شانه ای پنج هزارساله از ایران

شانه ای پنج هزارساله از ایران

به گزارش فقط سفر یک شانه چوبی که از پنج هزار سال پیش تا حالا حدودا سالم مانده در موزه ملی ایران نگهداری می شود.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، این شانه متعلق به هزاره سوم قبل از میلاد است که از جستجوهای «شهر سوخته» در استان سیستان و بلوچستان به دست آمده است. بیشتر دندانه های این شانه ظریفِ چوبی که انحناهای زیبایی دارد، به صورت عجیبی حفظ شده و بافت آن در ظاهر سالم می باشد. این شانه الان در موزه ملی ایران نگهداری می شود.
محوطه باستانی شهر سوخته در جنوب شرق ایران و ۵۶ کیلومتری شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان و کنار دلتای رود هیرمند قرار دارد و یکی از محوطه های کلیدی مطالعات دیرینه شناسی به حساب می آید. این محوطه کهن حدود ۲۸۰ هکتار مساحت دارد و پیشرفته ترین شهر باستانی دنیا لقب گرفته است.
شهر سوخته در هزاره سوم قبل از میلاد، یکی از مهم ترین مراکز دوران مفرغ در شرق ایران به شمار می آید. جستجوهای علمی این محوطه از یک ساختار فرهنگیِ غنیِ جامعه شهرنشین حوزه فرهنگی جنوب شرق ایران پرده برداشته است.
نتیجه بررسی ها و آزمایش های انجام شده روی یافته های باستان شناختی شهر سوخته چهار دوره استقرار فرهنگی را نشان داده است. نخستین دوره در ارتباط با ۳۲۰۰ قبل از میلاد است که بنا به عواملی همچون قابل قبول ترین آنها، تغییر بستر رودخانه هیرمند، شهر متروک می شود. این شهر حداقل دوبار و حداکثر سه بار در بازه های زمانی متفاوت گرفتار حریق و آتشسوزی شده است.
اشیای پرارزش کشف شده در شهر سوخته از تنوع هنرهای متعدد مانند سفال گری، خراطی، جواهرسازی و بافندگی در این منطقه خبر می دهند. از سال ۱۹۶۷ میلادی، یعنی حدود ۵۴ سال پیش، باستان شناسان انگلیسی و ایتالیایی کار حفاری و کاوش در محدوده شهر سوخته را شروع کردند. پس از انقلاب بعد از وقفه ای طولانی، از سال ۱۳۷۴ جستجوهای دیرینه شناسی زیر نظر استادان ایرانی و با سرپرستی دکتر سیدمنصور سیدسجادی ادامه پیدا کرد. هم اکنون شهر سوخته منبع مطالعاتی برجسته ای در بین پژوهشگران به حساب می آید و ظرفیت های گسترده پژوهشی آن آخر ناپذیر است.
از دیگر اشیای باستانی مکشوفه در این دولت شهر میتوان به چشم مصنوعی، کوزه سفالی با امضای سازنده آن، سوزن، خط کش، چکش، کوره های سفالگری، کوره های ذوب فلزات، دکمه لباس، شانه سر، بذر حبوبات و میوه، برنج، زیره و خیلی از لوازم متداول و روزمره اشاره نمود.
شهر سوخته اول تیرماه سال ۱۳۹۳ در لیست یونسکو ثبت شده است.
منبع:

1400/02/03
20:35:27
5.0 / 5
518
تگهای خبر: آزمایش , ثبت , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری