سكونت ۳۶ درصد جمعیت استان تهران در بافت فرسوده

سكونت ۳۶ درصد جمعیت استان تهران در بافت فرسوده

استاندار تهران از سکونت 36 درصد جمعیت استان تهران در بافت فرسوده آگاهی داد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی در سی یکمین جلسه ستاد بازآفرینی شهری با اشاره به این که موضوع ستاد بازآفرینی و بافت های فرسوده موضوع مهم و راهبردی است گفت: استان تهران یک درصد از مساحت کشور را دارد که از این مقدار ۱۰ درصد مساحت استان در حوزه شهری در بافت فرسوده یا سکونتگاه های غیررسمی قرار دارد.

۱۵ هزار هکتار بافت های ناکارآمد و فرسوده در تهران

وی افزود: در این استان حدود ۱۵ هزار هکتار بافت های ناکارآمد و فرسوده وجود دارد که جمعیتی بیش از ۴.۵ میلیون نفر یعنی حدود ۳۶ درصد از جمعیت استان در این عرصه سکونت دارند.

استاندار تهران اضافه کرد: باتوجه به این شرایط باید نگاه ما به مسائل اجتماعی اولا باشد، چونکه اگر به مسائل اجتماعی شهروندان و سکونتگاه ها درحوزه شهری و روستایی و کشور بپردازیم دیگر به مسایل امنیتی سوق پیدا نمی نماییم. کاهش لطمه های اجتماعی و بزهکاری های اجتماعی در این مناطق با اتخاذ راهکارها و استقرار دفاتر تسهیل گری حائز اهمیت می باشد.

سالی ۲۰۰ هزار نفر به جهت مهاجرت به جمعیت تهران اضافه می شود
وی با اشاره به این که سیستم سلامت این بافت ها و سکونتگاه با مشکل مواجه می باشد، عنوان کرد: نبود شبکه جمع آوری فاضلاب و عدم شرایط مناسب برای عبور و مرور جهت حمل زباله ها، مشکلات زیست محیطی و بهداشتی این مناطق را به دنبال دارد.
وی افزود: برمبنای فاکتورهای رشد جمعیت میانگین باروری در کشور ۲ درصد و شاخص جهانی آن ۱.۷ درصد و در تهران ۱.۶ درصد است و این در حالیست که هرساله ۲۰۰ هزار به جهت مهاجرت به جمعیت استان اضافه می شود.

بندپی با تاکید بر این که دستگاه های خدمات رسان برمبنای قانون در حوزه ستاد بازآفرینی شهری باید در کنار شهرداری ها باشند اضافه کرد: می طلبد دستگاه های متولی در حوزه صدور سند فعال باشند تا این مشکل برطرف شود؛ چونکه ساکنین این مناطق تا سند مالکیت نگیرند امکان بهره مندی از این تسهیلات را ندارند.

استاندار تهران اشاره کرد: برمبنای قانون بودجه ۱۴۰۰ ارزش افزوده در استان تهران ۸۰۰۰ میلیارد تومان است و با پیشنهاد استان تهران و در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شهرداران می توانند از این ظرفیت برای ارتقای زیرساخت ها از قبیل فضای های آموزشی، بهداشتی، و اماکنی که اثر بخشی در مناطق هدف بازآفرینی دارند، اقدامات لازم را انجام دهند.

تهران، دومین استان محروم کشور در حوزه آموزشی و بهداشتی
استاندار تهران افزود: این مساله باید در شورای برنامه ریزی و توسعه استان مصوب شود تا از منابعی که می تواند قوه محرکه ای برای ستاد بازآفرینی شهری باشد در این عرصه بهره برد.

وی داشتن برنامه مطالعاتی در ستاد بازآفرینی را یک تکلیف دانست و اظهار داشت: مبنای کار ما باید مطالعه باشد و بصورت هدفمند و هوشمند در هزینه منابع در این عرصه اقدام نماییم، چونکه دیگر فرصت آزمون خطا نیست.

استاندار تهران اشاره کرد: به لحاظ رشد جمعیت فاکتورهای استان با هم برابری نمی کند و در خیلی از فاکتورهای اساسی همچون در حوزه آموزشی و بهداشتی دومین استان محروم کشور هستیم و انتظار می رود با لحاظ کردن شاخص جمعیت استان و هر آنچه قانون مشخص کرده است، اعتبارات برمبنای تبصره ماده ۱۸ چه به شهرداری تهران چه سایر شهرستان ها پرداخت گردد.1400/03/04
22:07:03
5.0 / 5
377
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دستگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری