ثبت ملی دودكش دانشگاه بوعلی

ثبت ملی دودكش دانشگاه بوعلی

همدان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان اعلام نمود: دودکش دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا و برج مراقبت فرودگاه در حوزه میراث صنعتی استان ثبت ملی شده اند.


علی مالمیر با حضور در دفتر ایسنا به مناسبت هفته میراث فرهنگی، بیان کرد: یکی از با اهمیت ترین و ذاتی ترین رسالت های میراث فرهنگی حفاظت، احیاء و معرفی مواریث فرهنگی شامل اشیاء منقول، غیرمنقول، میراث تاریخی، میراث ناملموس و میراث طبیعی است.
وی در گفت و گو با ایسنا، افزود: در حوزه میراث منقول در استان همدان ۲۳ هزار شیء موزه ای وجود دارد و قسمتی از آثار نیز در دیگر موزه های کشور نگهداری می شوند و این آثار می توانند در تداوم کاوش ها افزایش یابند.
مرمت بیش از ۱۷ هزار اثر تاریخی طی هشت سال گذشته
مالمیر بیان کرد: از سال ۹۳ تا ۹۹ بیش از ۱۴ هزار و ۷۰۰ مورد از این اشیاء موزه ای و اموال فرهنگی ساماندهی شده و ۱۷ هزار و ۵۶۹ مورد مرمت صورت گرفته است به همین علت وجود مخزنی امن با استانداردهای بین المللی برای استان همدان ضرورت دارد که علاوه بر این استان می تواند برای غرب کشور نیز کارکردهای داشته باشد.
وی اشاره کرد: پروژه مخزن امن از استانداردترین و باکیفیت ترین مخازن است و موزه منطقه ای غرب کشور نیز با حدود ۸۵۰۰ مترمربع فضا با سرعت خوبی نسبت به سایر موزه های منطقه ای مراحل ساخت خودرا طی می کند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان با اشاره به وجود بیش از ۲۱ موزه در سطح استان همدان مطرح کرد: در حوزه حفظ، احیاء و مرمت بناهای تاریخی در سالهای ۹۳ تا ۹۹ افزون بر ۳۶۷ مورد پروژه مرمتی داشتیم که در سال ۹۶ تعداد پروژه های مرمت به ۱۰۳ عدد رسید.
وی در ادامه با اعلان اینکه از مجموعه داران خصوصی حمایت می نماییم، مطرح کرد: از افرادی که مجموعه ای برای ارائه و تبدیل به موزه دارند، استقبال کرده و از آنها حمایت می نماییم.
شهرداری در مرمت بناهای تاریخی مسئول است
وی با اشاره به این که نیاز به مرمت بناهای تاریخی اهمیت زیادی دارد، اظهار نمود: یک سازمان به تنهایی نمی تواند این وظیفه را انجام دهد و سایر دستگاهها مانند شهرداری در این رابطه مسئول هستند؛ همین طور مردم بعنوان مالکان حقیقی اینطور بناها مطرح می شوند.
مالمیر در ادامه مطرح کرد: در حوزه تصویب حرائم آثار تاریخی از نظر تعداد حرائمی که مصوب شده یک چهارم آن در طول سالهای ۹۶ تا ۹۹ صورت گرفت و تعداد گمانه زنی و تعیین اسناد حریم خصوصاً در محوطه های تاریخی با شتاب بالا شکل گرفت.
مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان اشاره کرد: ۱۸۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی در استان همدان شناسایی شده که ۱۱۰۰ اثر شامل میراث ملموس و ناملموس و طبیعی به ثبت ملی رسیده و از این تعداد ۱۶۸ اثر در دولت فعلی اتفاق افتاده است.
ثبت ملی دودکش دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا و برج مراقبت فرودگاه
وی با اشاره به این که دودکش دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا و برج مراقبت فرودگاه در حوزه میراث صنعتی ثبت ملی شده اند، تصریح کرد: با تامین اعتباری که امسال صورت گرفت فاز اول دستکند سامن در هفته دولت راه انداری می شود و در دستکند ارزانفود نیز زیرساخت های لازم را فراهم خواهیم کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان با تاکید بر این که مانعی برای ثبت جهانی کاروانسرای تاج آباد وجود ندارد، اشاره کرد: موانعی که در اطراف این بنای باارزش است باید بعد از ثبت برطرف شود و مانعی برای ثبت بنا نیست.
احتمال فصل بعدی کاوش هگمتانه امسال یا سال آینده
وی درباره عملیات های کاوش در استان نیز بیان کرد: سال قبل یکی از با اهمیت ترین فصل های کاوش تپه هگمتانه انجام شد و امیدواریم امسال یا سال آینده با تامین اعتبار فصول بعدی کاوش را در این محوطه باارزش ادامه دهیم. علاوه بر این هم اکنون کاوش معبد لائودیسه نهاوند که یکی از با اهمیت ترین محوطه های استان شمرده می شود، در حال انجام می باشد.
مالمیر درباره پروژه عملیات کاوش در منطقه جهان آباد فامنین هم اظهار داشت: عملیات نجات بخشی در مجموعه جهان آباد صورت گرفته که جزء معدود یا تنها عملیات نجات بخشی در کشور بود که منجر به حفظ اثر شد و اقدامات حفاظتی نیز در این مجموعه انجام شده است.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان نیز با حضور در دفتر ایسنا، با اشاره به روند کار ثبت پرونده ثبت جهانی «منظر فرهنگی از هگمتانه تا همدان»، اظهار داشت: این پرونده روال خوبی دارد و باتوجه به حجیم بودن کار، نیازمند زمان است.
سیده مریم مختاری موسوی درباره اهمیت احیاء بناهای تاریخی مطرح کرد: احیاء بناهای باارزش و تغییر کاربری جدید گردشگری در شأن آنها می تواند به حفظ بناها کمک شایان توجهی کند و بعنوان نمونه برای حمام حاجی و حمام قلعه این اتفاق افتاده است.
کاروانسرای روحیه به فضای اقامتی و فرهنگی تبدیل می شود
وی افزود: مالکان بخش خصوصی تمایل زیادی به احیاء بناهای خود دارند؛ بعنوان مثال مالکان کاروانسرای روحیه در مجموعه بازار سنتی همدان در امر مطالعه تغییر کاربری بنا مشارکت داشتند تا به فضای اقامتی و فرهنگی تبدیل گردد.
مختاری موسوی با اشاره به این که در امتداد پشتیبانی از بافت های تاریخی تفاهم نامه هایی با مالکان بخش خصوصی منعقد می نماییم، اعلام نمود: هفته گذشته مرمت هشت بنای شهر همدان که مالک خصوصی دارند ابلاغ گردید.1400/03/05
11:23:19
5.0 / 5
287
تگهای خبر: استاندارد , ثبت , دستگاه , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری