كرونا نفس های صنعت نوپای بوم گردی را به شماره انداخت

كرونا نفس های صنعت نوپای بوم گردی را به شماره انداخت

فقط سفر: همدان بر طبق آمار شورای جهانی گردشگری و سفر ۵۰ میلیون شغل مربوط به صنعت گردشگری در سراسر جهان به سبب کرونا از بین خواهد رفت.


گویی «کرونا» شور و شوق صنعت سبز گردشگری را به نفس هایی خسته و ناخوش احوال مبدل کرده و تن نحیف آنها را شکننده ساخته است. کرونا نشان داد خانه های بوم گردی چون نوزادی نوپا احتیاج به حمایت دارند و در صورت عدم حمایت قطعا باید منتظر خاموش شدن یک به یک چراغ صنعت سبز گردشگری این خانه ها بود، صنعت جدیدی که تا قبل از کرونا می رفت تا بعنوان یکی از مشاغل مولد و اشتغال زا و البته درآمدزا و فانتزی اشتغال پایدار را با مهاجرت های معکوس برای جوانان روستا رقم بزند و با توسعه پایدار گردشگری و تقویت بوم گردی ضمن کمک به ایجاد فضایی برای لذت گردشگران از حضور در اقامتگاه های سنتی و از جنس طبیعت، زمینه را برای حفظ و احیای بافت های قدیمی و پرارزش کشور هم مهیا سازد.
اما حالا فعالان این عرصه در ایام درگیری با شیوع کرونا از احوال ناخوش اقامتگاه های بوم گردی و عدم توان بازپرداخت اقساط تسهیلات بانکی می گویند. در این بین اکوتوریسم و صنعت سبز گردشگری استان همدان و به تبع آن شهرستان اسدآباد هم از صدمه های کرونا بی نصیب نمانده و نفس خسته خانه های بوم گردی آن به شماره افتاده است و روزگار اقتصادی را به سختی می گذرانند.
رئیس انجمن صنفی اقامتگاه های بوم گردی استان همدان در اینباره به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: در تعطیلات نوروز کمتر از ۱۰ درصد ظرفیت کل اقامتگاه های بوم گردی سطح استان پذیرش میهمان داشته اند.
مهدی غنی پارسا با اشاره به اینکه در عید سال جاری اقامتگاه های بوم گردی سطح استان حتی یک نفر پذیرش نداشته و اگر هم داشته، جسته و گریخته بوده است، اضافه کرد: در سطح استان همدان هم اکنون ۲۳ اقامتگاه بوم گردی فعال وجود دارد که به دلیل انتشار کرونا و رکود جذب و پذیرش میهمان در تعطیلات عید و عدم توانایی در پرداخت هزینه های جاری به ناچار مجبور به تعطیلی شده اند.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه با عنایت به رعایت پروتکل ها هیچ موردی از مسافران اقامتگاه های بوم گردی و پرسنل و همکاران اقامتگاه ها و سایر مراکز از این دست در استان همدان گرفتار کرونا نشده اند، تصریح کرد: کلیه مجموعه اقامتگاه های بوم گردی استان توسط انجمن صنفی اقامتگاه های بوم گردی و هم میراث فرهنگی تحت نظارت و کنترل قرار داشتند و برای میهمان پذیری در تعطیلات عید با عنایت به این که این اقامتگاه های مجاز دارای مجوز رسمی هستند، کد ملی افراد میهمان در سامانه جانا در ارتباط با میراث فرهنگی ثبت شده و از این طریق میتوان صحت و سقم گفته های بنده را بررسی و ملاحظه کرد چه تعداد از افراد در این اقامتگاه ها گرفتار کرونا شده اند؟
غنی پارسا تصریح کرد: در اقامتگاه های بوم گردی برپایه پروتکلهای بهداشتی نهایت دقت در جهت سلامتی همکاران و مسافران انجام می گیرد و در تعطیلات عید نهایت حساسیت را در کل مجموعه اقامتگاه های بوم گردی شاهد بودیم.
وی با تاکید بر اینکه در شرایط کرونا هم با رعایت پروتکل ها کنترل و حساب شده و تحت نظارت های دقیق میتوان صنعت سبز گردشگری استان را حفظ نموده و به نظاره خاموش شدن چراغ گردشگری خانه های بوم گردی ننشینیم، افزود: با راهکارهای جدی و لازم توسط دولت باید بانک ها تحت کنترل قرار گرفته و قانع شوند که حداقل تنفس و امهال را به اقامتگاه های بوم گردی در جهت بازپرداخت اقساط عقب افتاده خود بدهند چونکه این امر قانون است و بانک ها موظف به تبعیت از قوانین هستند و این قوانین در ارتباط با کشور دیگری نیست که بانک ها بخواهند تصمیمات ستاد کرونا را در این شرایط غیرعادی پشت گوش انداخته و نسبت به عدم امهال پافشاری و اصرار داشته باشند.
غنی پارسا همینطور با تاکید بر اینکه حتما نباید کمک های صندوق ستاد حوادث غیرمترقبه برای سیل و زلزله باشد، مطرح کرد: از راه ستاد حوادث غیرمترقبه هم دولت می تواند در شرایط موجود با کمک این صندوق به کمک صنعت سبز گردشگری آمده و در شرایط کرونا و صدمه های آن اقامتگاه های بوم گردی را حمایت کند.
رئیس انجمن صنفی اقامتگاه های بوم گردی استان همدان بیان نمود: با عنایت به وضعیت کرونا و محدودیت های کرونایی و مسدود بودن راه ها اقامتگاه های بوم گردی سطح استان به تبع سراسر کشور هم اکنون دارای میهمان و مسافر نبوده و عملاً تعطیل هستند.
وی ضمن اشاره به صدمه کرونا به خانه های بوم گردی اضافه کرد: هم اکنون خیلی از اقامتگاه ها به دلیل صدمه های کرونایی و رکود وضعیت گردشگری و عدم توانایی در پرداخت هزینه های جاری اقامتگاه های بوم گردی خود قادر به ادامه فعالیت نبوده و بازپرداخت اقساط وام های اشتغالزایی و هم تسهیلات کرونایی برای آنها به دغدغه ای بزرگ تبدیل شده است که برپایه دستورالعمل ستاد کرونا قرار بود این وام ها توسط بانک ها امهال داده شوند اما بانک ها عملاً زیر بار نرفتند.
غنی پارسا افزود: هم اکنون اقامتگاه های بوم گردی سطح استان به شدت تحت فشار قرار دارند و مدام به ضامن ها در ارتباط با دیرکرد اقساط تسهیلات توسط بانک ها گزارش داده می شود که برای حل این مشکل با سازمان بازرسی میراث فرهنگی، استانداری و حتی با معاون گردشگری وزارت خانه مستقیم در این رابطه در ارتباط هستیم.
وی ضمن اشاره به اینکه اقامتگاه های بوم گردی این روزها چشم انتظار برنامه ریزی های پویا و هوشمند هستند، خاطرنشان کرد: برای جبران خسارت حداقل ترین کار این بوده که از راه ستاد حوادث غیرمترقبه برای کمک به گردشگری اقدامی صورت گیرد.
وی مطرح کرد: به دلیل شرایط موجود هم اکنون اقامتگاه های بوم گردی سطح استان یکی بعد از دیگری برای همیشه از چرخه صنعت سبز گردشگری خارج شده و اعلام تعطیلی می کنند که در همین راستا تابحال دو مورد از اقامتگاه ها رسما اعلام تعطیلی کرده اند.
غنی پارسا ضمن اشاره به تعطیلات نوروز سال جاری و برنامه ریزی های لازم برای فعالیت خانه های بوم گردی با رعایت پروتکل ها با عنایت به تصمیم ستاد کرونا و شادمانی امیدبخش صاحبان خانه های بوم گردی در جهت روشن شدن باردیگر چراغ گردشگری و میهمان پذیری خانه های بوم گردی اظهار داشت: متأسفانه به علل برخی اطلاع رسانی های نادرست در خصوص عدم میهمان پذیری خانه های بوم گردی به دلیل شرایط کرونا خیلی از خانه های بوم گردی در تعطیلات عید ۱۴۰۰ باز هم با کسادی بازار روبرو شده و امید خانه های بوم گردی باردیگر به بن بست برخورد.
وی تصریح کرد: هم اکنون از زمان سیل و بارندگی های سیل آسای نوروز سال ۹۸ تابحال چراغ اقامتگاه های بوم گردی سطح استان رو به ناخوشی بوده و باید برای مداوای این حال ناخوش خانه های بوم گردی سطح استان همدان تدبیری اندیشیده شود در غیر این صورت باید به نظاره خداحافظی صنعت سبز گردشگری استان بنشینیم.
غنی پارسا بیان نمود: برای مداوای ناخوش احوالی خانه های بوم گردی احتیاج به نسخه ای شفابخش و حمایت همه جانبه از وزارت میراث فرهنگی تا وزارت بهداشت، استانداری ها و فرمانداری ها بوده تا در کنار حمایت ها با رعایت پروتکلهای بهداشتی بتوانند همچون گذشته به فعالیتهای خود ادامه داده و صنعت سبز گردشگری استان و کشور را حفظ نموده و رونق بخشند ضمن اینکه باید از الان به فکر صنعت سبز گردشگری در دوران پساکرونا هم باشیم.
وی ضمن اشاره به لزوم پشتیبانی و پشتیبانی از فعالان این بخش افزود: باید توجه داشت که هنوز خطر انتشار کرونا وجود دارد و باید هر اقدامی در این حوزه با توجه و رعایت پروتکلهای بهداشتی صورت گیرد، اما آنچه بدیهی است ضرورت ایجاد ظرفیت لازم برای توسعه گردشگری در این بخش ضمن رعایت پروتکل ها است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسدآباد هم ضمن اشاره به تعطیلی تمامی خانه های بوم گردی و سفره خانه های سنتی روستاهای هدف گردشگری شهرستان به دلیل شرایط کرونا اظهار داشت: متأسفانه از آغاز سال تابحال به دلیل تداوم شرایط کرونا و محدودیت های جدید کرونایی خانه های بوم گردی شهرستان به تبع خانه های بوم گردی سراسر کشور جذب مسافر نداشته اند و این امر اوضاع گردشگری روستاهای هدف را ناخوش احوال کرده است.
کامران اکبری شایگان در گفتگو با ایسنا، خاطرنشان کرد: خانه های بوم گردی هم اکنون در کنار کسادی و رکود بازار گردشگری درگیر پرداخت تسهیلات کرونایی خود بوده و به دلیل شرایط بد اقتصادی خود قادر به پرداخت اقساط تسهیلات خود نیستند و بانکهای عامل هم در این رابطه کمک لازم را با آنها در ارتباط با معوقات و یا امهال بانکی ندارند که نیاز است در این حوزه برای مرتفع شدن مشکل خانه های بوم گردی با بانک ها چاره ای اندیشیده شود.
مسئول یکی از خانه های بوم گردی روستای گردشگری ملحمدره شهرستان اسدآباد هم به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: بیشترین صدمه از کرونا را خانه های بوم گردی دیده اند و با اینکه هم اکنون فعال می باشند اما به دلیل بسته بودن راه ها عملاً مسافری نداشته و در تعطیلی به سرمی برند.
لیلا حسینی ضمن اشاره به اینکه در تعطیلات نوروز سال جاری اقامتگاه بوم گردی تنها دارای ۲۵ مسافر برای اقامت شبانه بوده است، خاطرنشان کرد: تنها منبع درآمد بنده از محل این اقامتگاه بوم گردی بوده و هم اکنون با عنایت به شرایط موجود به نان شب خود هم محتاج شده ایم و بازپرداخت اقساط تسهیلات کرونایی هم برایمان غیر ممکن شده است.
وی با اشاره به اینکه سنگینی سایه کرونا تمامی خانه های بوم گردی روستای ملحمدره را گرفتار مشکل کرده و این در حالیست که هر ساله روستای ملحمدره معروف به ماسوله غرب کشور پذیرای میهمانان بسیاری بود، مطرح کرد: هم اکنون روستای ملحمدره دارای چهار خانه بوم گردی بوده که از این تعداد تنها دو خانه فعال می باشند و این دو هم به دلیل نبود مسافر و میهمان اقامتی عملاً تعطیل به شمار می روند.
حسینی ضمن اشاره به اینکه به دلیل بسته بودن راه ها حتی از سطح استان همدان هم مسافر نداریم، تصریح کرد: برای عبور از این وضعیت و کاسته شدن از دغدغه های اقتصادی صاحبان اقامتگاه های بوم گردی در زمینه بازپرداخت اقساط بانکی نیاز است دولت بانک ها را متقاعد به موافقت با امهال بازپرداخت اقساط وام های خانه های بوم گردی در زمینه تسهیلات کرونایی و اشتغالزایی کرده و هم تسهیلات مناسب تر با نرخ سود کمتری را برای این اقامتگاه ها به جهت حمایت درنظر بگیرد.
وی بیان نمود: تسهیلات کرونایی شش میلیون تومانی را پارسال دریافت کرده ام و به دلیل نیمه تعطیل بودن اقامتگاه بوم گردی خود و کاهش درآمد هم اکنون توان باز پرداخت اقساط این تسهیلات با نرخ سود ۱۲ درصد را ندارم.
مسئول یکی از سفره خانه های سنتی روستای گردشگری ملحمدره هم در گفتگو با ایسنا، وضعیت و شرایط سفره خانه سنتی خویش را در شرایط کرونا ناخوش احوال عنوان نمود و خاطرنشان کرد: از زمان انتشار کرونا اقامتگاه های بوم گردی و سفره خانه های سنتی در حال در جا زدن بوده و هزینه های دخل و خرج با هم همخوانی ندارد.
ابوالفضل ابراهیمی ضمن اشاره به ناتوانی اقامتگاه های بوم گردی در بازپرداخت اقساط بانکی خود و به صفر رسیدن درآمد اقامتگاه های بوم گردی با چنین وضعیتی خاطرنشان کرد: برای راه اندازی سفره خانه سنتی در روستای گردشگری ملحمدره بخشی از اعتبار را از راه دریافت تسهیلات بانکی تأمین کرده بودیم که در شرایط کرونا و نبودن میهمان و مسافر قادر به بازپرداخت اقساط نیستیم و این در حالیست که ماهیانه باید ۱۲ میلیون تومان قسط بدهیم ضمن اینکه در این شرایط هزینه بیمه را هم باید از جیب خود پرداخت کنم.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه به دلیل شرایط کرونا چهار تا پنج نفر از نیروهای سفره خانه ام بیکار شده اند، مطرح کرد: در این وضعیت نیاز است بانک ها با مشتریان خود مدارا کرده و نسبت به امهال اقساط بانکی آنها اندکی تأمل کنند.
ابراهیمی خواهان حمایت و برنامه ریزی در جهت گردشگری هایی منعطف در ایام شیوع کرونا و یا حمایت های مناسب از فعالان این عرصه در ایام درگیری با شیوع کرونا شد.
مسئول یکی از خانه های بوم گردی گردشگری ترخین آباد شهرستان اسدآباد هم که از دو سال پیش خانه پدری را به اقامتگاه تبدیل نموده، اظهار داشت: در حالیکه خانه بوم گردی ام زیرنظر اداره میراث فرهنگی در تعطیلات عید نوروز دارای تور مجاز بوده، اما از نظر جذب میهمان و مسافر تعریفی نداشته و با عنایت به این شرایط هم اکنون به دلیل نبود مسافر عملاً تعطیل می باشد.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، حال که مشخص نیست کرونا چه زمانی سایه سرد و سنگینش را از روی صنعت سبز گردشگری برخواهد داشت باید توسط مسؤلان امر نسخه ای شفابخش برایش پیچید و چاره ای تدبیر کرد و با راه اندازی اتاق فکر به فکر نجات این صنعت باشیم و اجازه ندهیم این صنعت نو با تعطیلی و برچیده شدن به دلیل وضعیت سخت اقتصادی در شرایط کرونا از رونق و رمق بیفتد.
منبع:

1400/02/19
15:30:19
5.0 / 5
521
تگهای خبر: برند , بوم گردی , ثبت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری