستورالعمل های وزارت بهداشت عربستان مطرح است، در مرحله بعد کسانی مشمول تشرف می شوند که اولویت فیش آنها جلوتر است تا رقم تخصیصی محقق شود.
او اضافه کرد: البته هر کس که در نوبت تشرف قرار گیرد، اما توانایی یا تمایل به اعزام در حج ۱۴۰۰ را نداشته باشد هم می تواند نوبت خویش را برای دوره های آینده حفظ کند.
رئیس سازمان حج و زیارت با یادآوری اینکه ۷۴ هزار نفر برای حج سال قبل ثبت نام کرده بودند و نوبت خویش را حفظ نموده اند و ما توانستیم با تصویب و تثبیت نرخ ارز به میزان ۹ هزار تومان، ارز مورد نیاز حج را به صورت حواله در بانک مرکزی نگهداری نماییم، اظهار داشت: ارز تخصیص یافته بی گمان به سود زائرین کشورمان بوده و برای آنها حفظ می شود و هر یک از متقاضیان هم که خواستار واگذاری فیش حج خود باشند می توانند فقط یک مرتبه با رفتن به سامانه "تشرف" اقدام نمایند.

احتمال گرانی حج ۱۴۰۰
رشیدیان همینطور درباره مطرح شدن مبحث افزایش قیمت حج ۱۴۰۰ اظهار داشت: ما تمهیدات لازم برای پیشگیری از این مورد را با دریافت مصوبه و تأمین میزان ارز مورد نیاز عملیات حج انجام داده ایم اما برخی مباحث بستگی به انعقاد قرارداد دریافت خدمات همانند خدمات هتلی، نقل، تغذیه و تدارکات و غیره دارد که در این رابطه منتظر نهایی شدن دستورالعمل کشور میزبان در مورد حج سال جاری و بعد از آن انعقاد قراردادها هستیم.
او با بیان اینکه قیمت سوخت و مالیات بر ارزش افزوده در کشور عربستان افزایش داشته و این امر در روند دریافت خدمات اثرگذار است، اضافه کرد: سال جاری بر مبنای دستورالعمل های بهداشتی شاهد کاهش تعداد نفرات در اتوبوس های شهری هستیم، ضمن آن که احتمال می رود اسکان تعداد نفرات در اتاق های هتل ها هم کاهش پیدا کند که همه این مباحث می تواند در افزایش هزینه ها مؤثر باشد.
رئیس سازمان حج و زیارت اظهار نمود: اگر سرانه ارزی دریافت خدمات برای هر زائر در مقایسه با میزان هزینه ارزی سالهای گذشته افزایش داشته باشد، طبیعتا هزینه تمام شده افزایش می یابد.
او تصریح کرد: در هر صورت تلاش بر آن است که قیمت ها افزایشی نداشته باشد، اما همه چیز منوط به نهایی شدن وضعیت حج و سپس انعقاد قراردادهای مسکن، تغذیه، نقل و غیره است.
رئیس سازمان حج و زیارت در مورد سفر زیارتی عمره مفرده هم اظهار نمود: عمره مفرده تابع تحول در روابط دو کشور و مشروط به بازگشایی سفارت یا سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در عربستان است که امید است با عنایت به مذاکرات صورت گرفته بین دو کشور و تحقق این شرط و رفع موانع، شاهد اعزام متقاضیان تشرف به عمره کشورمان که حدود ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر هستند، باشیم.
منبع:

1400/03/12
12:05:16
5.0 / 5
385
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری