سعدیه ظرفیتی مغفول مانده

سعدیه ظرفیتی مغفول مانده

فارس گردشگری، صنعتی پول ساز شمرده می شود و خیلی از کشورهای جهان، تنها با اتکا به درآمدهای حاصل از این بخش، امکان توسعه همه جانبه کشور و تامین آسایش و رفاه برای شهروندانشان را فراهم نموده اند؛ یکی از بخش های این صنعت پرسود، گردشگری ادبی است؛ موضوعی که به اعتقاد همه صاحب نظران، مانند سایر بخش ها، نسبت به آن غفلت داشته ایم.


یک مدرس دانشگاه و پژوهشگر حوزه گردشگری با اشاره به ظرفیت های ایران در حوزه ادبیات، اظهار داشت: گردشگری ادبی از شاخه های گردشگری فرهنگی و ایران در این شاخه دارای ظرفیتی بسیار غنی است و در کشور هم شیراز به لحاظ وجود حداقل دو شخصیت بارز ادبی، جایگاه ویژه ای دارد.
محسن عامری در گفت و گو با ایسنا، با یادآوری اینکه چهره های فاخر ادبی در کشور وجود دارد اما مشاهر ادبی مدفون در شیراز، در قله ادبیات فارسی قرار می گیرند، اظهار داشت: شیراز، جزو شهرهایی است که علاوه بر ظرفیت های طبیعی، میراثی و تاریخی، ظرفیت گردشگری فرهنگی را در بخش های مختلف خصوصاً ادبیات دارد.
عامری اظهار داشت: یکی از مسائل مد نظر مسئولان توسعه و بهسازی آرامگاه ها دو شاعر نامی، حافظ و سعدی بوده است و از گذشته قبل از انقلاب تا حالا دراین زمینه تلاش هایی انجام شده و تداوم دارد. آنچه که ما بعنوان آرامگاه سعدی با آن مواجه هستیم حاصل همین کوشش های قبل تا پس از انقلاب است. حال آنکه در کشورهای توسعه یافته تلاش می شود که مدلهای این چنینی، به یک نقطه کانونی در توسعه گردشگری بدل شود.
او با اعلان اینکه آرامگاه شخصیت نام آور و جهانی همچون سعدی بعنوان یک کانون جذب گردشگر، می تواند و باید تاثیر مثبتی را بر محیط پیرامونی خود یا همان محله سعدی داشته باشد، افزود: متاسفانه درباب این شخصیت ممتاز، کارهای گردشگرپذیری محدود به محوطه آرامگاهی است و تنها در همان محدوده خدماتی به گردشگران ارائه می شود.
عامری با اشاره به اینکه، تا پیش از مواجهه به همه گیری کرونا، غرفه های مختلفی در محدوده آرامگاه و درون آن وجود داشت و خدماتی را عرضه می کرد که حالا همین خدمات هم محدود و متوقف شده است، اظهار داشت: آن ایده آل که بتوانیم حداکثر بهره را از وجود این ظرفیت یا ظرفیت های مشابه، ببریم، تا حالا محقق نشده است و ظاهرا برنامه جامعی نیز وجود ندارد.
این مدرس و پژوهشگر حوزه گردشگری اظهار داشت: در دنیا همیشه برای گردشگران یک نقطه کانونی تعریف شده و متناسب با جنس نقطه کانونی، در پیرامون فضاهایی بعنوان بارانداز یا نقاط رسوب توریست تعریف می شود؛ به این معنا که توریست را به شکلی نامحسوس هدایت می کنند تا زمان بیشتری در یک مجموعه گردشگری وقت سپری کند و در نتیجه تجربیات عمیق تری کسب کرده و امکان بهره بیشتر اقتصادی برای کشور میزبان فراهم گردد.
وی با اعلان اینکه متاسفانه در هیچ کدام از مناطق گردشگری در ایران چنین اتفاقی را شاهد نیستیم، محدودیه سعدیه را یکی از نقاط دارای پتانسیل مناسب برای رسوب توریست دانست و اظهار داشت: می توان زمینه ای فراهم نمود که توریست با آثار سعدی ارتباط بیشتری برقرار کرده و تجاربی را از آنهال کسب کند؛ این کار با پیش بینی غرفه های فرهنگی و هنری مرتبط در نقاط مختلف سعدیه و نه متمرکز کردن همه در محدوده آرامگاه، امکان پذیر است.
عامری با اعلان اینکه تا حالا حتی در غرفه صنایع دستی، آنچه که بصورت خاص آثار و نثر سعدی در آنها استفاده شده باشد بصورت متمرکز در یک نقطه ارائه نشده است، اضافه کرد: به تعداد انواع رشته های صنایع دستی که وجود دارد، می توان در محله سعدی خانه های مختلفی تعریف و آن مکان را بعنوان محل تولید و عرضه با محوریت آثار و شخصیت جناب سعدی، مشخص و تثبیت کرد.
او افزود: برای مثال دست بافت هایی که در آنها از آثار سعدی اتفاق افتاده باشد، یا خاتم و قلم زنی و... چه در قالب محتوا و بصورت فرم استفاده گردد و اثر هنری خاص خودرا خلق کند.
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه مشاعره، آموزش شعر خوانی، قرائت نثر سعدی، موسیقی و نمایش فیلم و انیمشین، بازی های کامپیوتری و فضای مجازی که برمبنای نثر سعدی تولید شده باشد، یا بازی ها و نقل هایی برداشت شده از حکایات و.... می تواند در محله سعدی نمود و بروز داشته باشد، اظهار داشت: می توان برای اجرای این ایده های فضاهایی را در این محله ایجاد و از افراد بومی ساکن در محله سعدی بهره برد.
عامری اشاره کرد: با چنین اقدامی علاوه بر ایجاد فضای کافی برای اشتغال و مدیریت فرهنگی که در محله سعدی اتفاق می افتد، ناهنجاری های اجتماعی نیز در این محله کاهش یافته و بصورت مستقیم و غیر مستقیم فرصت های اشتغال بسیار جدی در این وادی تعریف خواهد شد و آمار ماندگاری توریست در این مجموعه افزایش می یابد.
این صاحبنظر حوزه گردشگری با اشاره به آنکه ماندگاری گردشگر، ضرورت ایجاد و توسعه اماکن اقامتی و پذیرایی را هم در همین محله ایجاب و سرمایه گذاران را به سمت آن متمایل می کند، اظهار داشت: چنین اقداماتی بیش از آنکه نیازمند سرمایه کلان باشد، به یک نظام مدیریتی، آموزشی مناسب و صحیح و اصولی نیاز دارد.1400/02/04
21:48:30
5.0 / 5
514
تگهای خبر: آموزش , توریست , ثبت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری