جا ماندن ایران از دیپلماسی واكسن در گردشگری

جا ماندن ایران از دیپلماسی واكسن در گردشگری

فقط سفر: با نزدیک شدن فصل سفرهای تابستانی، درحالی که خیلی از کشورها دیپلماسی گردشگری بر پایه واکسن را آغاز نموده اند، در ایران برنامه ورود توریستهای خارجی هنوز مشخص نیست و مرزها حدود 15 ماه است که به روی گردشگران بسته مانده.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، اتحادیه اروپا که مدت ها است فقط به شهروندان هفت کشور اجازه داده برای تعطیلات یا به دلیلهای غیرضروری به ۲۷ کشور عضو این اتحادیه سفر کنند، با نزدیک شدن فصل پرسفر تابستان تصمیم گرفته مرزهایش را به روی مسافران از مبدأ کشورهای کم خطر به لحاظ انتشار ویروس کرونا، باز کند. از طرف دیگر «گواهی دیجیتالی کووید» را برای رفت و آمد گردشگران و شاغلان در میان کشورهای اتحادیه صادر کند.
قبل از این توافق کلی اروپا، خیلی از کشورها که اقتصادشان بر پایه گردشگری ست، تصمیم به بازگشایی مرزهای خود به روی گردشگران واکسینه شده و یا از مبدأ کشورهای کم خطر کرونا گرفته بودند؛ امارات متحده عربی، روسیه، یونان، اسپانیا، ایتالیا، قبرس و مالدیو همچون این کشورها هستند. کشورهای آفریقایی همچون کنیا، ماداگاسکار و تانزانیا نیز مدت هاست پذیرش گردشگران با دو تست کووید، هنگام ورود و خروج را آغاز نموده اند.
در میان کشورها، چین بیشتر از سایرین برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران و سفرهای غیرضروری ملاحظه و مقاومت نشان میدهد. البته که اقتصاد گردشگری داخلی در چین از رونق و گسترش فراوانی برخوردارست. وزارت حمل و نقل این کشور گزارش کرده که در تعطیلات عید بهاره چینی در سال ۲۰۲۱ حدود ۲۵۰ میلیون نفر در داخل این کشور سفر کرده اند. دولت چین که پیش بینی می کرد بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون چینی در آن تعطیلات به سفر روند، از مردم خواست از مسافرت اجتناب کنند. در چین تا کنون نزدیک به ۴۶۷ میلیون دوز واکسن کووید تزریق شده است. دولت این کشور اعلام نموده که روزانه به ۱۴ میلیون نفر واکسن تزریق می کند. سرعت در واکسیناسیون سبب شده در تعطیلات پنج روزه ماه می، همزمان با روز جهانی کارگر، بیش از ۲۰۰ میلیون چینی در داخل این کشور سفر کنند.
ترکیه نیز درحالی که حدود ۱۴ درصد از جمعیتش را واکسینه کرده، از دیپلماسی گردشگری بر پایه ایمنی واکسن آگاهی داده است. مهدی عباسی ـ کارشناس گردشگری و مدیر پیشین گردشگری منطقه آزاد ارس ـ در این زمینه به ایسنا می گوید: با شروع فصل گردشگری تابستان، وزارت فرهنگ و گردشگری و وزارت امور خارجه ترکیه، تماسهای فشرده و مکرری را با کشورهای گردشگرفرست، همچون روسیه، آلمان و انگلیس با هدف تشریح «الزامات گواهی گردشگری ایمن» آغاز نموده است. این اقدام برای نجات صنعت گردشگری در ترکیه انجام می شود.
او با استناد به گزارش روزنامه های ترکیه، اظهار می کند: روند واکسیناسیون کارکنان بخش هایی که با گردشگران در ارتباط هستند، تا اختتام ماه جاری تمام می شود. واکسیناسیون کارکنان حوزه گردشگری از ۷۰ درصد فراتر رفته است.
عباسی می گوید: نمایندگان حوزه گردشگری ترکیه معتقدند با تکمیل واکسیناسیون کارکنان صنعت گردشگری در این کشور، آنها در سطح بین الملل، یک مزیت رقابتی کسب می کنند.
موبررا ارسین ـ رئیس اتحادیه هتلداران ترکیه (TÜROB) ـ نیز با اشاره به اینکه مقامات دولتی این کشور تلاش گسترده ای برای گشودن ترافیک گردشگری در سطح بین المللی آغاز نموده اند، به یک روزنامه ترک گفته است: اختتام واکسیناسیون نیروهای فعال در بخش گردشگری ترکیه، سبب روحیه ای مضاعف برای این بخش خواهد شد. ضمن اینکه ابزار بازاریابی بسیار مهمی برای گردشگری ترکیه در سطح بین المللی شمرده می شود.
ارسین با اشاره به اینکه آنها انتظار دارند در آخر قرنطینه کامل ترکیه، تعداد افراد مبتلا به کرونا در این کشور کم شود، اظهار نمود: از آوریل ۲۰۲۱ واکسیناسیون کامل کارکنان فعال در بخش گردشگری شروع شده است. برنامه واکسیناسیون شامل راهنماهای حرفه ای و همین طور کارمندان شرکت های هواپیمایی، فرودگاه ها، مراکز اقامتی، آژانس های مسافرتی، رستوران ها، کافه ها، وسایل نقلیه تور و ترانسفر، مراکز تفریحات دریایی، پارک های موضوعی، مراکز برگزاری کنفرانس و مراکز هنری است. برنامه ریزی شده است که واکسیناسیون تمام پرسنل گردشگری در ترکیه تا اختتام ماه می به اتمام برسد. واکسیناسیون کارکنان این بخش اطمینان زیادی را در میهمانان داخلی و خارجی به وجود می آورد.
هدیه گورال گور ـ مدیرعامل یک گروه هتلی در ترکیه ـ نیز امیدوار است با واکسیناسیون کامل فعالان صنعت گردشگری در این کشور، سیگنال های گشایش سفرها از شروع تابستان دریافت شود. او به یک روزنامه چاپ ترکیه گفته است: ما در تلاش هستیم تا سریعا کار را شروع نماییم. یونان و اسپانیا مهم ترین رقبای ترکیه هستند، ما از نزدیک وضعیت رقبا را دنبال می نماییم و با شور و اشتیاق در حال مشاهده اقدامات بجای دولت ترکیه دراین زمینه هستیم. نقش صنعت گردشگری را در کاهش کسری بودجه به نفع اقتصاد ترکیه می دانیم. احیای باردیگر صنعت گردشگری بسیار مهم می باشد. کشوری مثل مصر که سهم اندکی در بازار گردشگری داشته و جایگاه چندانی در رزرواسیون سفر و هتل نداشته، حالا توانسته مورد توجه گردشگران اروپایی قرار گیرد، ما می خواهیم با واکسیناسیون و صدور گواهی گردشگری ایمن، خودرا از چنین رقبایی متمایز نماییم.
شکیب آوداگیچ ـ رئیس اتاق تجاری استانبول ـ هم با این پیش بینی که با شروع سفرهای تابستانه به ترکیه، درآمد ماهانه گردشگری در این کشور به ۷.۵ میلیارد دلار می رسد، اظهار داشت: لازم است برای تسریع در جذب توریستهای خارجی، تعداد مبتلایان کرونا به کمتر از پنج هزار نفر در روز برسد.
او با اشاره به برنامه ترکیه برای جذب ۳۰ میلیون گردشگر، اظهار نمود: حالا و بعد از اختتام قرنطینه کامل، اگر اقدامات را رعایت نکنیم، می توانیم با ۴۰ هزار و یا ۵۰ هزار مبتلا به کرونا مواجه شویم. ممکنست با دشواری هایی روبه رو شویم که فراتر از مشکلات امروز باشد. بدین سبب ما باید با همدلی و تلاش، بر این روند به موثرترین روش غلبه نماییم.
در ایران نیز فعالان گردشگری از دولت درخواست کرده بودند واکسیناسیون صنعت گردشگری را در اولویت قرار دهد. معاون گردشگری در همین رابطه گفته است: موضوع در اولویت قرار گرفتن واکسیناسیون کرونا ویژه فعالان گردشگری بوسیله دو مسیر وزارت بهداشت و شرکت های تولیدکننده واکسن داخلی در حال پیگیری است.
تیموری همین طور گفته که درباره اجازه ورود به اتباع کشورهایی که واکسینه شده اند و به صورتی تهدید و نگرانی برای جامعه ایرانی ایجاد نمی کنند، با وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت و رئیس جمهوری مکاتباتی داشته است.
درخواست برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران واکسینه شده از سال قبل مطرح شده، اما هنوز پاسخ مشخصی به آن داده نشده است. ایران همزمان با شیوع ویروس کرونا صدور ویزای توریستی را برای اتباع خارجی متوقف کرده است. فعالان گردشگری می گویند نداشتن برنامه مشخص برای بازگشایی مرزها و ازسرگیری باردیگر صدور ویزا سبب شده خیلی از گردشگران که قبلا قصد سفر به ایران داشتند، مقاصد دیگری را جایگزین کنند.
منبع:

1400/03/01
21:04:14
5.0 / 5
581
تگهای خبر: تفریح , توریست , حمل و نقل , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری