آماری از تخریب، حفاری و سرقت آثار تاریخی

آماری از تخریب، حفاری و سرقت آثار تاریخی

فقط سفر: سرقت، تجاوز به حریم، تخریب و حفاری بدون مجوز آثار تاریخی، بر طبق آمار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در سال 98 با افزایش قابل توجهی روبه رو شده است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، درحالی که مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی وزارت میراث فرهنگی گفته تخریب عمدی آثار تاریخی در یک سال اخیر کاهش داشته، اما آمارهای همین وزارتخانه نشان میدهد در سال ۹۸، که هنوز ویروس کرونا پدیدار نشده و کارهای میراث فرهنگی رو به تعطیلی نرفته بود، میزان تخریب، تجاوز به حریم ها و سرقت آثار تاریخی افزایش داشته است.
هرچند سیدهادی احمدی روئینی در نشست خبری هفته میراث فرهنگی، معترف شد: حفاری های بدون مجوز در همین یک سال افزایش داشته و حتی مرگ حفاران بدون مجوز هم بیشتر شده است. البته او آماری نمی دهد، اما وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سالنامه آماری که وضعیت میراث فرهنگی در سال ۹۸ را تشریح کرده، تایید می کند که تا سال پیش از کرونا، حفاری های بدون مجوز به ۶۰۶ مورد رسیده، درحالی که یک سال قبل تر از آن، ۴۸۹ حفاری بدون مجوز اتفاق افتاده است.


میزان تجاوز به حریم آثار غیرمنقول یا بناها و محوطه های تاریخی هم در سال ۹۸ بیشتر شده و به عدد ۳۲۹ رسیده، درحالی که ۱۹۹ مورد تجاوز به حریم در سال ۹۷ ثبت شده است.
آمارهای وزارت میراث فرهنگی نشان میدهد تعداد تخریب بناها و محوطه های تاریخی نیز در سال ۹۸ با افزایش روبه رو بوده است. در آن سال، ۲۴۵ مورد تخریب شناسایی شده است.
بیشترین تجاوز به حریم به ترتیب در استان های آذربایجان غربی، کرمانشاه، اصفهان، زنجان و فارس اتفاق افتاده است. همین طور استان های آذربایجان غربی و خوزستان شاهد بیشترین تخریب آثار تاریخی بوده اند.
بیشترین حفاری های بدون مجوز هم در اردبیل، فارس، قزوین و مازنداران رخ داده است.
بطور کلی، استان آذربایجان غربی بالاترین رکوردها را در تخلفات آثار تاریخی غیرمنقول در سال ۹۸ داشته است. آثار تاریخی غیرمنقول شامل بناهای تاریخی واجد ارزش، مکان ـ رویدادها، عرصه ها و محوطه های تاریخی و فرهنگی است.


اما در رابطه با جرایم مقابل آثار منقول ـ هـر شـیء تـاریخـی، فرهـنگـی و هـنری کـه قـابلـیـت نقـل و انـتقـال دارد ـ، سرقت و قاچاق اموال تاریخی در سال ۹۸ افزایش قابل تأملی داشته است. طبق اطلاعات همین سالنامه آماری (۹۸)، ۳۲ مورد سرقت آثار تاریخی شناسایی شده، درحالی که سال ۹۷ تعداد سرقت های ثبت شده چهار مورد بوده است.
همین طور ۲۹ مورد قاچاق اموال تاریخی در سال ۹۸ ضبط شده است. اطلاعات آماری از میزان قاچاق آثار تاریخی در سالهای قبل ثبت نشده است.
علاوه بر این، استفاده بدون مجوز از فلزیاب رشد فزاینده ای داشته است. طبق این آمارها، ۲۲۰ مورد استفاده بدون مجوز از فلزیاب در سال ۹۸ ثبت شده، درحالی که در سال پیش از آن، میزان استفاده از فلزیاب ۱۷۱ مورد بوده است. مازندران، گلستان و خوزستان نیز به ترتیب بیشترین آمار استفاده بدون مجوز از فلزیاب را داشته اند.


منبع:

1400/02/31
18:22:15
5.0 / 5
602
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری