حمایت ایتالیایی ها از تخت جمشید

حمایت ایتالیایی ها از تخت جمشید

به گزارش فقط سفر پژوهشكده حفاظت و مرمت آثار تاریخی – فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در زمینه مستندنگاری و حفاظت و مرمت آثار محوطه میراث جهانی تخت جمشید و منظر فرهنگی آن با مرمت گران ایتالیایی همكاری می كند.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، در شرایطی كه تیم دیرینه شناس ایتالیایی از چند سال قبل به صورت مشترك با تیم دیرینه شناس ایرانی در تخت جمشید با هدف بررسی و كاوش در شهر پارسه بررسی و مطالعه انجام می دهند، از جانب دیگر یكی دو ماه گذشته هم رئیس دانشگاه هنر شیراز اعلام كرد؛ یك خیر ایتالیایی برای حفاظت از تخت جمشید ۲۵۰ هزار یورو پرداخت می كند.
كامران احمدی، رییس پژوهشكده حفاظت و مرمت آثار تاریخی ـ فرهنگی هم دوشنبه ۱۸ دی، خبر از آغاز مستندنگاری، حفاظت و مرمت آثار محوطه میراث جهانی تخت جمشید و منظر فرهنگی آن با همكاری مرمت گران ایتالیایی می دهد.
او می گوید: در جهت توسعه همكاری های علمی، آموزشی، پژوهشی و فنی بین پژوهشكده حفاظت و مرمت آثار تاریخی ـ فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و موسسه مرمتگران بدون مرز ایتالیا، یادداشتِ تفاهم همكاری مبادله شد.
وی از اهداف اصلی این یادداشت تفاهم را مستندنگاری، حفاظت و مرمت آثار در محوطه میراث جهانی تخت جمشید و منظر فرهنگی آن اعلام می كند.
به گفته احمدی به نقل از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ برپایه این تفاهم نامه طرفین در زمینه پژوهش و تحلیل داده های گردآوری شده و همینطور توسعه بانك اطلاعاتی در رابطه با آثار همكاری خواهند كرد.
او با تاكید بر این كه این یادداشت تفاهم از پاییز امسال (۱۳۹۶) به مدت پنج سال اعتبار دارد، اظهاركرد: آموزش پژوهشگران جوان در زمینه حفاظت، مرمت، چاپ و انتشار دستاوردها از دیگر موضوعات مورد تفاهم در این همكاری است.
آذرماه امسال هم علی رضا عسكری چاوردی، رئیس دانشگاه هنر شیراز به انعقاد تفاهم نامه های مختلف حفاظتی و مرمتی با دانشگاه های ایتالیا اشاره كرده و اظهار داشته بود: مستند نگاریِ حفاظت دیرینه شناسی و مرمت در مجموعه جهانی تخت جمشید در دستور كار است و طبق برنامه ریزی های به عمل آمده تفاهم نامه جدیدی هم بزودی در این حوزه ها با ایتالیایی ها منعقد می گردد.
همچنین در آن زمان او از كمك و حمایت یك خیر ایتالیایی برای ادامه ی حفاظت از مجموعه جهانی تخت جمشید اطلاع داده و اعلام نموده بود؛ یك خیر ایتالیایی بالغ بر ۲۵۰ هزار یورو برای اقدامات حفاظتی تخت جمشید هزینه خواهد كرد؛ این رقم بعنوان مجموعه كارهای حفاظتی در تخت جمشید هزینه خواهد شد.
این صحبت ها در حالی مطرح می شوند كه اوایل خرداد ۱۳۸۸، هم وزارت میراث و فعالیت های فرهنگی جمهوری ایتالیا، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری؛ تفاهم نامه ای با هدف حفاظت و مرمت آرامگاه كوروش در پاسارگاد و حفاظت و نگهداری مجموعه های موزه یی، امضا كرده اند.
در همان زمان هم پایگاه اینترنتی ایتالی مگ، اعلام كرد؛ «ساندرو بوندی (Sandro Bondi) وزیر فرهنگ و آثار تاریخی ایتالیا از مرمت مقبره ی كوروش كبیر در قالب پروژه ای مشترك بین مرمت گران ایرانی و ایتالیایی در مدت دوسال اطلاع داده است. »


 

1396/10/18
18:16:32
5.0 / 5
4919
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری