برگزاری سنت های ماه رمضان در سایه كرونا

برگزاری سنت های ماه رمضان در سایه كرونا

خراسان رضوی هر ساله بیشتر از یک میلیارد مسلمان در سرتاسر جهان روزه می گیرند. ماه رمضان، ماهی مقدس است که ریشه در سنت، دین و تاریخ دارد و مسلمانان سراسر جهان با برگزاری مراسم ویژه و خاص منطقه خود، این آیین را به نسل های بعد انتقال می دهند.


برای دومین سال متوالی، مسلمانان در سرتاسر جهان در بین بیماری همه گیر کووید- ۱۹ وارد ماه رمضان شده اند. در حالیکه امید برای برگزاری بهتر مراسم در این ماه بود، اما در خیلی از کشورها مساجد تعطیل و محدودیت هایی برای کاهش شیوع این بیماری در ماه رمضان در نظر گرفته شده است.
شاید بیماری همه گیر کووید- ۱۹ منجر به تعطیلی مساجد و اجتماعات در سحر و افطار ماه رمضان شده است، اما افراد همچنان برای برگزاری این سنت دیرینه روحیه قوی دارند و با استفاده از واکسن و آگاهی بیشتر افراد نسبت به بیماری، بعضی از محدودیت های شدید، اندکی کاهش یافته است.
در ماه رمضان سال قبل خیلی از مراسم مانند برگزاری نماز تراویح در مساجد (سنت ۶۸ ساله مصری) متوقف گردید. البته پس از آن با کاهش محدودیت ها، مساجد باردیگر باز شدند اما نمازگزاران فقط در زمان کوتاه در آن حضور پیدا می کردند. مراسم ماه رمضان سالجاری هم همزمان با شیوع موجی از این بیماری همراه و با عنایت به محدودیت های در نظر گرفته شده، مقررات برگزاری مراسم در این ماه در کشورهای مختلف متفاوت شده است. مهم ترین نگرانی این است که برگزاری بعضی از مراسم در این ماه منجر به افزایش تعداد مبتلایان و آمار مرگ ومیر شود.
بعنوان مثال، در پاکستان، مقامات با وضع قوانینی که شامل ممنوعیت نمازگزاران بالای ۵۰ سال و استفاده از ماسک است اجازه می دهند مساجد در ماه رمضان باز بمانند. کشور افغانستان این امر را به عهده نمازگزاران گذاشته تا مراقب یکدیگر باشند، فاصله خویش را حفظ کنند و در صورت احساس بیماری از مساجد دور بمانند. مراسم افطاری در مصر هم برای دومین سال متوالی قربانی این ویروس شده است.


سنت های مرسوم ماه رمضان از کشورهای مختلف
امارات متحده عربی
مراسم حق اللیله یک سنت معروف ماه رمضان در امارات متحده عربی است و در پانزدهم شعبان (یک ماه پیش از ماه رمضان در تقویم اسلامی) برگزار می گردد. در این جشنواره، کودکان با لباس روشن در محله های خود گشت وگذار می کنند و آوازهای سنتی عربی را می خوانند و آجیل و شیرینی را در کیسه های معروف به Kharyta (خاریتا) جمع می کنند. این سنت ماه رمضان بخشی از هویت ملی این کشور است و بازگشت به روزهای گذشته را تداعی می کند و همینطور اهمیت روابط اجتماعی قوی و ارزش های خانوادگی در جامعه مدرن که بیشتر به صورت جداگانه و فردگرا شده است را نشان داده است.
کویت
وقتی صحبت از سنت های ماه رمضان کویت می شود، آنچه درباره حق اللیله ذکر شد، در اینجا با عنوان گرگیعان یا قرقیعان است و تفاوت در زمان برگزاری مراسم (در ماه رمضان و برای سه روز متوالی) است. کودکان لباس سنتی می پوشند و آوازهای سنتی می خوانند. در طول این سنت شاد ماه رمضان به کودکانی که روزه می گیرند، هدیه داده می شود.
عراق
بازی محیبس (Mheibes) از مشهورترین سنت های ماه رمضان در عراق است. مِحِیبس از کلمه «محبس» به معنای انگشتر، نام یکی از بازی های رایج شبهای رمضان است. عراقی ها بعد از افطار و در ساعات اولیه شب برای انجام این بازی سنتی جمع می شوند، این بازی را بیشتر مردان انجام می دهد و شامل دو گروه ۴۰ تا ۲۵۰ بازیکن است که به نوبت یک محیب یا انگشتر را مخفی می کنند. این بازی شبیه بازی گل یا پوچ است و نسل به نسل در بین مردمان عراقی منتقل شده است.
اندونزی
نیه کار(Nyekar) از سنت های بی نظیر ماه رمضان در جهان است. این سنت ماه رمضان اندونزی پیش از شروع ماه مبارک انجام می شود. نیه کار راهی برای ادای احترام به اعضاء خانواده ای است که از دنیا رفتند. ماه رمضان برای اندونزیایی ها (به ویژه منطقه جاوه) زمان درون نگری و تجدید ایمان است، افراد قبل از ماه رمضان به دیدار اهل قبور رفته و با گذاشتن گل برای آنان و همینطور موفقیت یا سلامتی خودشان هم دعا می کنند. سنت پدوسن (padusanOpens) هم بعنوان اعتقادی بر پاکی و طهارت است و با غسل در آب دریا یا آب انجام می شود.


مصر
فانوس از رنگارنگ ترین و زیباترین سنت های ماه رمضان در جهان است. در خاورمیانه، فانوس به نمادی از ماه رمضان تبدیل گشته است. مصری ها هر سال ماه رمضان را با فانوس آغاز می کنند و نشانگر وحدت و شادی در ماه مبارک است. خیابان ها، خانه ها و محله های مصر بعنوان بخشی از سنت های ماه رمضان با این فانوس های شیشه ای فلزی و رنگی تزیین می شود. بر مبنای روایات مختلف، فانوس برای نخستین بار در قرن دهم و در ماه رمضان رواج پیدا کرد.
ترکیه
ماه رمضان و بیدارشدن نیمه شب با صدای طبل های پر سروصدا موسیقی دلخوشی است و با گذشت زمان، هنوز این آیین برگزار می گردد. افراد روزه دار در ماه رمضان از زمان امپراتوری عثمانی، با صدای کوبیدن طبل ها بامداد زود برای سحر بیدار می شوند. با وجود گذشت زمان و ظهور ساعتهای زنگ دار، بیشتر از ۲۰۰۰ طبل هنوز در ماه رمضان در این کشور کوبیده می شود.
آلبانی
مسلمانان آلبانی در ماه رمضان برای شروع و آخر روزه آهنگ های سنتی را اجرا می کنند. این سنت ماه رمضان به امپراتوری عثمانی برمی گردد.
منابع

www.dailysabah.com

www.siemensgamesa.com

www.hurriyetdailynews.com

lingotalk.medium.com
منبع:

1400/02/08
11:55:26
5.0 / 5
632
تگهای خبر: خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری