درمان پذیر بودن بیش از ۹۰ درصد ناباروریها در كشور

درمان پذیر بودن بیش از ۹۰ درصد ناباروریها در كشور

به گزارش فقط سفر مدیرعامل شرکت شهر سالم درباره درمان ناباروری در ایران عنوان کرد: بیش از 90 درصد ناباروری که در کشور وجود دارد با علم روزی که در ایران وجود دارد، قابل درمان است و اساساً ایران جزو کشورهای برتر در این عرصه شمرده می شود.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، حمید چوبینه متخصص بیولوژی و تولید مثل و درمان ناباروری اظهار داشت: ناباروری یک مسئله بسیار مهم در حوزه علم پزشکی است که از دیدگاه جامعه شناختی و مسائل اجتماعی نیز قابل بررسی است. برمبنای آخرین آمار منابع علمی، در ایران بیش از ۲۰ درصد از جمعیت زوجین متأسفانه نابارور هستند که این تعداد، غیر از کسانی است که هنوز تن به ازدواج نداده اند.
وی با اشاره به علاقه کم خانواده ها به فرزندآوری زیاد و اکتفا کردن به یک یا دو فرزند، آنرا عاملی برای کاهش جمعیت دانست و اظهار داشت: به تعویق انداختن فرزندآوری توسط زوجین یک ناباروری خودخواسته شمرده می شود.

این متخصص بیولوژی، تولید مثل و درمان ناباروری اضافه کرد: این شرایط، جامعه را به سمت سالمندی سوق می دهد که موجب بروز خطراتی برای کشور خواهد شد. بدین سبب سیاست مداران کشور باید مقوله افزایش موالید را در دستور کار قرار دهند تا بحران موجود برطرف شود به ویژه آنکه شرایط کرونائی، به ناباروری دامن زده است.

چوبینه یکی از مقولات ناباروری را مسائل جمعیتی دانست و درباره ابعاد دیگر آن اضافه کرد: مقوله بسیار مهم دیگر ناباروری، طلاق است برای اینکه یکی از علل اصلی طلاق در کشور ناباروری است. متأسفانه ناباروری کانون خانواده را می تواند تحت تأثیر قرار دهد بطوریکه اگر زندگی زوجین منجر به طلاق هم نشود، موجب افسردگی و پرخاشگری خواهد شد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران از درمان ناباروری در ایران از سالهای قبل گفت و عنوان کرد: بیش از ۹۰ درصد ناباروری که در کشور وجود دارد، با علم روزی که در ایران وجود دارد، قابل درمان است و اساساً ایران جزو کشورهای برتر در این عرصه شمرده می شود.

طبق گزارش روابط عمومی شرکت شهر سالم، این متخصص بیولوژی، تولید مثل و درمان ناباروری درباره دلیلهای عدم مراجعه تعدادی از زوجین برای درمان ناباروی اظهار داشت: این امر نیازمند کار فرهنگی است تا خانواده ها این مشکل را بپذیرند و برای درمان اقدام نمایند. البته خوشبختانه «تابوی» ناباروری در کشور شکسته است. در گذشته ناباروری یک ایراد بزرگ محسوب می شد و خانواده ها از بیان آن خجالت می کشیدند و این بیماری را مطرح نمی کردند.
منبع:

1400/01/27
12:43:09
5.0 / 5
592
تگهای خبر: خانواده , شهر , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری