آیا شهرها قربانی بیماری كووید-19 می شوند؟

آیا شهرها قربانی بیماری كووید-19 می شوند؟

خراسان رضوی در زمان شیوع بیماری همه گیر، خیلی از افراد از شهرهای بزرگ به مناطق دورتر با هزینه زندگی کمتر یا محیط های جذاب، نقل مکان کردند و بعید است خیلی از افراد باردیگر به شهرهای بزرگ بازگردند، اما امکان دارد که این مکان ها را دیگران اشغال کنند و شهرها با موجی از زندگی جدید مواجه شوند.


به نقل از سایکولوژی نیوز، با عنایت به شیوع بیماری کووید، خیلی از مشاغل احیانا دیگر بازگشایی نخواهند شد، اما با مشاغل جدید و با الگویی جدید که اقتصاددانان آنرا «تخریب خلاق» یا طوفان شومپیتری می نامند، جایگزین خواهند شد.
این روزها بسیار شنیده ایم که در شهرهای بزرگ با عنایت به تعطیلی خیلی از شغل ها و بیکاری، افراد برای کار به مکان هایی با آب وهوای بهتر و ارزان تر رفته اند، با این وجود، شهرهای بزرگ جذابیتی دارند که می تواند به غلبه بر بلایا کمک نماید. دورکاری در همه گیری، نشان داد که این مدل کارکردن بسیار کارآمد است. نتایج مطالعات نشان می دهد که افراد می توانند دورکاری را با بهره وری بالاتر انجام دهند و در کاهش ترافیک روزانه هم موثر باشند.
البته کارکنان خط مقدم مقابله با این بیماری همچنان باید فعالیت کنند و البته خیلی از افراد شاغل همچون مادران، ترجیح دادند که کارشان را رها و از کودک خردسال خود نگهداری کنند. شهرهای بزرگ در جهان مانند نیویورک و لس آنجلس بیشتر تحت تأثیر قرار گرفتند؛ این شهرها نه تنها با کاهش ساکنان مواجه گشتند، بلکه با مشکلاتی در موارد پذیرایی و رستورانی هم روبرو شدند که تأثیر مهمی بر کیفیت زندگی شهری داشته است. با اینکه درست است که خیلی از مشاغل به صورت موقت یا دائم تعطیل شده اند، اما نظردهی درباره این مورد هنوز زود است، چونکه این نخستین همه گیری و مشکلات اقتصادی نیست که برای شهرها بوجود آمده است.
با توجه به این که خیلی از افراد دورکاری می کنند و از شهرهای بزرگ مهاجرت کرده اند و در مکان های ارزان تر خانه خریده اند، امکان دارد هیچگاه به مکان اولیه برنگردند. با این وجود، کارفرمایان آنان، احیانا آنان را در دفاتر مرکزی شهری حفظ خواهند کرد، اما خانه هایی که آنان ترک کرده اند با افراد دیگری جایگزین خواهد شد که زندگی تازه ای را در شهرها بوجود می آورد. شهرهای بزرگ نسبت به شهرهای کوچکتر جذابیت بیشتری دارند و علل بسیاری وجود دارد که می توانند عرضه دهنده فرصت اقتصادی و مکان هیجان انگیز به منظور زندگی باشند. خیلی از شهرهای بزرگ از افراد سایر شهرها و مناطق هم استقبال می کنند.
یکی از مواردی که سبب جذابیت شهرها می شود، خلاقیت ساکنان آن است. ریچارد فلوریدا، محقق این بررسی اظهار نمود: افراد خلاق، قلب و روح اقتصاد مدرن مبتنی بر اطلاعات هستند، چونکه شرکتهای بزرگ از راه سرمایه های فکری آنان کسب درآمد خواهند کرد. شهرهای شکوفا محل زندگی شرکتهای مختلف خلاقی است که رشد اقتصادی را تقویت و ساکنان جدید را جذب می کنند اما شبکه از راه دور هیچ جایگزینی برای اتصال دنیای واقعی بین خلاقان نخواهد بود.
در این همه گیری، شهرهایی مانند نیویورک به سبب دورکاری و تعطیلی بعضی از مشاغل همچون تئاتر و رستوران، خیلی از سازندگان سرمایه های فکری را از دست داده است، اما چه اتفاقی، پس از همه گیری می افتد؟ خیلی از کارکنان که در این همه گیری به شهرهای دیگری رفته اند، بعید است که با عنایت به هزینه جابجایی باردیگر بازگردند. بااین حال، شهرها قویتر از این موارد هستند، چونکه توانسته اند پس از مواردی مانند رکود بزرگ (بحران مالی ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸) هم قویتر از گذشته عمل کنند.
نکته اصلی این است که با از بین رفتن افراد برجسته چه در تجارت و چه هنرهای خلاق، فرصت هایی برای سرمایه گذاری جدید و استعدادهای جدید ایجاد خواهد شد. خیلی از شهرها همیشه برای دو گروه از افراد (به دنبال فرصت اقتصادی و با استعدادهای غیرمعمول برای پیشرفت) جذاب خواهد بود. حتی اگر افراد متفاوت باشند، این مورد با افراد جوان تر، خلاق تر و متنوع تر تقویت خواهد شد.
منبع:

1400/03/11
10:36:51
5.0 / 5
277
تگهای خبر: خرید , شهر , كیفیت , مهاجرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری